Inflace v březnu zůstala na dvouprocentním cíli ČNB (Komentář)
Tuzemská meziroční inflace v březnu stagnovala na 2 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Při detailnějším pohledu na více desetinných míst růst spotřebitelných cen stejně jako měsíc před tím dosáhl 1,97 % y/y. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 1,94 %. Oproti poslední prognóze centrální banky zveřejněné na začátku února byla inflace výrazně nižší, když ta ji pro březen čekala na 2,9 % y/y. K významným odchylkám od prognózy ČNB však došlo již během ledna a února.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 %, což bylo plně v souladu s naší prognózou. V souladu s ní zhruba byla také struktura meziměsíční inflace. V březnu rostly hlavně ceny pohonných hmot (+1,6 % m/m) a regulované ceny (+0,7 % m/m). Ve vyšší dynamice regulovaných cen se promítlo především výrazné zdražení roční dálniční známky o 53,3 %. Potraviny naproti tomu opět zlevnily, a to o 0,8 % m/m. To částečně vyvažoval nárůst cen alkoholu a tabáku v průměru o 0,5 %, ve kterém se promítl vliv vyšší spotřební daně na tabákové výrobky. Potraviny a nealkoholické nápoje byly jedinou skupinou spotřebního koše, u kterých došlo k poklesu cen také v meziročním vyjádření (o 5,9 %). Ty jsou tak hlavním důvodem toho, že inflace zůstává na dvouprocentním cíli ČNB.
Jádrová inflace se podle našeho odhadu po únorových 2,8 % y/y v březnu přiblížila k hranici 2,5 %. Sezonně očištěná meziměsíční dynamika jádrové inflace podle nás zpomalila z 0,4 % na 0,2 %. Únorová hodnota byla pravděpodobně ovlivněna odloženým přeceněním z ledna, když řada prodejců čekala na nové ceny energií. Nadále platí, že vývoj cen zboží a služeb je dosti rozličný. Ceny zboží stejně jako v únoru meziměsíčně stagnovaly a meziročně jen nepatrně vzrostly o 0,1 %. Meziměsíční růst cen služeb sice zpomalil z únorových 0,7 % na 0,4 % v březnu, v meziročním vyjádření ale naopak zrychlil z 5,2 % na 5,4 %. Oblast služeb tak zůstává hlavním důvodem, proč pro centrální banku důležitá jádrová inflace zatím neklesla na její dvouprocentní cíl. Lze tak předpokládat, že rychlý růst cen služeb zůstane pro bankovní radu důvodem pro pouze pozvolné snižování úrokových sazeb.
Jak celková tak i jádrová inflace by podle naší prognózy měly do konce roku zůstat v tolerančním pásmu centrální banky, tedy pod 3 % y/y. Celková inflace pravděpodobně v posledním letošním čtvrtletí mírně zrychlí k 2,5 % y/y. Mělo by však jít o čistě technický vliv nízké srovnávací základny loňského roku, když k jeho konci začaly klesat tržní ceny energií. Od začátku letošního roku byl ale tento příznivý vliv převážen výrazným nárůstem regulovaných složek cen energií. Jádrová inflace by se měla nadále nacházet spíše v horní polovině tolerančního pásma ČNB, a tedy i nad 2 % y/y. Důvodem bude stále vysoký růst cen služeb, který standardně bývá oproti cenám zboží více perzistentní.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?