Březnová inflace v eurozóně ECB nerozhodí - Rozbřesk
Ve zbývající části týdnu budou trhy vyhlížet důležitá inflační čísla v eurozóně. Již dnes bude zveřejněná březnová inflace ve Španělsku, následně i ve Francii a Itálii, které budou důležitým vodítkem pro souhrnný výsledek za celou eurozónu. Celková inflace by se měla v meziročním srovnání udržet poblíž únorových 2,6 %, její jádrová složka pak okolo 3,1 %.
Stabilní inflace by v tento moment neměla být z pohledu ECB zásadním problémem, za předpokladu, že se budou příznivě vyvíjet i další její složky. Zde však nastává zádrhel. Podobně jako ve Spojených státech nebo koneckonců i v Česku zůstává jádrová inflace v eurozóně nadále zvýšená, primárně ve službách. Navíc, vzhledem k tomu, že letošní Velikonoce připadají na březen, je třeba počítat s tradičním sezónním efektem, kdy se ceny dočasně zvýší v hoteliérství, turistickém ruchu apod. Dopad na jádrovou inflaci je v tomto případě odhadován na přibližně desetinu procentního bodu.
Pro ECB bude zásadní, zda se jádrová inflace zasekne na současných zvýšených úrovních, nebo se bude pomalu ale jistě vracet k cíli. Sama centrální banka věří ve druhou variantu, nicméně sama se obává vývoje na trhu práce, resp. svižně rostoucích mezd. Ty jsou vlastně přímo spjaty s vývojem ve službách; nepodaří-li se tedy zkrotit aktuální více než 4% mzdový růst v eurozóně, ECB zůstane ve vztahu k poklesu úrokových sazeb ve vyčkávacím módu.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna se od začátku týdne obchoduje na dostřel úrovně 25,30 EUR/CZK. Nízká volatilita odpovídá prázdnému makro kalendáři a zkrácenému pracovnímu týdnu. Předpokládáme, že ve velikonočním módu setrvá tuzemská měna i ve zbývajících dvou obchodních seancích.
Eurodolar
Na devizovém trhu se eurodolar obchoduje opět v úzkém pásmu. Včerejší data trhu nic zásadního nenapověděla, přičemž jediným zajímavým momentem byly detaily spotřebitelské nálady v USA, které ukazují spíše na to, že se trhu práce stále velmi daří.
Dnešní kalendář očekávaných událostí je zcela prázdný.
Regionální Forex
Maďarská centrální banka včera naplnila očekávání trhu a snížila základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. Forint sice bezprostředně reagoval nepatrným oslabením, ale to bylo rychle vymazáno. Viceguvernér Virag totiž trhu naznačil, od druhého čtvrtletí hodlá MNB snižovat úroky pomaleji, přičemž je realistické očekávat na konci června základní sazbu v intervalu 6,50-7,00 %. To implikuje tempo snižování sazeb - co zasedání to 50bps dolů. Takový scénář by měl být pro forint přijatelný, neboť udrží úrokový diferenciál mezi eurovými (resp. dolarovými) a forintovými úrokovými sazbami stále relativně výrazný (to samé by pak mělo platit i o reálných úrokových sazbách).
Akcie
Americké akciové trhy otevřely včerejší den pozitivně a po většinu obchodní seance rostly. V závěru však došlo k výběru zisků a hlavní indexy na Wall Street nakonec zavřely bez větších změn. Index S&P 500 si tak připsal třetí ztrátu v řadě. Akcie Meta, které v úvodu rostly o více než 1 %, nakonec odepsaly 1,4 % a po čtyřech dnech se opět vrátily pod hranici 500 USD. Silný úvodní růst až o 2 % neudržely ani akcie Broadcom, které zakončily včerejší den s 1,5% ztrátou. Akcie Reddit, které šly minulý týden na burzu v rámci IPO, rostly v průběhu dne až o 27 %, aby nakonec posílily o 9 % na 65,1 USD. Od své IPO ceny tak za čtyři dny poskočily o více než 90 %. Akcie Nvidia oslabily o 2,5 % a přerušily tak šestidenní růstovou sérii.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Inflace ani ECB korunu nerozhodily (Komentář)
- Inflace ani ECB korunu nerozhodily (Komentář)
- Lagarde (ECB): Inflace v eurozóně není stejně rozjetá jako v USA a proto bude i postoj ECB odlišný. Na US úroveň inflace v Evropě neporoste
- Eurozóna: Březnová inflace pravděpodobně mírně vzroste (16.4.2010)
- Eurozóna - revize vylepšila březnovou inflaci na nulu
- Eurozóna - březnová inflace v souladu s očekáváními
- Eurozóna: Březnová inflace pravděpodobně mírně vzroste (11.4.2010)
- Březnová inflace eurozóny činila odhadem 1,3 %
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA