Daně - kdo, kdy a jaké platí? Přehled záloh, daňových přiznání a splatností
Fyzické a právnické osoby a jejich povinnosti - přihlášení na úřady a placení daní
Fyzická osoba a daňové povinnosti
Pokud je fyzicky osoba zaměstnanec a nemá žádné další příjmy, tak může o přepočet daně, neboli roční zúčtování, požádat svého zaměstnavatele a to do 15.2. (Žádost o roční zúčtování). Pokud má jiné příjmy, třeba z nájmu nebo podniká na vedlejší činnost, tak musí podat daňové přiznání. Osobně je termín podání do 31.3. každý rok, pokud ovšem připadne termín na víkend, tak se datum posune na nejbližší pracovní den (pokud řešíme konkrétně přiznání za rok 2023, tak termín je do 2.4.2024). Pokud se bude přiznání podávat elektronicky, tak termín je do 2.5.2024 a pokud bude přes daňového poradce nebo byl nařízen audit, tak termín je do 1.7.2024.
OSVČ musí platit zálohy na sociálním pojištění, které jsou splatné do konce kalendářního měsíce, za který se záloha platí. Každý rok je také stanovená minimální výše, kterou OSVČ musí odvádět (pro rok 2024 je to například 3.852 Kč za hlavní činnost).
Další záloha, kterou musí OSVČ platit je za zdravotní pojištění a platí se do 8. dne následujícího měsíce. Opět musí splnit alespoň minimální výši, která je v daný rok stanovená (pro rok 2024 je to 2.968 Kč).
OSVČ dále může platit zálohu na nemocenské pojištění (toto pojištění je dobrovolné). Minimální částka tohoto pojištění pro rok 2024 je 216 Kč.
OSVČ přihlášená k paušální dani
Pokud je podnikatel přihlášen k paušální dani, tak splatnost této daně je vždy do 20. následujícího měsíce. Pokud tento den připadne na víkend, posouvá se splatnost na nebližší pracovní den. V jedné sumě paušální daně je zahrnuto jak sociální, zdravotní pojištění, tak také daň. V prvním pásmu pro rok 2024 se jedná o paušální daň ve výši 7.498 Kč, ve druhém pásmu o 16.745 Kč a ve třetím je výše 27.139 Kč.
Plátce DPH může být buď čtvrtletní nebo měsíční plátce. Termíny pro podání přiznání k DPH, ale také kontrolního hlášení nebo souhrnného hlášení jsou vždy do 25. následujícího měsíce. Pokud datum připadne na víkend, tak se termín posouvá na nejbližší následující pracovní den. V případe čtvrtletního plátce jsou termíny podání tedy do 25.4., 25.7., 25.10., 25.1.
OSS (One Stop Shop) slouží pouze k odvodu DPH v ČR u vybraných plnění, která jsou poskytovaná přeshraničně koncovým spotřebitelům do jiných států EU a kterých vzniká dodavateli povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele, tedy členského státu spotřeby. Daňové přiznání DPH k OSS musí být podáno nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po skončení příslušného zdaňovacího období - čtvrtletí. Takže termíny jsou do 31.1., 30.4., 31.7., 31.10. (zase platí, že pokud data připadnou na víkend, tak se termín posouvá na pracovní den).
Právnické osoby a zálohy na daň z příjmů právnických osob
Zálohy se platí podle poslední vypočtené daně. Pokud poslední známá daňová povinnost byla do 30.000 Kč, tak se zálohy neplatí.
Pokud byla mezi 30.000 až 150.000 Kč, tak se platí 2x a to do 15. dne šestého a dvanáctého měsíce zdaňovacího období. Záloha je ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti.
Pokud poslední známá daňová povinnost přesáhla částku 150.000, tak zálohy činí výši 25 % poslední známé daně. Splatnost záloh je opět do 15. dne měsíce a to měsíce třetího, šestého, devátého a dvanáctého zdaňovacího období.
Zaměstnavatel má určité povinnosti k zaměstnancům a musí dodržovat různé termíny a splatnosti vůči úřadům. Tyto informace jsme si pro vás připravili v samostatném článku.
Ovšem další důležitou věcí, kterou musí platit je zákonné pojištění zaměstnavatele. Všichni zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají alespoň jednoho zaměstnance jsou ze zákona pojištění pro případ povinnosti nahradit škodu nebo nemajetkovou újmu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Pojistné musí být provedeno včas nebo se může navýšit o částku z prodlení. Termíny splatnosti jsou 31.1., 30.4., 31.7., 31.10. a jsou vždy za předchozí čtvrtletí.
Spotřební daň
Spotřební daň se dělí na dvě části: spotřební daň kromě lihu (zde může být minerální olej, tabákové výrobky, benzín) a spotřební daň z lihu.
Daňové přiznání za spotřební daň se podává měsíčně a vždy do 25. následujícího měsíce. Spotřební daň z lihu má pak splatnost ještě další měsíc. Ostatní spotřební daň má splatnost po podání daňového přiznání kratší a to jen do 9. To znamená, že přiznání daně z lihu za leden se podá do 25.2. a splatnost daně z lihu je do 25.3. Ostatní spotřební daň se podává daňové přiznání stejně, takže za leden je do 25.2., ale splatnost je pouze do 9.3.
Do tohoto termínu, tedy do 25. se podává i daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně například z topných olejů a ostatních (technických) benzinů za předchozí měsíc, pokud tedy vznikl nárok.
Co se týká daňového přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně za tzv. zelenou naftu, tak to se podává za předchozí čtvrtletí a to poslední den čtvrtletí následujícího. To znamená, že za první čtvrtletí se přiznání k uplatnění nároku musí podat do 30.6., za druhé čtvrtletí do 30.9., za třetí do 31.12. a za čtvrté čtvrtletí do 31.3. Pokud zase termín připadne na víkend, platí, že se posune na pracovní den.
Daň z hazardních her
Daňové přiznání se podává vždy za předchozí čtvrtletí a termín je do 25. následujícího měsíce po čtvrtletí, kterého se to týká. Za první čtvrtletí je to do 25.4., druhé do 25.7., třetí do 25.10. a za poslední čtvrtletí to je do 25.1.
Energetická daň
Energetická daň a daňové přiznání se podává za předchozí měsíc a to vždy do 25. následujícího měsíce. Takže například daňové přiznání a splatnost daně z plynu, pevných paliv a elektřiny za leden se podává do 25.2.
Silniční daň
Silniční daň za předchozí zdaňovací období je splatná do 31.1. Zálohy silniční daně se již neplatí, v roce 2022 byly zrušeny.
Daň z nemovitých věcí
Daň z nemovitých věcí má splatnost do 31.5. Výjimkou je pokud daň přesahuje 5.000 Kč, tak jí majitel může zaplatit ve dvou částkách. Druhá splatnost by byla tedy v tomto případě do 30.11.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Spotřební daň z benzínu a nafty - Kalkulačka daně 2020
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) fyzické osoby
- Ověření daňového identifikační čísla (DIČ)
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Kdo má dnes svátek?
- OSVČ - zálohy na sociální a zdravotní
- Kdy má svátek Martin
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select