Nadúmrtnost v Evropě byla v úvodu roku nakonec méně výrazná. Eurostat opravil data včetně Česka
Zatímco prvotně zveřejněná data Eurostatu uváděla v lednu v EU nadúmrtnost o 4,2 %, díky i výrazné opravě u Česka nakonec dosáhla „jen“ 3,6 %. Jak jsme přiblížili v článku „Nadúmrtnost provází Evropu již 11 měsíců v řadě“ mělo např. u nás v lednu zemřít o 7,1 % více osob, než bylo obvyklé v době před covidem. Při následném našem bližším pátrání jsme však zjistili, že tomu tak nebylo. Počet zemřelých evidovaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) totiž v lednu z průměru nevybočoval. Následně na základě našeho upozornění se přišlo na chyby v údajích vydaných Eurostatem. Ten je o víkendu opravil.
Zdroj: Eurostat
V lednu u nás zemřelo téměř 10,4 tis. lidí, což v daném měsíci oproti průměru z let před covidem (2016-2019) znamenalo dle opravených dat Eurostatu o 0,5 % méně vs. původně uvedených +7,1 %. Ještě výraznější změna přišla u Chorvatska. Zatímco prvotní data ukazovala, že země s 12,1 % nadúmrtnosti byla v lednu vůbec třetí nejpostiženější, nově se ocitla na obrácené straně statistiky. Revidovaný údaj totiž ukázal, že naopak zemřelo o 6,1 % méně lidí, než činil historický lednový průměr. U země to vlastně byl zároveň nejnižší podprůměr od loňského března. U nás po prosincové výrazné více než desetinové nadúmrtnosti se pak jednalo o nejmenší podprůměr od září, kdy údaj činil -1,9 %.
Zmiňovanou zpřesněnou nižší 3,6% celkovou průměrnou nadúmrtnost v 27 zemích EU ovlivnilo značně také Rumunsko. Jako od jediné země totiž data původně Eurostatu chyběla. Následně se ukázalo, že v zemi v lednu umíralo ještě méně lidí, než v předchozích měsících. Již po prosincovém výrazném podprůměru o 13,3 %, tentokrát dokonce o 16,7 %. V Rumunsku zkrátka již 16. měsíc v řadě zemřelo méně lidí, než byl průměr v měsících před pandemií COVID-19. Navíc takovou podúmrtnost vlastně země za sledované poslední roky ještě nezažila. Pro zajímavost zmínit lze poměrně nízkou proočkovanost země – na covid asi 42 % populace. Naproti tomu Holandsko vykazující poslední měsíce naopak vysokou nadúmrtnost proočkovalo obyvatelstvo mnohem výrazněji. U populace nad 18 let si základní dávku nechalo aplikovat takřka 82 % osob. Že své může sehrávat očkování může naznačovat pokračující nadúmrtnost i v dalších zemích s vysokou proočkovaností. Zmínit možno ať už sousední Německo či Rakousko, tak také třeba Dánsko, Portugalsko či Irsko coby lídra s 96% proočkováním dospělé populace.
Lednová úmrtnost v zemích EU, resp. vybraných celkem 32 zemí Evropy
Zdroj: Eurostat
K případnému dovysvětlení statistik lze uvést, že ukazatel nadměrné úmrtnosti vychází z počtu osob, které zemřely z jakýchkoli příčin v daném období, a porovnává se s historickým základním ukazatelem z předchozích let v období, které nebylo zasaženo pandemií COVID-19. V tomto případě se tedy výchozí hodnota skládá z průměrného počtu úmrtí, ke kterým došlo v jednotlivých měsících v období let 2016-2019. Čím vyšší je hodnota, tím vyšší je počet dodatečných úmrtí v porovnání s výchozím stavem. Záporný ukazatel naopak udává, že v daném měsíci došlo v porovnání s výchozím obdobím k menšímu počtu úmrtí.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets