Ranní okénko - Bude budoucnost německé ekonomiky nadále vnímána s optimismem?
Dnes se dozvíme výsledky březnového průzkumu instituce ZEW ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání finančních analytiků. V posledních měsících se hodnocení přítomnosti a očekávání budoucnosti zásadně liší, když by se dalo říci, že současný stav je zahalen temnými mraky, především v souvislosti s nízkým růstem ekonomiky, nízkou zahraniční poptávkou, problémy tamního průmyslu, kde například automobilový sektor čelí velké konkurenci v elektromobilitě z Číny. Naopak budoucnost nabízí oblohu mnohem jasnější. Důvody jsou stejné jako v předcházejících měsících, tedy očekávaný pokles inflace blízko k cíli ECB (vzhledem k aktuálnímu vývoji inflace v Německu by měl tento faktor hrát pozitivní roli i při hodnocení současnosti) a s tím spojeným uvolňováním měnové politiky ze strany ECB. Dále je to uklidnění cen na světových trzích či očekávané oživení domácí spotřeby na pozadí rostoucích reálných mezd.
Ze Spojených států amerických dorazí statistika prodeje nových domů. Trh očekává, že se jich v únoru prodalo 1 430 tisíc, což by bylo o 100 tisíc více než v lednu. Zároveň za únor bude zveřejněn počet vydaných stavebních povolení, kterých by dle trhu mělo být až 1 500 tisíc, oproti lednu by se tak jednalo o nárůst o necelá 2 %.
Pohled zpět:
Nový týden otevřely tuzemské ceny výrobců, které v únoru vzrostly v oblasti průmyslu ve srovnání s lednem tohoto roku o 0,5 %, ale oproti stejnému období minulého roku byly nižší o 0,9 %. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně mírně stouply, ale v meziročním srovnání spadly podobně jako v lednu o téměř 20 %. Ceny potravin, které na začátku letošního roku meziročně klesaly a stlačily tak spotřebitelskou inflaci až na cíl ČNB, by se tak mohly i nadále snižovat.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5021
Včera Eurostat potvrdil svůj úvodní odhad únorové inflace, kdy meziroční inflace v eurozóně poklesla z 2,8 % v lednu na 2,6 %. Jádrová inflace se snížila také o dvě desetiny procentního bodu a aktuálně tak činí 3,1 %.
Začátek nového týdne byl úspěšný pro akcie v USA, když si americký index S&P 500 připsal 0,6 %, naopak nevýrazný výsledek zaznamenal německý DAX. Zisk pražské burzy byl dokonce vyšší než nejpopulárnějšího akciového indexu, když získala téměř 0,8 %. Koruna den před zasedáním bankovní rady ČNB mírně smazala své zisky a nyní se obchoduje okolo 25,22 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?