Únorový růst průmyslových cen byl tažen dražšími energiemi (Komentář)
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v únoru vzrostly meziměsíčně 0,5 %, když významný vliv mělo zdražení surové ropy. Její ceny oproti lednu povyskočily o 4,9 %. Mimo efektu vyšších cen na světových trzích působilo rovněž oslabení koruny. Ke zdražení navíc došlo i v případě uhlí, a to o 2,6 % m/m. Ceny energií naopak mírně klesly. Elektřina v únoru zlevnila o 0,9 % avšak po silném lednovém zdražení o 7,5 %, které bylo tažené nárůstem regulované složky. Meziročně byly ceny průmyslových výrobců jako celek v průměru nižší o 0,9 %. Jejich pokles byl však oproti tržnímu konsensu (-1,3 % y/y) mírnější.
Ve zpracovatelském průmyslu došlo ke zrychlení cenového růstu z lednových 0,5 % m/m na 0,9 % v únoru. Ceny rostly ve většině odvětví. Důvodem může být to, že výrobci ve svých cenách zohlednili dražší energie. Nejrychleji tak ceny rostly v energeticky náročném chemickém průmyslu, a to meziměsíčně o 3,8 %. V předchozích měsících však v tomto odvětví ceny klesaly. Svižný cenový růst pokračoval ve výrobě motorových vozidel, kde dokonce zrychlil z lednových 0,8 % m/m na 1,3 % v únoru. Ceny rostly také v elektrotechnickém a strojírenském průmyslu. Mírnému zlevnění naopak došlo v potravinářském průmyslu (-0,2 % m/m) a ve výrobě nápojů (-0,6 % m/m).
Také v zemědělství ceny pokračovaly v růstu. Stejně jako v lednu se zde ceny zvýšily meziměsíčně o 0,7 %. Na konci loňského roku naopak ještě strmě klesaly. Zatímco v lednu růst cen souvisel se živočišnou výrobou, v únoru byl tažen především tou rostlinou. Meziročně byly ale ceny zemědělských výrobců souhrnu nižší o 18,7 %.
Ceny stavebních prací a materiálů se zvýšily jen nepatrně. Meziměsíčně byly v obou případech vyšší o 0,1 %. Meziročně ale byly ceny stavebních prací vyšší o 1,6 %, zatímco ceny stavebních materiálů klesly o 1,9 %.
Ceny tržních služeb pro podniky v únoru vzrostly o výrazných 1,5 %, zatímco lednu meziměsíčně zhruba stagnovaly. Rostly hlavně ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 12,6 %, ceny za služby v oblasti zaměstnání o 4,6 % a ceny za služby v oblasti nemovitostí o 2,2 %. Meziročně byly ceny tržních služeb pro podniky vyšší v průměru o 4,9 %. Jejich dynamika tak odpovídala růstu cen služeb pro domácnosti.
Podniky v únoru zvyšovaly ceny poměrně rychlým tempem a až další měsíce ukážou, zdali se jednalo pouze o jednorázový výkyv daný zohledněním vyšších cen energetických vstupů. Tuzemská poptávka i přes její mírné oživení na začátku letošního roku totiž zůstává nadále nízká a růst cen by měla brzdit. V tomto směru působí také přísná měnová politiky či konsolidace veřejných financí. Podobně jako v případě spotřebitelských cen mohlo i v primárních cenových okruzích dojít k částečnému odložení tradičního lednového přecenění až právě na únor, kdy již bylo zřejmé, jak moc na začátku roku energie zdražily.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?