Americká inflace může zůstat nad 3 % celý rok. Jestřábí ofenzíva ČNB poslala korunu pod 25,30 EURCZK - Rozbřesk
Tak jako lednová i únorová americká spotřebitelská inflace překvapila poněkud vyšší hodnotou, což nás chtě nechtě nutí revidovat celoroční výhled směrem vzhůru. Nebudeme v tom ovšem sami a k něčemu takovému bude muset zřejmě přikročit i Fed příští týden, když jeho odhady (zejména) pro jádrovou inflaci pro roky 2024 a 2025 se aktuálně jeví jako příliš nízké. Implicitní vzkaz pro krátký konec dolarové výnosové křivky pak může znít: pokud sázíte na pokles oficiálních úrokových sazeb, tak zapomeňte na květen a začněte pochybovat o červnu.
Jinak pokud se podíváme na detaily únorové inflace, tak s výjimkou pozitivní zprávy o tom, že se neopakoval silný nárůst imputovaného nájemného, jde o směsici údajů vysílající signály, že jádrová inflace být z důvodů velké setrvačnosti zabetonovaná na vyšších úrovních, než by implikoval dvouprocentní cíl. To platí především o cenách tržních služeb, kde stojí za zmínku prudký růst cen pojištění, který zjevně dobíhá předchozí růst ostatních cen - např. automobilů. Přitom právě jejich ceny – tedy ty bazarové – opět zazlobily a rostly v únoru nečekaně rychlým tempem. A konečně vraťme se zpět ještě k cenám bydlení, resp. tržnímu nájemnému, které podle sezónně očištěných dat rostlo velmi rychle (0,5 % meziměsíčně). To není dobrý signál, neboť se tím narušila čtyři měsíce trvající (pozitivní) klesající tendence.
Co to vše znamená pro celoroční výhled pro americkou inflaci? Pokud se podíváme na zbytek první poloviny roku, tak zejména nepříznivě působící efekt srovnávací základny zařídí, že meziroční inflace zrychlí směrem k hodnotě 3,5 % (přičemž jádrová složka by měla doklouzat cca ke stejné úrovni). Otázkou je pak vývoj ve druhé polovině roku. Pokud nepřijde prudké ochlazení růstu či výrazný propad cen komodit, tak vše nasvědčuje tomu, že velká setrvačnost v tvorbě cen způsobí, že nový normál pro americkou spotřebitelskou inflaci (tedy CPI) bude alespoň po nějakou dobu číslo 3.
Koruna
Korunu včera povzbudily jestřábí komentáře členů bankovní rady, díky čemuž se posunula pod hranici 25,30 EUR/CZK. Viceguvernérka Eva Zamrazilová se vymezila vůči agresivním tržním sázkám a zmínila, že na nejbližším zasedání zvažuje pokles sazeb o 25bps, nebo 50bps. Variantu snížení sazeb o půl procentního bodu s největší pravděpodobní podpoří i Jan Kubíček vzhledem ke slabší koruně. To jsou z našeho pohledu jasné signály ve prospěch opětovného snížení sazeb o 50bps v příštím týdnu. Jde zároveň o scénář, se kterým počítá i korunová křivka, což by mohlo alespoň částečně tlumit volatilitu na korunovém trhu po měnově-politickém zasedání.
Eurodolar
Vyšší, než očekávaná inflace přinesla americkému dolaru jen relativně malé a krátkodobé zisky a to přesto, že očekávání na snížení sazeb Fedu se z části již posunula za září. V této souvislosti stojí za zmínku komentář Holzmanna z ECB, který uvedl, že snížit sazby před tím, než začne Fed by nebylo bez rizika.
Dnes je kalendář očekávaných událostí poměrně hluchý, a tak trh může vyčkávat na zítřejší americké maloobchodní tržby, resp. výrobní inflaci.
Akcie
Hlavní americké indexy v úterý prudce posilovaly. Solidně se dařilo zejména technologiím, kdy aktuálně asi nejskloňovanější Nvidia připsala přes 7 %. V pozadí ale nezůstala ani další jména jako například konkurent AMD, který přidal 2,2 %, Meta +3,34 % a Amazon +1,99 %. V poslední době poměrně ostře sledovaný Apple včera postával na místě a přidal pouze 0,28 %. Nadále tak testuje podporu 170 USD a včera uzavřel na hodnotě 173 USD. Po růstové sérii si vzal pauzu Bitcoin, který odepisuje zhruba 1 % a obchoduje se na úrovni 71 200 USD. Společnost Microstrategy včera uzavřela na hodnotě 1591 USD, přidala tedy 7,35 %. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +1,12 %, Nasdaq 100 +1,49 % a Dow Jones +0,61 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory