Únorová inflace v USA: Žhavější než se čekalo
Únorová inflační data, která v úterý uveřejnilo americké ministerstvo práce, ukazují, že je inflace stále přetrvávajícím problémem americké ekonomiky. Ceny jsou stále zvýšené a zatím nedosahují inflačního cíle 2 %. Index spotřebitelských cen v druhém měsíci roku 2024 vzrostl o 0,40 %, oproti lednu 2024 o 0,30 %. Očekávání bylo na úrovni 0,30 %. Rovněž meziroční růst inflace činil 3,20 %, lednová inflace činila 3,10 %. Očekávání 3,10 %.
Jádrová inflace, která odstraňuje volatilní složky (potraviny a energie), zaznamenala meziroční růst 3,80 %, oproti lednu 3,90 %, očekávání 3,70 %. Meziměsíční růst činil 0,40 % a byl v souladu s očekáváním.
Vývoj inflace hraje významnou roli a je jedním ze základních pilířů při rozhodování ve směřování měnové politiky americké centrální banky (FED) a všech centrálních bank. FED stále udržuje neměnný kurz a to boj proti rostoucím cenám. Jeho cílem je zajistit cenovou stabilitu a to i přes možné negativní dopady na ekonomiku. Restrikce pokračují již druhým rokem a to od března 2022. Od té doby se sazby dostaly na rekordní úroveň od roku 1980, tedy do pásma 5,25-5,50 %.
Čerstvá inflační data však nyní naznačují možný odklad snižování úrokových sazeb. Trhy od počátku roku počítaly s tím, že se obrat měnové politiky uskuteční již na březnovém zasedání, následně se očekávání posunula na červen, ale i tento termín může být v ohrožení. Data ukazují, že se inflace tvrdošíjně drží a zatím nechce atakovat vytouženou hranici 2 %. To může vést k opětovnému přehodnocení postoje FEDu, který bude mít za následek udržování restriktivní měnové politiky po delší dobu a odklad snižování sazeb.
Je tedy patrné, že na uvolnění měnové politiky si zřejmě ještě budeme muset počkat a březen tak nepřichází v úvahu, možná ani červen. Na tuto situace rovněž reagují drahé kovy.
Zlato, které v týdnu od 4. března vytvořilo novodobé rekordy a dostalo se k úrovni cca 2 180 USD / Oz (cca 50 400 Kč), nyní reaguje určitým propadem, což je právě způsobeno horšími inflačními daty a zvýšenými výprodeji. V den uveřejnění cena dosahovala úrovně cca 2 183 USD / Oz, následně propadla až k úrovni cca 2 158 USD / Oz.
VÝVOJ ÚROKOVÝCH SAZEB V USA:
VÝVOJ INFLACE V USA:
Vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě a v současné době působí ve společnosti Zlaťáky.cz jako investiční analytik a poradce. Zabývá se zejména fundamentálními analýzami a technickými analýzami komoditních trhů.
Zlaťáky
Společnost Zlaťáky se specializuje na retailový obchod se zlatými a stříbrnými mincemi a s investičními kovy ve formě slitků. Provozuje e-shop na doméně zlataky.cz, v Česku má šest kamenných prodejen, na Slovensku dceřinou společnost, e-shop zlataky.sk a tři kamenné prodejny. V retailovém obchodě s drahými investičními kovy jsou Zlaťáky jedničkou na trhu. Nabízí pamětní mince ČNB, pamětní a investiční mince zahraničních mincoven i zlaté slitky (cihly) švýcarských rafinerií za férové ceny. Investiční kovy společnost nejen prodává, ale i vykupuje.
Více na https://zlataky.cz/.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?