Americká inflace těsně nad třemi procenty (Ranní zpráva z finančního trhu)
V souladu s tržním konsensem předpokládáme únorovou stagnaci meziroční dynamiky spotřebitelských cen v USA na lednových 3,1 %. Jádrová inflace by měla jít níže, my předpokládáme podkonsensuální výsledek. Finálních čísel únorové inflace se dočkáme i z Německa. Tady překvapení nečekáme, potvrzen by měl být předběžný odhad. Z domova zveřejní ČSÚ lednové statistiky maloobchodních tržeb. Známky oživení domácí spotřebitelské poptávky budou zřejmé, vzhledem k tržnímu očekávání se ale obáváme zklamání.
Oživení tuzemské spotřebitelské poptávky je pomalé
Klíčovou událostí dnešního dne je na globálních trzích zveřejnění americké únorové inflace. V souladu s tržním konsensem přepokládáme celkem vysokou meziměsíční dynamiku ve výši 0,4 % m/m, což rozhodně není údaj konzistentní s 2% inflačním cílem. Takováto hodnota pak bude znamenat stagnaci meziročního růstu spotřebitelských cen na lednových 3,1 %. Celkové inflační číslo bude poznamenáno rychlejším růstem cen energií. Pohled na jádrovou složku tak bude optimističtější, když čekáme že CPI bez potravin a energií přidá meziměsíčně pouze podkonsensuálních 0,2 %. Nicméně po silných lednových 0,4 % m/m. Meziroční dynamika jádrové inflace tak podle nás zpomalí z lednových 3,9 % na 3,6 %, stále tak bude velmi vysoko nad cílem.
Z domova se dnes dočkáme lednových maloobchodních tržeb. Odhadujeme, že maloobchodní tržby bez aut se v lednu zvýšily o 0,5 % m/m, přičemž růst prodejů aut byl pravděpodobně ještě výraznější. Mezičtvrtletně již reálné mzdy rostou od loňského druhého čtvrtletí. V kombinaci s rychlým desinflačním trendem posledních měsíců a opatrně se zlepšující spotřebitelskou důvěrou tak předpokládáme čtvrtý meziměsíční růst prodejů v nemotoristickém segmentu. Z meziročního pohledu ale předpokládáme sice mírný, přesto pokles (o 0,2 %) ve srovnání s trhem předpokládaným zvýšením v průměru o 0,5 %.
Dnešní ekonomický kalendář by tak neměl české koruně příliš nahrávat, i když samotná reakce by neměla být nijak výrazná. Na straně jedné se obáváme zklamání z lednových tržeb v maloobchodě, což by v kombinaci s tuzemskou inflací na cíli mělo podporovat spekulace na březnové snížení úrokových sazeb o 75 bb. Na straně druhé může z dnešního klání na globálním trhu vyjít vítězně euro vůči dolaru, pokud americká jádrová inflace skutečně skončí pod konsensem.
Koruna na úvod týdne silnější, pod 25,30 CZK/EUR se ale neudržela
Tuzemská inflace se po pěti letech dostala na cíl centrální banky, když z lednových 2,3 % spadl meziroční růst spotřebitelských cen na rovná dvě procenta. Výsledek byl mírně pod mediánem tržních očekávání a celkem výrazně pod prognózou ČNB z konce ledna/počátku února. My jsme očekávali ještě nižší hodnotu a inflaci pod dvěma procenty. Překvapením pro nás byla zejména jádrová inflace, která nespadla tak výrazně, jak jsme předpokládali. Po lednových 2,9 % y/y činila v únoru 2,8 %. Data nijak zásadně nerozřešila naše dilema, zda ČNB na březnovém zasedání sníží sazby o 75 bb, nebo pouze o 50 bb. My i nadále předpokládáme, že to bude o 75 bb, ale vyšší jádrová inflace je faktorem pro opatrnější posun. V nadcházejících dnech, před mediální karanténou, tak budeme s napětím očekávat veřejná vystoupení centrálních bankéřů a jejich hodnocení aktuální situace. Podrobněji jsme tuzemskou únorovou inflaci komentovali v reportu zde https://bit.ly/CPI_Feb24_CZ.
Koruna měla včera tendenci posilovat, své zisky ale neudržela. Z ranních kotací u 25,35 CZK/EUR se kurz posunul o více než deset haléřů níže, když krátce po poledni atakoval hladinu 25,24 CZK/EUR. V odpoledních hostinách ale koruna své zisky korigovala návratem těsně nad 25,30 CZK/EUR. Na trhu eura s dolarem panoval po většinu evropské seance naprostý klid, což znamenalo kurzovou stagnaci na 1,094 USD/EUR. Teprve s příchodem amerických obchodníků na trhu dolar mírně posílil. Dnes ráno je ale kurz zpět na včerejších ranních hodnotách.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Výpočet procent
- Promile a procenta
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada