Spotřebitelská inflace dále ustupuje, meziroční růst již na inflačním cíli ČNB
Odeznívání inflace pokračuje. Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání ceny vzrostly o 2,0 %. Meziroční růst cenové hladiny se tak po více jak pěti letech vrátil na inflační cíl České národní banky (ČNB), tj. na 2 %. Meziročně spotřebitelská inflace naposledy rostla o 2 % v prosinci 2018. Únorová inflace se zároveň nacházela výrazně pod prognózou ČNB, která pro únor predikovala 2,8 %. Aktuální svižné odeznívání spotřebitelské inflace otevírá ČNB prostor pro další rychlé snižování úrokových sazeb v první polovině letošního roku. Nejvýraznějším rizikem pro případné pozvolnější snižování sazeb je podle mě aktuálně kurz koruny.
V meziměsíčním srovnání se v únoru zdražovalo primárně v oddílu doprava, kde vzrostly ceny pohonných hmot a olejů (+4,3 %). Zdražení se týkalo i oddílu rekreace a kultura, kde byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami (+6 %) s ohledem na zimní sezónu. A v neposlední řadě ke zdražení došlo v oddílu ostatní zboží a služby. V citlivých oddílech spotřebního koše ceny meziměsíčně v průměru buď stagnovaly (bydlení, voda, energie, paliva) nebo dokonce v případě potravin poklesly (-0,3 %). Samozřejmě v rámci oddílu potravin docházelo k cenovým změnám – dražší brambory či vejce versus levnější drůbeží maso či máslo.
V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly pouze o zmiňovaná 2 %. Nejvíce, téměř z poloviny, k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl bydlení, voda, energie a paliva. Meziročně vyšší růst cen si zatím drží oddíl stravování a ubytování (+8,8 %). Pozitivní je, že v únoru pokračoval pokles cen potravin a nealkoholických nápojů (-4,8 %). Ceny potravin klesají v návaznosti na snižující se ceny zemědělských výrobců a částečně lze pokles potravin odůvodnit i velkým mediálním tlakem ohledně cen potravin, který probíhal především ve druhé polovině loňského roku. V únoru však byl patrný i nadále vyšší růst cen služeb (+5,2 %), když odeznívání inflace ve službách je přeci jen pozvolnější. K mírnému zrychlení meziroční inflace došlo v únoru u imputovaného nájemného.
Pro letošní rok očekávám zpomalení spotřebitelské inflace do rozmezí 1,9 – 2,3 %. Nejistotu představuje i nadále opožděný efekt přeceňování zboží a služeb v dalších měsících.
Miroslav Novák
Vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a Finance a finanční služby na Vysoké škole finanční a správní. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kursů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média.
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz/
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři