Hradec Králové (hradeckralove.org)
Z regionů  |  08.03.2024 12:18:00

Poklepání základního kamene druhé etapy stavby Kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Zástupci Univerzity Karlovy, vlády ČR, Královéhradeckého kraje, města Hradec Králové a další významní hosté na slavnostním ceremoniálu poklepali základní kámen druhé etapy stavby Kampusu Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy (MEPHARED 2). Studenty a vědecké pracovníky přivítá nový kampus od akademického roku 2026/2027.
Mephared 2 - poklepání
 

 
 
Představitelé Univerzity Karlovy přivítali významné hosty v čele s předsedou vlády ČR prof. Petrem Fialou a ministrem školství doc. Mikulášem Bekem před první budovou Kampusu UK v Hradci Králové, která byla dokončena v roce 2015. Právě v prostoru vedle Fakultní nemocnice již rostou obrysy budov druhé etapy stavby kampusu. V rámci dostavby kampusu dojde k vybudování přes 40 tis. m2 čistých užitkových ploch pro výuku a výzkum a celkem více než 70 tis. m2 užitkové plochy v jedné lokalitě.

Lékařská fakulta a Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy plní nezastupitelnou funkci ve vzdělávání zdravotnických odborníků i vědecké činnosti. Zájem o nabízené studijní programy, ať už Farmacii, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství, Laboratorní diagnostiku ve zdravotnictví nebo Ošetřovatelství, je mezi studenty stále vysoký. Nicméně současnou nevýhodou obou fakult je rozptýlení výukových a vědeckých pracovišť v několika budovách po celém Hradci Králové. Ke zkvalitnění výuky v minulosti bezesporu přispělo otevření Výukového centra Lékařské fakulty v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové v roce 2005, následované výstavbou první budovy zamýšleného kampusu s názvem MEPHARED 1 v roce 2015.

Výstavba nového společného kampusu je dlouhodobým cílem nejen obou fakult, ale i vedení UK. Spojením s již realizovanou první částí kampusu vznikne jedinečné centrum pro vzdělávání, výzkum a vývoj ve farmaceutických a medicínských vědách. Blízkost Fakultní nemocnice usnadní propojení teoretické výuky s klinickou praxí. Zjednoduší se rovněž spolupráce s Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, jejíž studenti současně studují na Farmaceutické a/nebo Lékařské fakultě UK. Unikátní kampus, první tohoto typu v České republice, tak umožní organizačně i prostorově propojit výuku zdravotnických oborů.

V menší Centrální budově budou sídlit děkanáty a technické zázemí obou fakult, oddělení jazykové přípravy a stravovací zařízení. Výuková a výzkumná pracoviště budou v nově vystavěné větší Budově fakult, kde jsou navrženy nové posluchárny s nejmodernější audiovizuální technikou, knihovna, seminární místnosti, studentské laboratoře a praktikárny, ale také pitevny, společné vivárium, simulační centrum nebo lékárenský trenažér.

Potenciál obou fakult bude moci být snadněji využit i při řešení aktuálních problémů ve zdravotnictví, které souvisí se zvyšujícím se výskytem civilizačních chorob, stárnutím populace a vývojem nových léčiv jako jsou antituberkulotika a cytostatika, nových lékových forem, inovativních a citlivějších diagnostických postupů a bioanalytických metod.

„Z vlastních zkušeností dobře vím, kolik složitých jednání se musí úspěšně završit, aby se podobně rozsáhlý projekt stal skutečností. Mám velkou radost z toho, že pomoci mohla i vláda. Snadnější výstavbu klíčových stavebních projektů pro vzdělávání od začátku řadíme mezi svoje priority. Živé vědy, vývoj léčiv a biotechnologie, jsou obory, které se dnes rychle rozvíjejí a zlepšují kvalitu našeho života. Rozvoj zdravotnických či biomedicínských oborů a vzdělávání expertů, kteří v nich budou působit, je významná investice do naší budoucnosti. České univerzity zde určitě mají co nabídnout,“ uvedl předseda vlády ČR prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M., dr. h. c.

„Pro Univerzitu Karlovu je poklepání na základní kámen pavilonu MEPHARED 2 významným aktem. Rodí se zde zázemí, kde univerzita v dohledné době nabídne svým studujícím i celé akademické obci, a to nejen z Královehradeckého kraje, moderní výukový a výzkumný prostor pro oblasti lékařství, farmacie a dalších biomedicínských věd. Potenciál moderního pracoviště přiláká, věřím, řadu tuzemských a zahraničních studujících i nové zahraniční vědecké partnery a zajímavé projekty a výstupy zdejší činnosti tak přispějí k dalšímu rozvoji celé naší společnosti,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D.

„Snaha zajistit vyšší počty absolventů nejen lékařských, ale i nelékařských zdravotnických a farmaceutických oborů je nutnou reakcí vysokých škol na zvýšenou společenskou poptávku po těchto profesích. Vzdělávání absolventů těchto oborů si také zaslouží zvýšenou podporu státu, která by však měla mít podobu kontraktového financování, kdy si stát na základě analýzy potřeb objedná u vysokých škol vzdělání nezbytného počtu odborníků klíčových profesí pro zajištění zdraví a bezpečí obyvatel a dalších strategických oblastí,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.

„Společný projekt MEPHARED 2 Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové považuji za zásadní věc, zejména pro kvalitní pedagogickou a vědeckou činnost i mezinárodní spolupráci. Tento projekt je stejně jako řada dalších financován z Evropské unie z Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy. Cílem investic a reforem NPO je nastartovat rozvoj, udržet krok. Je to šance posílit Česko a připravit se na budoucnost,“ uvedl vrchní ředitel sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu doc. Ing. Marian Piecha Ph.D., LL.M.

„Společný kampus Farmaceutické fakulty a Lékařské fakulty v Hradci Králové poskytne oběma fakultám tolik potřebné moderní zázemí pro špičkovou výukovou a vědeckou činnost a pro další společensky prospěšné aktivity směrem k veřejnosti v rámci třetí role univerzity. Nové prostory umožní další rozvoj špičkového biomedicínského výzkumu v těsné kooperaci obou fakult, navýšení počtu studentů všech stupňů vysokoškolského vzdělání a v neposlední řadě také provázání stávajících i nových studijních programů mezi oběma fakultami. Oproti stávajícím, již dlouhodobě nevyhovujícím budovám navíc nový kampus nabídne i komfort v podobě prostor pro setkávání se, relaxaci či samostudium, jak je to běžné v kampusech nejkvalitnějších světových univerzit, mezi které se Univerzita Karlova nejen v oblasti medicíny a farmacie řadí,“ sdělil doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D., děkan Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.

„Vzdělávací a výzkumné centrum Univerzity Karlovy v Hradci Králové, společný vysokoškolský kampus Lékařské fakulty a Farmaceutické fakulty, pomáhá řešit nárůst požadavků k zajištění kvalitní moderní výuky, vědy a výzkumu obou institucí. Prostorové i organizační propojení obou institucí, s přímým napojením na Fakultní nemocnici Hradec Králové, v blízkém sousedství Vojenské lékařské fakulty Univerzity obrany, významného partnera obou fakult, vytváří v jedné lokalitě jedinečné centrum výuky a výzkumu v oblasti lékařství, farmacie a biomedicínských věd, a bezprostřední propojení teorie s praxí,“ řekl prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D., děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové.

Evropská komise vyjednala mimořádný plán investic ve všech členských zemích, aby došlo k oživení hospodářství po pandemii covidu i následné krizi po zahájení celoplošné ruské invaze na Ukrajinu. Věřím, že akademické centrum Univerzity Karlovy v Hradci Králové je příkladem dobře zvolené evropské investice do českého plánu hospodářské obnovy, stejně jako další dva plánované vysokoškolské kampusy v Praze a Brně. A že se České republice podaří vybudovat tři nové vysokoškolské areály – k radosti vědců, pedagogů i studentů,“ okomentoval Václav Lebeda, tiskový mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice.

Investice do vzdělání mladých lidí je tou nejlepší formou vynaložení jakýchkoliv, nejen veřejných, prostředků. Je nám proto společně ctí a potěšením mít možnost podílet se na takto významném projektu a přispět naší odborností, aby všechny nové budovy spolehlivě sloužily svému poslání a vytvořily ideální podmínky pro své uživatele,“ řekl za zhotovitele stavby „Společnost MEPHARED – BAK & SYNER“ Ing. Radek Mrázek, MBA, místopředseda představenstva BAK stavební společnost, a.s.

Kampus Univerzity Karlovy v Hradci Králové bude po dokončení v roce 2026 výjimečnou stavbou svého druhu, zajistí podmínky pro rozvoj zdravotnických oborů a umožní tak kvalitní výchovu špičkových odborníků, zejména farmaceutů, lékařů, zdravotních sester a specialistů na laboratorní diagnostiku.


Více informací o stavbě Kampusu Univerzity Karlovy naleznete na webových stránkách https://www.kampushk.cuni.cz/


Zdroj: TZ Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy
 
Zodpovídá: Mgr. Bc. Dominika Špičáková
Vytvořeno / změněno: 8.3.2024 / 8.3.2024
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688