Většina žen chce na dovolené odpočívat a trávit čas s partnerem, partnerkou nebo rodinou, roste ale i počet těch, které chtějí cestovat sólo

Individuální způsob rekreace strávený s partnerem či partnerkou v hromadném ubytovacím zařízení. Tak vypadá nejčastější způsob dovolené žen, které přijíždějí do Česka ze zahraničí, stejně jako žen z tuzemska. Obě skupiny mají též společný preferovaný způsob dopravy do vybrané destinace, a to autem nebo jiným motorovým prostředkem. Rozdíl je pak v aktivitách – zatímco ženy ze zahraničí míří hlavně za kulturou, české ženy upřednostňují pěší turistiku. Vyplývá to z trackingu domácího a příjezdového cestovního ruchu za rok 2023.
Ženy chtějí v Česku na dovolené odpočívat. Rekreaci jako hlavní důvod návštěvy uvádí 62 % zahraničních cestovatelek. Čtvrtina pak do tuzemska přijíždí na návštěvu a 4 % z nich obchodně. Celkem 39 % volí zdejší destinaci opakovaně a necelá pětina ji navštěvuje poprvé. Jak už bylo uvedeno, nejčastěji přijíždí s partnerem či partnerkou (54 %), dále s rodinou (18 %) a přáteli (13 %). Pro návštěvu Česka se 50 % zahraničních turistek rozhoduje na základě vlastní zkušenosti, třetina čerpá informace z internetu a 28 % pak od příbuzných nebo známých. Pobyt si většina (82 %) organizuje sama a jen 14 % zájezd pořizuje u cestovních kanceláří. V tuzemsku pak stráví v průměru 5,15 noci a denně během cesty utratí 1 263 korun.
„Pokud jde o národnostní složení cizinek, které k nám přijíždějí, žebříček vedou Němky, Rakušanky a Polky. Všechny spojuje zájem o kulturní památky, jako jsou hrady, zámky, muzea a další historické objekty, kam míří téměř polovina z nich. Třetina pak vyznává pěší turistiku, ale zájem mají i o přírodní památky a také chtějí poznat zdejší gastronomii. V neposlední řadě je účelem jejich cesty návštěva příbuzných,“ shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „V rámci srovnání pak můžeme u tuzemských žen vysledovat změny v preferencích – i když je oblast jejich zájmů obdobná, jejich pořadí se mění. Domácí cestovatelky dávají přednost pěší turistice (45 %), kulturní památky volí jako cíl cesty na druhém místě (37 %). Třetí pozici pomyslného žebříčku pak obsadily návštěvy u příbuzných či známých.“
Domácí turistky se chtějí během pobytu, stejně jako cizinky, hlavně rekreovat (55 %), 24 % z nich cestuje na návštěvu a 7 % vyráží za nákupy. Tuzemské ženy mají s těmi přijíždějícími společnou i preferenci, pokud jde o ubytování, kdy jich více než polovina volí některé z hromadných ubytovacích zařízení. Většina (94 %) si organizuje cesty po Česku individuálně. Celkem 38 % cestuje s partnerem či partnerkou a 31 % s rodinou. Na rozdíl od cizinek pak téměř pětina českých žen vyráží na cesty sama. V průměru během pobytu přenocují 4,58 dní a jejich denní útrata činí 882 korun.
Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují hlavně vhodnost prostředí pro děti. V případě pobytů bez dětí pak rozhoduje to, jak lokalita, ubytování a další nabídky vyhovují požadavkům, představám a také finančním možnostem. V poslední době se v celosvětovém měřítku objevuje trend, kdy ženy chtějí cestovat sólo. V rámci tohoto typu pobytu častěji volí organizované zájezdy a dbají také na udržitelnost cestování. Pokud jde o destinace, převažují ty, které ženy považují za bezpečné. A to i tehdy, když vyráží s rodinou nebo přáteli.
Podle studie společnosti Statista ze září loňského roku patří mezi nejbezpečnější země světa pro sólo cestovatelky Španělsko, které vykázalo na základě analýzy celkové skóre 7,45 z 10. Následovaly Norsko a Nizozemsko s hodnotami 7,41 a 7,14. Hlavní důvody, proč se ženy rozhodují strávit určitý čas o samotě je podle celosvětového průzkumu z roku 2022 flexibilita, svoboda, útěk od rutiny a povinností.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Rodičovská dovolená
- Žádost o příspěvek na bydlení: formulář, které dokumenty potřebujete
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Soud v Hradci zamítl odškodnění pro rodinu ženy, kterou chtěl zabít heparinový vrah Zelenka
- Většina Čechů chce zrušit změny času. Měl by platit letní, či zimní čas? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Během zimní dovolené chtějí Češi hlavně odpočívat a lehce sportovat
- Saudi: Stabilita se na trhy vrátí, chce to ale svůj čas
- Anketa - Letní a zimní čas - Který čas byste chtěli v ČR?
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
?
Okénko pro podnikatele
Lukáš Novotný, Geis
Jakub Šulák, Forscope