Japonsko se po ztracených desetiletích vrací k investorům
Země vycházejícího slunce se od 90. let 20. století potýká s obtížnou makroekonomickou situací, která se vyznačuje kombinací deflace a nedostatečného růstu. Tento jev, vytvářející začarovaný kruh krize, vešel ve známost jako "japanizace". Bank of Japan, aby se z této situace vymanila, použila už prakticky všechny dostupné měnové nástroje. Po mnoho let prováděla velmi mírnou fiskální politiku a tlačila úrokové sazby do záporných hodnot (-0,1 %) spolu s regulací výnosové křivky státních dluhopisů. Dopad všech těchto opatření však nebyl příliš významný. Nicméně pandemie, problémy s logistikou a konflikt na Ukrajině nakonec dosáhli toho, o co se Bank of Japan tak dlouho pokoušela.
V lednu 2023 dosáhla inflace v zemi vrcholu na úrovni 4,4 %, což bylo stále výrazně méně než míry zaznamenané v USA a EU, které se v té době blížily 10 %. Pro Japonsko se však úroveň přesahující 4 % historicky ukázala jako dostatečně vysoká k tomu, aby stimulovala růst mezd a celkový hospodářský růst. V průběhu roku inflace zpomalila na 2,5 % a nyní si guvernér Bank of Japan Kadsuo Ueda stanovil cíl dosáhnout 2 %, aniž by se opakovala "japanizace". V červenci japonský regulátor oznámil plány na zmírnění kontroly nad trhem státních dluhopisů návrhem na nákup "desetiletých" dluhopisů s pevnou sazbou 1 %. Koncem října Bank of Japan připustila, že výnos dluhopisů s takovou durací by mohl překročit 1 %.
Japonské společnosti v roce 2023 zvýšily platy v průměru o 3,5 %, což představuje nejvyšší tempo za posledních 30 let. Naopak ekonomika Země vycházejícího slunce vzrostla ke konci února 2024 o téměř 2 %.
V této situaci mnozí investoři opět zvažují japonská aktiva jako nejlepší investiční možnost na asijsko-pacifických trzích. Společnost Berkshire Hathaway se již na tomto trendu podílela a od května do prosince 2023 zvýšila své investice do japonských aktiv o 61 %. Pro ostatní účastníky trhu to však v žádném případě neznamená promarněné příležitosti, neboť se očekává, že poptávka po japonských aktivech, a tedy i rally v nich, bude pokračovat.
Hlavní japonský akciový index Nikkei 225 dosáhl 22. února nového historického maxima a překonal tak předchozí rekord z roku 1989. Kontext tohoto vzestupného trendu je však tentokrát zcela jiný. Během bublinové inflace cen aktiv v 80. letech 20. století přesáhl poměr "tržní kapitalizace k účetní hodnotě aktiv" (běžně používaný multiplikátor pro hodnocení japonských emitentů) osminásobek, zatímco nyní se pohybuje těsně nad hranicí dvojnásobku. Nejjednodušším způsobem, jak vydělat na investování do japonských cenných papírů, je nákup fondu iShares MSCI Japan ETF (EWJ). Tento fond je zařazen do modelového portfolia Freedom24 a naši stratégové jej neplánují prodávat až do konce roku 2024.
Investorům, kteří dávají přednost širšímu výběru japonských burzovních instrumentů, doporučuji zaměřit se na cyklické sektory, které jsou v prostředí pozitivní ekonomické dynamiky ve výhodnější pozici. Kromě toho dochází k aktivnímu toku kapitálu od "hodnotových" akcií k "růstovým" instrumentům. Zájem investorů nejvíce přitahují největší kapitalizované společnosti na místním trhu. To se velmi podobá dynamice amerických akciových platforem. Podle mého názoru má tento trend všechny důvody pokračovat a technologický sektor má potenciál stát se favoritem japonské burzy.
Timur Turlov, generální ředitel společnosti Freedom Holding Corp. a zakladatel společnosti Freedom Finance Europe
Freedom Finance Europe
Freedom Finance Europe je mezinárodní online makléř známý pod značkou Freedom24, za níž se skrývá jednoduchá investiční platforma. Zajišťuje klientům vše potřebné pro úspěšné investice - přímý přístup na největší akciové světové burzy, profesionální analytiku cenných papírů a komfortní obchodní aplikaci. Freedom Finance Europe je dceřinou společností mezinárodní investiční skupiny Freedom Holding Corp. a akcie holdingu se obchodují na americké burze Nasdaq.
Více informaci na: https://lp.freedom24.com/cs/begin
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?