Zpráva o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023
Ministerstvo financí v souladu s kalendářem uveřejňovaných informací na první pololetí roku 2024 plánovaným v rámci Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2024 uveřejněné dne 4. ledna 2024 předkládá veřejnosti Zprávu o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023, která představuje podrobnější prezentaci v oblasti dynamiky a struktury státního dluhu, emisní činnosti státu na primárním trhu státních dluhopisů a operací Ministerstva financí na sekundárním trhu, vývoje výdajů na obsluhu státního dluhu a vyhodnocování finančních rizik a benchmarkového portfolia. Její formální součástí je také roční hodnocení primárních dealerů českých státních dluhopisů, přičemž za rok 2023 v rámci celkového hodnocení byly tři nejaktivnější tyto bankovní skupiny: KBC Bank NV / Československá obchodní banka, a. s., PPF banka a.s. a Société Générale / Komerční banka, a.s.
Celková korunová výše státního dluhu ke konci roku 2023 dosáhla 3 110,9 mld. Kč, což oproti konci roku 2022 představuje nárůst o 216,1 mld. Kč. V relativním vyjádření vůči hrubému domácímu produktu došlo k meziročnímu poklesu ze 42,7 % na 42,3 %.
Průměrná doba do splatnosti nově prodaných korunových státních dluhopisů vzrostla oproti roku 2022 o 1,4 roku na 9,1 roku. Díky tomu se průměrná doba do splatnosti státního dluhu ke konci roku 2023 meziročně zvýšila o 0,2 roku na hodnotu 6,4 roku. V případě ukazatelů průměrné doby do splatnosti po zohlednění peněžních prostředků z krátkodobých rezervních operací na peněžním trhu, respektive při započítání celkových disponibilních likvidních prostředků souhrnných účtů státní pokladny oproti nejbližším splátkám státního dluhu činily tyto hodnoty 6,5 roku, respektive 7,5 roku, což potvrzuje zachování stabilní refinanční a likviditní pozice státu.
Ke krytí eurové potřeby financování bylo v roce 2023 zahájeno vydávání a prodej státních pokladničních poukázek denominovaných v jednotné evropské měně, které jsou zaknihované v centrální evidenci vedené Centrálním depozitářem cenných papírů, a.s. a jsou zároveň způsobilé v rámci úvěrových operací Eurosystému. V roce 2023 bylo na domácím trhu podle českého práva prodáno šest emisí státních pokladničních poukázek denominovaných v jednotné evropské měně v celkové jmenovité hodnotě 4,5 mld. EUR, a to při celkové poptávce 10,9 mld. EUR, a dosažených průměrným aukčním výnosem 3,319 % p. a. Čistá emise státních pokladničních poukázek denominovaných v jednotné evropské měně včetně jejich revolvingu v rámci loňského roku dosáhla 1,5 mld. EUR.
V roce 2023 došlo ve spolupráci s Českou národní bankou ke zřízení souhrnného účtu státní pokladny v amerických dolarech a byly zahájeny s tím související operace na peněžním trhu v podobě reverzních repo operací. Došlo tak k významnému navázání na dosavadní historii úspěšného provozu souhrnných účtů státní pokladny, které vede Česká národní banka v koruně české již od roku 2001 a v jednotné evropské měně od roku 2013. Souhrn celkových čistých příjmů z operací v rámci řízení korunové, eurové a dolarové likvidity státní pokladny a zapůjčování státních dluhopisů v roce 2023 meziročně vzrostl o 1,0 mld. Kč na celkem 23,6 mld. Kč, což představovalo historicky nejvyšší částku tohoto typu příjmů státního rozpočtu, které jsou započítávány oproti realizovaným úrokovým výdajům na obsluhu státního dluhu.
Dokumenty ke stažení
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz