Největším obchodem v ČR byl loni prodej Meopty. A počet transakcí v Evropě se propadl o téměř 24 %, teď už má však zůstat stabilní, predikuje Deloitte M&A Index
Vzhledem k relativně stabilnímu počtu transakcí v předchozích dvou čtvrtletích a mírně se zlepšujícímu ekonomickému prostředí předpokládá Deloitte M&A index pro aktuální kvartál jen mírný pokles počtu transakcí. Predikce očekává 2 506 transakcí, což je obdobný počet jako v předchozím čtvrtletí.
"Pokud by se měl naopak naplnit pesimistický scénář, mohli bychom očekávat pokles na 1 905 transakcí. Taková možnost by ovšem připadala v úvahu až v souvislosti s citelnými turbulencemi na trhu, kdy by se Německo i Spojené království propadly do hlubší recese, a panovala by nejistota ohledně tempa snižování úrokových sazeb. Tyto okolnosti by pak mohly zbrzdit rychlé oživení a potenciálně způsobit i takový výraznější pokles trhu. Navzdory možnému propadu počtu transakcí v aktuálním kvartálu však stále existuje důvod k optimismu, který je podpořen očekáváním nižších úrokových sazeb a pokračujícího hospodářského oživení. Aktivní správa portfolia, včetně strategických akvizic a odprodejů, zůstává pro společnosti, které se pohybují ve volatilním tržním prostředí, nadále klíčová,“ vysvětluje Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství Deloitte.
Podle Linharta zůstávají strategické akvizice, partnerství a především prodeje spolu s carve-outy nadále nezbytnou součástí řízení rizik. Investoři musí dál pečlivě vyhodnocovat svá podniková portfolia a zvažovat odprodej vedlejších aktiv v rámci probíhajících transformačních strategií. Takové kroky umožňují společnostem přizpůsobit se a prosperovat v neustále se měnícím prostředí. V nadcházejícím období lze podle něj očekávat primární nárůst transakcí na trhu středních a malých podniků – především díky aktivní realizaci strategických růstových programů. Tyto transakce mají tvořit pevný základ pro očekávaný pozitivní vývoj na trhu v budoucnu.
Trhy fúzí a akvizic jsou nadále podporovány hotovostními zůstatky nealokovaného private equity kapitálu, které na konci loňského roku držely hodnotu přibližně 2,49 bilionu amerických dolarů. Očekává se, že finanční i strategičtí investoři budou v letošním roce znovu vstupovat na trh ve zrychleném tempu a – podporováni překvapivě dobrou kondicí bankovního sektoru – nadále vyhledávat investice do vysoce kvalitních aktiv, například firem se silnou pozicí na trhu, dlouhou historií nebo funkční obchodní strategií.
"Hotovostní rezervy a nealokovaný private equity kapitál nadále posilují trhy fúzí a akvizic, přičemž investoři jsou připraveni těžit ze strategických akvizic. Vzhledem k přetrvávající ekonomické nejistotě se jako klíčový faktor pro orientaci ve stále se měnícím M&A prostředí ukazuje uvážlivý přístup k oceňování a strategickému rozmístění kapitálu," doplňuje Jan Brabec, partner v oddělení podnikových financí v poradenské a technologické společnosti Deloitte.
Shrnutí M&A trhu za rok 2023
Globální vývoj a politika podle expertů Deloitte nadále ovlivňuje trhy. Válka na Ukrajině pokračuje a mohla by se dostat do patové situace. Dále hrozí, že Čína může napadnout Tchaj-wan a napětí na Blízkém východě se v důsledku konfliktu mezi Izraelem a Hamásem zvýšilo. Přestože dopad těchto geopolitických událostí na finanční trhy, dodavatelské řetězce, ceny ropy a dalších komodit není zcela přesně měřitelný, je podle odborníků společnosti Deloitte zřejmé, že se globální ekonomika stává více roztříštěnou.
Navzdory rostoucímu počtu globálních konfliktů a politickému napětí se spolu s přísnou měnovou politikou rok 2023 vyvíjel jako období konsolidace, které účinně odvrátilo hrozící hospodářskou recesi. Relativně stabilní ceny komodit hrály klíčovou roli při podpoře dezinflačních tendencí v průběhu celého roku. Domácnosti a řada podniků, zejména v Německu a v regionu střední a východní Evropy (CEE), se však potýkaly s přetrvávajícími ekonomickými problémy, které omezovaly spotřebu domácností – hlavní hnací sílu hospodářského růstu.
Tento problém prohlubuje pokračující nízká důvěra spotřebitelů, ačkoli loni došlo oproti roku 2022 ke zlepšení. Souběh faktorů, včetně přetrvávajících inflačních tlaků a opatrného výhledu růstu, negativně ovlivňoval ekonomické prostředí během celého loňského roku.
V uplynulém roce navíc pokračoval pokles počtu transakcí, a to z 15 249 v roce 2022 na 11 629 v roce 2023, což představuje meziroční propad o 23,7 %, čímž se celkový objem transakcí přiblížil pandemické úrovni. Navíc i celková hodnota transakcí zaznamenala meziročně výrazný pokles, konkrétně o 34 %.
Evropský trh v počtu transakcí loni zaostal za tím americkým i celosvětovým – trh Evropy (27 zemí EU + Spojené království) totiž zaznamenal pokles o 23,7 % ve srovnání s celosvětovým trhem, který se propadl o 20 %, a výrazněji za americkým trhem, kde došlo ve stejném období k poklesu o 13,5 %. Celkový propad tržní aktivity lze přičíst vyšším úrokovým sazbám, pokračujícímu geopolitickému napětí a obecně negativnímu ekonomickému výhledu v Evropě.
Globální aktivita v oblasti fúzí a akvizic na jednotlivých trzích
Meziročně
| ||||
57997
|
49923
|
39959
|
-20,0 %
| |
21602
|
18250
|
15778
|
-13,5 %
| |
Asijsko-pacifický region
|
11500
|
9878
|
9277
|
-6,1 %
|
Afrika/Blízký východ
|
1534
|
1424
|
1107
|
-22,3 %
|
Latinská Amerika
|
1660
|
1354
|
1056
|
-22,0 %
|
EU 27 + UK
|
17017
|
15249
|
11629
|
-23,7 %
|
Kromě Bulharska a Lucemburska zaznamenaly všechny evropské M&A trhy rychlý pokles počtu transakcí. Mezi nejvíce postižené regiony patřil Kypr (meziročně -53,7 %), Malta (meziročně -46,2 %) a Litva (meziročně -40,6 %). Německo a Francie zaznamenaly propad počtu transakcí o zhruba 30 % a u dalších významných evropských trhů (Itálie, Velká Británie a Španělsko) byl pokles přibližně 20 %.
Dominantní postavení v oblasti fúzí a akvizic si i nadále udržel zpracovatelský průmysl, který se na celkovém počtu transakcí v loňském roce podílel 28 %. Těsně za ním následoval sektor technologií, médií a telekomunikací (TMT) s 25 % a na třetí místo se posunul maloobchod se 17 %. Naopak největší snížení počtu transakcí mezi lety 2022 a 2023 zaznamenal finanční sektor, a to z 19 % na 8 %.
Jak si vedlo Česko
V roce 2023 se v české ekonomice projevily negativní dopady energetické krize a vysoké inflace, které vedly ke stagnaci a poklesu HDP. Negativní vliv měly zejména problémy německé ekonomiky, která je s českou ekonomikou úzce propojena. V roce 2023 se očekává pokles HDP o 0,6 %, přičemž růst by se měl obnovit v roce 2024, kdy se očekává nárůst HDP o 1,1 %. Klíčový příspěvek by měl mít zahraniční obchod. Snížení inflace by mělo podpořit oživení růstu spotřeby domácností.
„Přestože se nejednalo o rekordní rok co se týče objemu a počtu transakcí, byli jsme svědky řady velmi významných transakcí, jako byl například prodej Packety nebo Nej.cz. Největším obchodem minulého roku byl prodej společnosti Meopta Optika, což byla i jedna z největších transakcí za posledních 30 let. Z tohoto hlediska byl tedy rok 2023 velmi atraktivní,“ říká Jan Brabec, partner v oddělení podnikových financí v poradenské a technologické společnosti Deloitte.
Experti Deloitte nyní očekávají, že se pokračující snižování inflace a úrokových sazeb projeví ve snížení nákladů na externí (hlavně bankovní) financování a může posílit apetit zejména finančních investorů. Valuace společností však mají zůstat na podobné úrovni jako v minulém roce. Oživení kapitálových trhů má umožnit řadě firem získat nový kapitál, což by se mělo projevit i ve zvýšené aktivitě v oblasti fúzí a akvizic. Fondy, které v posledních letech získaly kapitál, budou pravděpodobně aktivně vyhledávat akviziční příležitosti.
„V důsledku vyšších úrokových sazeb, inflace a částečně i geopolitické nejistoty dochází k výraznějšímu rozdílu v představách prodávajících a kupujících. Přestože je zejména mezi finančními, ale i strategickými investory stále dostatek peněz, dopad již zmíněných faktorů - zejména dražší akviziční financování - se projevuje ve sníženém objemu a počtu transakcí. Podle Capital IQ bylo v ČR v minulém roce uskutečněno 99 transakcí, což je desetiprocentní propad oproti 110 transakcím v roce 2022,“ říká Brabec a dodává, že trh fúzí a akvizic v Česku ovlivňuje zejména generační výměna, konsolidace některých odvětví a také aktivita větších PE fondů.
Deloitte M&A Index je výhledový ukazatel, který předpovídá budoucí počet fúzí a akvizic a identifikuje klíčové faktory ovlivňující podmínky uzavírání transakcí na evropském trhu (charakterizovaném jako 27 zemí EU + Velká Británie). Model, který shromažďuje údaje z různých globálních databází, včetně Capital IQ, Mergermarket, Pitchbook, Eurostat a mnoha dalších, využívá kombinaci statistických a algoritmických nástrojů, aby poskytl komplexní přehled o aktivitě na M&A trhu. Index je vytvořen na základě složeného souboru tržních ukazatelů týkajících se makroekonomické reality, likvidity a obecné dynamiky trhu. Tyto proměnné jsou následně testovány na statistickou a ekonomickou významnost pro vývoj počtu transakcí na trhu fúzí a akvizic. Výsledkem je dynamický, vyvíjející se a aktuální model, který expertům Deloitte a jejich klientům či partnerům umožňuje přesný vhled do aktuální situace na M&A trhu i předpovídání - s vysokou mírou jistoty – aktivity v následujících obdobích.
Deloitte
Deloitte je největší poradenskou společností na světě poskytující profesionální služby v oblasti daní, auditu, konzultingu, podnikových rizik, finančního a právního poradenství prostřednictvím více než 400 000 odborníků ve více než 150 zemích světa. Čerpá ze své 175 leté historie a v posledních letech firmám pomáhá také s digitalizací, cloudovou transformací, kyberbezpečností, připraveností na evropské směrnice, automatizací a umělou inteligencí nebo s udržitelností a ESG.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie PHOTON ENERGY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOFOLA CS, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie COLT CZ GROUP SE, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie GEVORKYAN, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Investiční zlato - prodej zlata
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?