Petr Holub (MojeNebankovka)
Finanční rady  |  18.03.2024 08:00:00

Jak maximálně využít výhody spořících účtů

Spořící účet je založený během několika okamžiků a jeho využívání je snadné. Představuje jednoduchý způsob, jak se naučit tvořit finanční rezervu i jak získat atraktivní zhodnocení v podobě úroků. Nenechávejte ležet peníze na běžném účtu. Získejte ze spořícího účtu maximum.   

 

Vydělávejte na úsporách 

Klesá spotřeba domácností a lidé více šetří. V tom se analytici shodují. Bohužel narůstá počet těch, kteří úspory ponechávají bez zhodnocení na běžném bankovním účtu nebo dokonce doma v zásuvce. V obou případech je napadne inflace, ve druhém případě je mohou napadnout i přírodní nebo nekalé živly.   

Spořící účet je skvělou cestou, jak zhodnotit peníze, které potřebujete v likvidní podobě, zároveň vás naučí zdravému způsobu hospodaření, kam patří i tvorba úspor.   

 

Vybíráte okamžitě 

Z většiny spořících účtů získáte peníze do několika vteřin. Proto jsou výhodné i pro ty, kteří měsíčně nic neušetří. Na začátku měsíce pošlete celý obnos na spořící účet a převádějte si vždy jen tu výši, kterou aktuálně chcete utratit. Zůstatek se vám úročí po celý měsíc, a to i v případě, že je na konci měsíce na spořícím účtu 0 Kč.   

Většina běžných a spořících účtů (od jedné banky) umožňuje automatické propojení. Jakmile peníze na běžném účtu přesáhnou nastavenou hranici, odešle se nadbytek na spořící účet. Při nedostatku peněz se zase automaticky doplní ze spořícího účtu.   

 

Spořící účet umožní třídit úspory 

Některé spořící účty mají možnost rozdělit vložené peníze do různých obálek či trezorů s pojmenováním konkrétního účelu. Přesně vidíte, zda máte naspořeno na nákup spotřebiče, auta nebo kolik potřebujete uspořit na nákup dovolené.   

Nejvíce efektivním způsobem pro tvorbu úspor je stanovení částky, kterou chcete měsíčně spořit a její okamžité odeslání na spořící účet. Při odesílání zůstatku na konci měsíce (spoření jen takové částky, kterou neutratíte) bývá méně efektivní, protože máte větší tendenci utrácet. Dodržujte cíl úspor.   

 

Hlídejte pásma pro úročení 

Můžete mít zřízených několik spořících účtů, pokud hospodaříte s vysokou částkou. Spořící účty totiž mohou mít rozděleny pásma, ve kterých úročí. Například nejvyšší úroková sazba je nabídnuta těm, kteří na účtu mají zůstatek do 200 tis (pouze ilustrace). Pak se vyplatí další obnos převést na jiný spořící účet, který nabízí stejně zajímavé zhodnocení. Na obou spořících účtech pak bude zůstatek v prvním, nejvíce úročeném pásmu. Zároveň máte vklady pojištěny u dvou bank.   

U zůstatků na spořících účtech ve výši stovek tisíc je třeba zvážit, zda je úrokový výnos dostatečný vzhledem k inflaci. Mnohem vyšší zhodnocení vám nabídne například investice do nemovitosti nebo nákup drahých kovů (obojí s poměrně nízkou mírou rizika). U nákupu nemovitosti můžete využít cizí zdroj financování v podobě bankovní nebo nebankovní hypotéky, ty nejvýhodnější najdete na MojeNebankovka.cz.  

 

Petr Holub

Po úspěšně ukončeném studiu financí na vysoké škole jsem se věnoval účetní a daňové problematice. Mám zkušenosti z oblasti řízení středních i velkých firem, orientuji se v dotačních titulech, obchodním právu, investicích, tržních analýzách a predikcích. Mám doktorát z ekonomie a rád pro vás pravidelně zpracovávám aktuality a důležité informace z dění na finančních trzích.



MojeNebankovka

Největší a precizně připravený srovnávač bankovních a nebankovních půjček v ČR pomáhá občanům i podnikatelům. Přináší pravidelně aktualizované recenze finančních produktů, sleduje aktuální dění, poradí v začátcích podnikání, v účetní i daňové oblasti. Portál, kde najdete nejen nejlevnější půjčky, ale i zajímavé a užitečné informace. Moje Nebankovka: vyhledává, radí, vzdělává.

Více informací na https://mojenebankovka.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Pá   8:55  Zrušení živnosti nemusí znamenat finanční likvidaci Martin Pejsar (BNP Paribas Cardif Pojišťovna)
Et   8:06  Stěhujete se do nového? Vyberte si pečlivě svého dodavatele energií Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
St   8:36  Povinná výbava v roce 2025 Martin Thienel (Kalkulátor.cz)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688