Komise udělala další vstřícný krok směrem k zemědělcům, navrhuje snížit administrativní zátěž
Vlna farmářských protestů, která zasáhla celou Evropu, přinesla výsledky. Evropská komise ve čtvrtek (22. ledna) přišla s návrhem, jak zredukovat administrativní zátěž v zemědělském sektoru.
Evropská komise navrhuje zjednodušit některé podmínky, které musí zemědělci v EU splnit, aby získali dotace. Již nyní funguje částečná výjimka pro uplatňování tzv. standardu dobrého zemědělského environmentálního stavu půdy (DZES) číslo 8. Ten stanovuje zemědělcům podíl půdy, který je potřeba nechat ležet ladem.
Nově by se měla změnit pravidla i u normy DZES 1 ukládající povinnost udržovat plochy s trvalými travními porosty. Úprava se týká především zemědělců, kteří snížili počet hospodářských zvířat – nově by neměli mít povinnost měnit svou ornou půdu na pastviny. Konkrétní legislativní akt vydá Komise v březnu.
Komise chce také přezkoumat DZES 6 stanovující minimální pokryv půdy pro zamezení vzniku holé půdy v nejcitlivějších obdobích. Zemědělci by podle předběžných slov Komise mohli mít větší flexibilitu, pokud jde o to, jak tuto podmíněnost plní.
Dále chce unijní exekutiva zjednodušit metodiku kontrol tak, aby jejich počet klesl alespoň o polovinu. Po Komisi to hlasitě požadovala i česká vláda. A dočkala se. Nová metodika by měla být hotová ještě během března.
Ulevit zemědělcům by měla také lepší definice pojmů „vyšší moc“ a „mimořádné okolnosti“, aby byli farmáři chráněni před krácením dotací v případě, že jejich hospodaření zasáhnou neočekávané faktory.
Konzultace může vyústit v otevření legislativy z roku 2021
Příští měsíc chce Komise spustit on-line veřejnou konzultaci, ve které bude sbírat příspěvky právě na téma zjednodušování byrokratické zátěže. Potrvá do 8. března. Výsledky průzkumu by měly být jasné již v létě a Komise pak na jejich základě vypracuje podrobnou analýzu, která by měla být zveřejněna letos na podzim.
Na stole je i úprava nařízení o společné zemědělské politice EU z roku 2021, což by však zabralo více času. Komise zvažuje úpravu mimo jiné ve snaze pomoci drobnějším zemědělcům. Malé podniky o rozloze méně než 10 hektarů by například mohly být vyňaty z kontrol souvisejících s dodržováním standardů DZES.
Pokud by se našla shoda na potřebě otevřít nařízení, Komise by se pak zřejmě nebránila ani úpravám dalších standardů, konkrétně DZES 8 (povinný podíl půdy ponechané ladem), DZES 7 (povinné střídání plodin) a DZES 6 (minimální půdní pokryv). Jejich zrušení požaduje například česká agrární komora.
Návrhy míří na stoly ministrů
Dokument s návrhy Evropské komise má nyní v rukou belgické předsednictví v Radě EU. To jej předá v pondělí 26. února ministrům zemědělství členských zemí, kteří se setkají na jednání Rady EU v Bruselu.
„Zjednodušení našich zemědělských politik je trvalou prioritou, a to jak na úrovni EU, tak na vnitrostátní úrovni. Touto řadou opatření plníme závazek, který jsme učinili vůči našim zemědělcům, abychom tuto diskusi urychlili,“ uvedla při prezentaci návrhů předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Česko kroky Komise uvítalo. „Konečně. Ale toto musí být jen začátek. V pondělí na Radě ministrů AGRIFISH se budu ptát na detaily a realizaci plánu,“ uvedl na síti X český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Regulace a základní pravidla pro rozdělování dotací sice vznikají na evropské úrovni, členské státy ale hrají klíčovou úlohu při provádění společné zemědělské politiky v praxi. Podle Komise je proto zapotřebí, aby se o snížení administrativní zátěže staraly i jednotlivé země EU. Česko se to snaží plnit mimo jiné prostřednictvím tzv. antibyrokratické komise, která zasedá každý měsíc a je složená ze zástupců zemědělských organizací.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?