Zpráva o stavu romské menšiny v České republice za rok 2022
V roce 2022 došlo k zásadní změně v institucionálním zabezpečení romské integrace, a to jmenováním historicky první zmocněnkyně vlády pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové. Zřízením funkce zmocněnce vlády pro záležitosti romské menšiny bylo naplněno jedno z opatření ze Strategie romské integrace 2021–2030. Úkolem zmocněnkyně pro romské záležitosti je koordinovat činnost relevantních aktérů na centrální, krajské a lokální úrovni v oblasti romské integrace. Zmocněnkyně je poradním orgánem předsedy vlády a z pozice své funkce se stala zároveň místopředsedkyní RVZRM. Zmocněnkyně bude zároveň zastávat zásadní roli při naplňování Strategie romské integrace 2021–2030.
Zástupci romské občanské společnosti se v roce 2022 také podíleli na předsednictví ČR v Radě EU (CZ PRES). V rámci CZ PRES proběhly dvě předsednické akce zaměřené na romskou menšinu – jednání 15. evropské platformy pro začleňování Romů (15th European platform for Roma inclusion) a Setkání národních romských kontaktních míst pro integraci Romů a občanské společnosti. Na jednáních přítomní sdíleli osvědčené postupy a zkušenosti při implementaci a monitorování národních romských strategických rámců a také situaci romských uprchlíků z Ukrajiny.
Dle výzkumu CVVM se v porovnání s rokem 2019 zvýšilo pozitivní hodnocení soužití Romů a neromské většiny o 9 %, o stejnou výši procentních bodů se snížilo negativní hodnocení. Šetřením bylo zjištěno nejvyšší pozitivní hodnocení a zároveň nejnižší negativní hodnocení soužití Romů a neromské většiny od roku 1997, od kterého probíhá tento typ šetření. Dle výzkumu vnímá 63 % respondentů soužití s Romy jako špatné a 32 % jako dobré. V porovnání se situací ostatních obyvatel polovina (50 %) české veřejnosti vnímá jako horší možnosti Romů při zaměstnávání, 31 % při získávání bydlení a 27 % při získávání vzdělání. 39 % české neromské veřejnosti vnímá horší postavení Romů ve veřejném a občanském životě.
V roce 2022 Ministerstvo vnitra zaznamenalo více trestných činů s nenávistným podtextem než v roce 2021, nicméně v případě trestných činů motivovaných nenávistí vůči Romům se jednalo o pokles o 13 skutků v porovnání s rokem 2021. Organizace In Iustitia, která se dlouhodobě věnuje monitoringu násilí z nenávisti, zaznamenala ve svých průběžných zprávách o předsudečném násilí v roce 2022 celkem 7 útoků namířených proti Romům, což je ve srovnání s rokem 2021 o 6 méně.
Ve Zprávě jsou zmíněny některé konkrétní případy anticiganismu vůči Romům. Zvláštní pozornost je věnována projevům anticiganismu vůči romským uprchlíkům z Ukrajiny, kteří se po svém příchodu dle svých svědectví a vyjádření neziskových organizací potýkali s diskriminací ze strany jednotlivců a institucí. Romští uprchlíci z Ukrajiny čelili diskriminaci při žádostech o poskytnutí dočasné ochrany a poskytnutí bydlení. Z popisu neziskových organizací vyplynulo, že bylo na romské uprchlíky uplatňováno selektivní vymáhání přísnějších podmínek v porovnání s neromskými uprchlíky. Uváděným důvodem odlišného přístupu institucí bylo podezření, že romští uprchlíci mohou být držitelé dvojího občanství – ukrajinského a maďarského. Později se však ukázalo, že z 5000 prověřovaných uprchlíků mělo maďarské občanství pouze 150 lidí. Na pomoci romským uprchlíkům z Ukrajiny se výrazně podílely romské a proromské neziskové organizace.
V oblasti financování romské integrace reagovalo Ministerstvo školství, mládeže (MŠMT) a tělovýchovy v rámci Národního plánu obnovy v průběhu roku 2022 na dopad pandemie covid-19 na vzdělávání, a to zejména ve vztahu ke skupině žáků se sociálním znevýhodněním, do níž významně spadají rovněž romští žáci. Z Národního plánu obnovy plánuje MŠMT finančně a metodicky podporovat znevýhodněné školy a podporovat doučování žáků, kteří jsou v důsledku pandemie covid-19 ohroženi školním neúspěchem. U mechanismu podpory znevýhodněných škol je dle MŠMT potenciál tento model v budoucnu uplatnit systémově.
Podle Analýzy PAQ Research a STEMzavedení novely školského zákona (zákon č. 82/2015 Sb.) v roce 2016 výrazně nesnížilo počet romských žáků ve speciálních třídách. Legislativní změny přijaté také jako reakce na rozsudek D. H. a ostatní versus Česká republika, které měly přispět k začlenění dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do hlavního vzdělávacího proudu, byly v případě romských dětí ze sociálně slabého prostředí úspěšné jen částečně. Vliv na segregaci ve vzdělávání mají i lokální aktéři a decentralizace systému školství. Výzkum doporučuje posílit podporu i kontrolu práce školských poradenských zařízení, monitorování spádových oblastí ZŠ, posílit pravomoci MŠMT a České školní inspekce ve změně nekvalitního vedení ZŠ a ŠPZ, podporovat klíčové podpůrné pozice ve školách v oblastech s výskytem segregovaných škol, posílit předškolní vzdělávání v širší oblasti okolo segregovaných škol, podpořit sociální práci v těchto školách, zlepšit připravenost pedagogických pracovníků na práci s žáky z odlišného sociokulturního prostředí a omezit plošné využívání snížených nároků na výstupy ve vzdělávání.
Naopak pozitivní změny lze shledat v oblasti předškolního vzdělávání. Dle MŠMT se podíl dětí zapsaných do povinného předškolního vzdělávání v posledním roce před zahájením povinné školní docházky zvýšil od zavedení tohoto opatření od školního roku 2017/2018 o 1,7 %.
Podle šetření Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) má celkem 49,6 % romské populace ve věku 20–64 let placenou práci nebo alespoň pracovalo v posledních 4 týdnech. V porovnání s obecnou populací, kde míra zaměstnanosti dosahovala 80 %, se jedná o nižší podíl. Osoby z romské populace, které neměly placenou práci, si dle šetření VÚPSV nehledaly práci nejčastěji z důvodu péče o dítě nebo dospělou osobu nebo protože se domnívaly, že by si práci nenašly.
Šetření Agentury pro sociální začleňování zjistilo, že se Romové a Romky v sociálně vyloučených lokalitách (SVL) potýkají s horší kvalitou bydlení než neromové v SVL. Romové v SVL se v oblasti bydlení nejvíce potýkali s problémy s hlukem, znečištěním v okolí a plísněmi. Dle šetření VÚPSV žije 31,5 % osob z romské populace ve stavu bytové deprivace. V případě obecné populace to v roce 2020 podle Eurostatu bylo 8,8 %. Dále se dle VÚPSV Romové potýkají s přelidněnými domácnostmi nebo s vysokými náklady za bydlení, které byly prohloubené vysokými náklady za energie v roce 2022. Nesnadný přístup Romů ke standardnímu bydlení potvrdily i krajští koordinátoři pro romské záležitosti. Mezi překážky v oblasti bydlení, kterým Romové čelí, zařadili koordinátoři diskriminaci, nedostatek bytů pro vícečetné rodiny či vysoké vstupní kauce.
V roce 2022 pokračoval proces odškodňování obětí protiprávních sterilizací. Někteří žadatelé a žadatelky se potýkaly s problematickými aspekty řízení, na které bylo Ministerstvo zdravotnictví (MZ) upozorněno neziskovými organizacemi a Radou vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM). Mezi problematické aspekty patřila délka správního řízení, které často překračuje zákonnou lhůtu 60 dní, nízký počet pracovníků věnujících se agendě a špatnou informovanost, resp. složitost poskytovaných informací žadatelům/žadatelkám. Další problematickou oblast shledala RVZRM v případě přijatelných důkazních prostředků, kdy bylo MZ upozorněno na skutečnost, že žadatelé a žadatelky mnohdy již nedisponují lékařskou dokumentací, která představuje pro MZ zásadní důkazní prostředek, a ani jiným písemným důkazem. RVZRM vyzvala MZ k rozšíření okruhu přijatelných důkazních prostředků.
Dne 22. července 2022 byla v areálu bývalého vepřína v Letech u Písku po několikaletých přípravách symbolicky zahájena demolice vepřína. Akt se odehrál za účasti osobností z řad politického i veřejného života, zúčastnili se rovněž aktivisté, pamětníci i potomci přeživších z tzv. cikánského tábora v Letech u Písku. Demoliční práce byly dokončeny v druhé polovině roku 2022.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?