Ranní okénko - V rámci revize prognózy očekáváme nižší inflaci a rychlejší pokles sazeb
Pondělí a úterý nenabídne zásadnější ekonomické události a první důležitější data přinese až středa. V eurozóně vyjde informace ohledně spotřebitelské důvěry, která po tříměsíčním růstu během ledna znovu poklesla. Odhad analytiků počítá s návratem na růstovou trajektorii, byť samotný růst by měl mít spíše kosmetickou podobu. Ve večerních hodinách pak dorazí avizované zápisky z posledního zasedání Fedu, kde ale případné náznaky ohledně termínu snížení sazeb bude třeba brát s určitou rezervou, jelikož nereflektují mj. vyšší lednovou americkou inflaci. Aktuálně trh zaceňuje první snížení až na červnové zasedání.
Čtvrtek přinese tradiční první odhady indexů nákupních manažerů, kde z pohledu Česka bude opět zásadní vývoj v německé výrobě. I když zde index zůstává hluboko pod hodnotou 50 bodů (45,5 v lednu), od poloviny roku 2023 jeho hodnota nepřetržitě roste. To lze interpretovat tak, že německý průmysl i nadále klesá, tempo poklesu ale zpomaluje a naznačuje blížící se obrat. Mírný nárůst je očekáván i v případě únorové hodnoty.
Na konci týdne jsme přistoupili k revizi prognózy inflace, kdy pro letošní rok očekáváme meziroční růst cen v průměru o 2,4 %. V první polovině roku může míra inflace poklesnout i pod hranici 2 %, v druhé polovině roku pak kvůli srovnávací základně očekáváme návrat blíže ke 3 %. To dopadá i do naší prognózy na vývoj sazeb, kdy od ČNB očekáváme rychlejší tempo než v naší původní prognóze. V rámci letošního roku očekáváme cuty o dalších 275bb, kdy většina by měla být koncentrována do první poloviny roku. Na konci června očekáváme základní sazbu na 4,5 %, do konce roku by pak měla poklesnout na 3,5 %. Pro březen náš základní scénář počítá se snížením o 50bb. Rychlejší tempo snižování sazeb pak i nadále může dopadat na kurz koruny, kde sice očekáváme postupnou apreciaci, v první polovině roku ale koruna zůstane blízko současným hodnotám. V druhé polovině roku, spolu se snižováním sazeb u ECB a Fedu, pak očekáváme postupnou apreciaci až pod úroveň 25,0 EUR/CZK.
Závěr týdne na trzích byl pro americké akcie negativní, kdy mj. rychlejší růst cen u amerických výrobců přispěl k poklesu indexu S&P 500 o 0,5 %. Německý DAX rostl (+0,4 %), dařilo se i akciím na tuzemské burze (+0,5 %). Koruna v závěru týdne oslabovala a pohybuje se poblíž 25,45 EUR/CZK.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Pojištění schopnosti splácet jako rezervní kolo na dlouhé cestě jménem hypotéka