ČSÚ (ČSÚ)
Investice  |  14.02.2024 06:13:00

A co děti, žijí zdravě? Došlo ke zlepšení charakteristik týkajících se zdraví a zdravého životního stylu dětí v Česku

A co děti, žijí zdravě?

Data sbíraná na českých školách v roce 2022 ukazují, že za předchozích 12 let došlo ke zlepšení charakteristik týkajících se zdraví a zdravého životního stylu dětí v Česku.

Sběr a vyhodnocení dat proběhly v rámci studie HBSC, která ve čtyřletých intervalech sleduje faktory ovlivňující zdraví dětské populace ve více než padesáti zemích světa.

Chlapci jsou spokojenější než dívky

Své zdraví jako vynikající označilo 35 % chlapců a 23 % dívek. Výrazný rozdíl mezi chlapci a dívkami se projevuje ve všech sledovaných věkových kategoriích. Nejmenší, ale stále dost veliký, je u jedenáctiletých. Chlapci také pociťují znatelně vyšší spokojenost se současným životem. Na škále 0 až 10 ji vyjádřili průměrnou hodnotou 7,90, zatímco průměr dívek vyšel na 7,23. Vysokou spokojenost (hodnota 9–10) deklarovalo 42 % chlapců oproti 31 % dívek. Velmi málo (0–5) bylo spokojeno 10 % chlapců a 20 % dívek.

Rozdíly závislé na pohlaví lze sledovat i ve vývoji tohoto ukazatele v čase. U chlapců proti roku 2018 došlo k nepatrnému zlepšení, kdežto u dívek nastal výrazný pokles, čímž se již dříve existující odlišnosti v náhledu na život chlapců a dívek ještě více prohloubily. Jak vyplývá z mezinárodních dat HBSC, není tato změna specifická pouze pro Česko, ale s drobnými výjimkami se objevuje napříč sledovanými státy. Totéž víceméně platí také pro vnímané zdravotní obtíže.

Spokojenost se současným životem klesá s rostoucím věkem, jedenáctiletých školáků bylo velmi spokojeno 48 %, patnáctiletých už jen 28 %.

Řekl/a bys, že tvé zdraví je vynikající? (%)

Zdroj: stude HBSC

Životní spokojenost (%)

Zdroj: studie HBSC
Dívky se zdravěji stravují

I když se dívky cítí hůře, dodržují častěji než chlapci některé zásady správné životosprávy. Každý den konzumuje zeleninu 39 % dívek oproti 31 % chlapců, ovoce má denně na jídelníčku 46 % dívek a 36 % chlapců. Zuby si častěji než jednou denně čistí 81 % dívek a 68 % chlapců, méně než jedenkrát denně si čistí zuby jen 2 % dívek a 5 % chlapců. Jako pozitivní lze jistě označit trend postupného zvyšování podílu dětí konzumujících pravidelně zeleninu i pečujících o svůj chrup. O desetiletí dříve, v roce 2002, mělo na talíři každý den papriku, okurku či rajče 24 % chlapců a 32 % dívek, zuby si v tomtéž roce pravidelně čistilo 75 % dívek a 55 % chlapců.

Z řady zkoumaných zdraví prospěšných aktivit vykonávají chlapci častěji než dívky pouze jednu, a sice fyzický pohyb. Každý den se alespoň hodinu hýbe 26 % chlapců a 17 % dívek, přičemž aktivnější jsou mladší děti. Ve věku 11 let uvedlo hodinovou a delší pohybovou aktivitu 28 % chlapců a 20 % dívek, z patnáctiletých to už bylo 25 % chlapců a 14 % dívek. V průměru se chlapci věnují hodinovému a delšímu pohybu 4,5 dne v týdnu, dívky pak 4,1 dne.

Alkohol a drogy už vycházejí z módy

Potěšující je také zjištění, že mezi českými dětmi od roku 2002 výrazně klesá míra užívání návykových látek. Zatímco v roce 2002 uvádělo 92 % patnáctiletých, že už konzumovali alkohol, o dvacet let později mělo s alkoholem ve stejném věku zkušenost 72 % českých dospívajících. Zejména u indikátoru opakované opilosti mezi patnáctiletými, který představuje významný rizikový faktor pro vznik závislosti a budoucí zdravotní komplikace, byl od roku 2010 zjištěn pokles bezmála o polovinu (ze 43 % na 23 %).

Vypil/a jsi někdy tolik alkoholu, že jsi byl/a opilý/á (%)

Zdroj: studie HBSC

Podobný trend je patrný i u kouření cigaret a užívání marihuany. Počet každodenních kuřáků se za posledních 20 let snížil z 22 % na 5 %. Ruku v ruce s tím jde nárůst podílu nekuřáků z 64 % v roce 2002 na 86 % v roce 2022. Otázkou zůstává, jakou roli v tom hrají moderní alternativy kouření typu e-cigaret, zahřívaného tabáku apod. Alespoň jednou za poslední měsíc totiž e-cigarety užilo 22 % patnáctiletých oproti 14 % těch, kteří si ve stejném období zapálili „klasickou“ cigaretu. Obdobně během sledované dekády klesl podíl těch, kteří už vyzkoušeli marihuanu, z 35 % na 17 % mezi patnáctiletými chlapci a z 27 % na 15 % mezi dívkami.
Snižující se počet uživatelů „konvenčních“ návykových látek je patrný napříč Evropou. Pokles u českých dětí je ovšem dynamičtější než v jiných zemích, a zatímco před deseti až dvaceti lety zaujímali mladí Češi v mezinárodních srovnáních nežádoucí přední pozice, v poslední době se stále více a rychleji přibližují západoevropskému průměru. Toto zlepšení potvrzují např. i výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách ESPAD.

Alespoň jedna zkušenost s užíváním marihuany u patnáctiletých (%)

Zdroj: studie HBSC

Kouření cigaret ve věku 15 let (%)

Zdroj: studie HBSC
Mezinárodní výzkumná studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children)

Probíhá pod záštitou Světové zdravotnické organizace už od roku 1983. Zaměřuje se na sledování faktorů ovlivňujících zdraví mladých lidí v místě, kde žijí, kde navštěvují školu a kde mají rodinu a přátele. Uskutečňuje se formou dotazníkového šetření, kterého se ve čtyřletých intervalech zúčastňuje reprezentativní vzorek žáků škol ve věku 11, 13 a 15 let. Česká republika se do studie zapojila v roce 1994, poslední výsledky jsou k dispozici za rok 2022. Realizaci studie v České republice zajišťuje tým odborníků z Univerzity Palackého v Olomouci, který vybrané faktory zdraví a životního stylu pravidelně zveřejňuje na https://zdravagenerace.cz/.

Článek je z připravovaného únorového vydání časopisu Statistika&My.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 14:10  Ruský plyn Ukrajinou opět poteče, prognózuje americká Citigroup Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Pá 13:56  Akcie ČEZ dnes výrazně rostou, poprvé od listopadu 2023 na 1000 Kč za kus. Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688