Prognóza ČNB mezi nejpesimističtějšími na trhu. Bude mít opět pravdu a koruna před dalšími ztrátami? - Rozbřesk
Prognóza České národní banky opět patří k těm nejpesimističtějším na trhu. Bylo tomu tak již v listopadu a nutno připomenout, že tehdy měli v centrální bance pravdu - zbytek trhu včetně nás nakonec postupně revidoval svůj výhled na rok 2024 směrem dolů. V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro rok 2024 z 1,2 % na 0,6 %.
Zdroj: ČNB
A to je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč prognóza volá letos i příští rok po relativně agresivním snižování úrokových sazeb - na 3 % na konci roku 2024 a pak do blízkosti 2,5 % v roce následujícím. Má centrální banka pravdu i tentokráte? My si myslíme, že pesimismu je v poslední prognóze z centrální banky možná až moc.
Podobně jako ČNB sice předpokládáme, že na ekonomiku dopadne negativně odbourávání relativně vysokých zásob. Stejně tak nečekáme žádné zázraky od zahraničního obchodu - reálný růst exportů se pravděpodobně při slabé zahraniční poptávce bude pohybovat v blízkosti nuly (odhadujeme necelé procento).
Na druhé straně se s ČNB lišíme v názoru na vývoj reálné spotřeby českých domácností. Výrazný pokles inflace v kombinaci se setrvačným růstem nominální mzdy by měl po více než dvou letech vést v roce 2024 k viditelnému meziročnímu růstu reálných příjmů. A to v situaci, kdy domácnosti vykazují nestandardně vysokou míru úspor. Jak napověděl čtvrtý kvartál, spotřeba domácností po dvou letech výrazných poklesů nemá moc jiných možností, než se probudit k růstu. A mnoho na tom nezmění ani lehký nárůst nezaměstnanosti či dopady konsolidačního balíčku. Proto nám přijde odhad růstu spotřeby o méně než 1,5 % jako příliš pesimistický.
Pro rok 2024 počítáme s růstem spotřeby domácností o 2,5 % a růstem hospodářství jako takového o 1,4 %. Pokud máme pravdu, nebude také pravděpodobně nutné snižovat tak agresivně sazby - dál předpokládáme, že sazby na konci roku 2024 se budou pohybovat spíše v blízkosti 4 % (než prognózou avizovaných 3 %) a v roce 2025 pak nebude důvod sazby snižovat pod rovnovážnou úroveň.
Jistou rezervovanost vůči prognóze mají i někteří členové bankovní rady. Na druhou stranu během prvního a většiny druhého kvartálu pravděpodobně ČNB nebude nucena přepisovat odhady růstu směrem vzhůru - s výraznějšími pozitivními překvapeními počítáme až okolo pololetí. Navíc inflace v lednu může podle našich odhadů zvolnit ještě o něco výrazněji, než odhaduje centrální banka.
I proto na nejbližších zasedáních bude ČNB s vysokou pravděpodobností postupovat se sazbami dolů minimálně po 50bps (ne-li rychleji). A zdá se, že výraznější “čáru přes rozpočet” tomuto plánu může v nejbližších měsících udělat pouze česká koruna. Ta po zasedání centrální banky výrazně oslabila a pohybuje se na úrovních skoro o 2 % slabších, než indikuje únorová prognóza.
*** TRHY ***
Koruna
Česká koruna se pohybuje v okolí 25,20 EUR/CZK. Ztráty se zastavily poté, co na setkání s analytiky Jan Kubíček hovořil o tom, že slabá koruna může být důvodem k vyšší opatrnosti při snižování sazeb. Česká měna ovšem i tak zůstává v defenzivě a vyčkává na lednovou inflaci - ta podle našeho odhadu poklesne do nižších jednociferných pater a mohla by skončit lehce pod odhadem ČNB (2,8 % versus 3,0 %). Nejistota spojená s efektem lednového přecenění i se změnou finálních vah ve spotřebitelském koši však zůstává vysoká a není vyloučené překvapení oběma směry. Pokud však inflace poklesne “plus mínus” v souladu s poslední prognózou, nebude to pro korunu důvod k návratu optimismu. A čistě z technického pohledu je další výraznější metou až okolí 25,50 EUR/CZK.
Eurodolar
Eurodolar se v posledním týdnu při absenci makro čísel prvního řádu zasekl na úrovni 1,08. Jestřábí komentáře ze strany šéfa Fedu J. Powella, který de facto vyloučil pokles sazeb v březnu, kontrovala prominentní členka Rady guvernérů ECB I. Schnabel. Podle ní se musí mít centrální banka zvláště na pozoru před přetrvávajícími proinflačními riziky (rychlý růst mezd) a bude muset nadále brzdit ekonomiku, aby nedošlo k dalšímu vzedmutí inflace. To vše mělo za následek viditelný pokles tržních sazeb ve Spojených státech a eurozóně.
V tomto týdnu bude makro kalendář na eurodolaru přece jen zajímavější. Nejdůležitější číslo přijde na řadu již zítra – výsledek americké inflace za leden. Trh očekává pokles celkové meziroční inflace na 2,9 %, zatímco jádrová složka by měla zvolnit na 3,7 %. Jakákoli výraznější odchylka od koncensu by mohla opětovně zvýšit volatilitu na trzích a to nejen na eurodolaru, ale také sazbách.
Akcie
Index Nasdaq Composite sáhl v pátek na nový intradenní rekord při 16007 bodech a hranici 16 tisíc jen těsně nezdolal, když uzavřel na 15990 bodech, o 1,25% výše proti přechozímu závěru. Index S&P 500 překonal poprvé hranici 5000 b. a uzavřel dokonce na 5025 bodech, tedy o 0,56 % výše. Dow Jones pak trochu oslabil a uzavřel o -0,14 % níže na 38671 b. Růst táhly akcie s největší tržní kapitalizací namátkově: Amazon +2,65 %; Alphabet +2 %; Micosoft +1,5 %; Nvidia +3,5 %, Tesla +2 %. Nejvíce posilovaly akcie Applied Materials +6,9 %; First Solar +5,8 %; Lam Research +5,5 %, Mongo DB +5,4 nebo KLA Corp. +5 %. Nedařilo se sektoru necyklické spotřeby, např. Pepsi -2 %, Kraft Heinz -1,4 %. Dolů šly i energetické tituly, Chevron nebo Exxon oslabily po 2 %, a s klesající cenou drahých kovů klesly i akcie těžařů: Newmont -1,5 %, Alcoa -3 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Okénko finanční rady
Pavla Berdár, Delta Green
Spotový tarif se výrazně vyplatí pouze tomu, kdo má akumulační kapacitu, říká Honza
Iva Grácová, Bezvafinance
Nejlepší aplikace na správu financí v roce 2025: Získejte kontrolu nad svými penězi
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku