Komise vítá předběžnou dohodu na navýšení dlouhodobého rozpočtu EU a posílení evropské konkurenceschopnosti a suverenity
Dlouhodobý rozpočet EU a posílení evropské konkurenceschopnosti
Evropská komise vítá předběžnou dohodu mezi Evropským parlamentem a Radou o revizi víceletého finančního rámce na období 2021–2027 a spuštění Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP).
Díky revidovanému rozpočtu, jakmile bude přijat, bude Unie moci pokračovat v plnění společných priorit a řešení výzev, před kterými stojí, a to ve prospěch občanů v Evropě i mimo ni. Revidovaný víceletý finanční rámec zejména umožní financování víceletého podpůrného balíčku pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Poskytne také další prostředky na řešení výzev v oblasti migrace a na podporu partnerů na západním Balkáně, v jižním sousedství a v dalších regionech. A bude z něj možné lépe pomáhat členským státům postiženým přírodními katastrofami a zemím, které čelí humanitárním krizím.
Bude rovněž zřízena platforma STEP, která podpoří klíčová průmyslová odvětví a kritické technologie v EU a posílí evropskou konkurenceschopnost a suverenitu a která může v celé EU přinést investice ve výši až 50 miliard eur. Nová platforma spojí zdroje ze stávajících evropských programů financování (mimo jiné fondů politiky soudržnosti a Nástroje pro oživení a odolnost) a napomůže jejich vzájemné synergii.
Poté, co bylo v pondělí dosaženo předběžné shody o Nástroji pro Ukrajinu, se dosažením těchto dohod uzavírají jednání o revizi dlouhodobého rozpočtu EU v polovině období.
Klíčové body revize víceletého finančního rámce na období 2021–2027
Předběžná dohoda o revizi nařízení o víceletém finančním rámci znamená:
- vytvoření rezervy pro Ukrajinu, díky níž bude možné zemi podpořit pomocí grantů ve výši až 17 miliard eur a rozpočtového krytí na úvěry až do výše 33 miliard eur. Nástroj pro Ukrajinu s celkovým objemem 50 miliard eur na období 2024–2027 bude sloužit na pokrytí okamžitých potřeb země, na její obnovu a modernizaci při směřování do EU;
- navýšení prostředků v oblasti migrace a vnějších výzev o 9,6 miliardy eur, které podpoří vnitřní a vnější aspekty migrace a pomůže partnerům ze západního Balkánu, v jižním sousedství i v dalších regionech;
- důraznější reakci na nepředvídané výzvy: Od roku 2021 byly z evropského rozpočtu uvolňovány prostředky na řešení celé řady krizí. Aby unijní rozpočet mohl na nepředvídané události reagovat i nadále, bude nástroj pružnosti navýšen o 2 miliardy eur. Rezerva na solidaritu a pomoc při mimořádných událostech se zvýší o 1,5 miliardy eur. Unijní rozpočet bude díky tomu schopen rychle reagovat na humanitární krize a podpořit členské státy postižené přírodními katastrofami;
- zřízení nového nástroje, který zajistí udržitelné řešení při financování nákladů souvisejících s NextGenerationEU.
Aby se snížil dopad revize víceletého finančního rámce na rozpočty členských států, dohodly se Evropský parlament a Rada na úpravách v rámci rozpočtu EU. V návaznosti na tyto úpravy budou přijata opatření, která budou minimalizovat dopady na provádění unijních programů. Půjde například o možnost využít dříve zrušené závazky pro program Horizont Evropa a o vyváženou roční úpravu programu EU pro zdraví (EU4Health). Komise bude nyní usilovat o co nejlepší uvedení těchto změn do praxe, aby zajistila, že všechny finanční prostředky budou využity k vytvoření maximální přidané hodnoty pro evropské občany a podniky a regiony v EU i mimo ni.
K promítnutí revidovaného rámce předloží Komise opravný rozpočet na rok 2024 a bude včas aktualizovat svůj finanční plán do roku 2027.
Spuštění Platformy strategických technologií pro Evropu
Úkolem Komise je nyní platformu STEP zprovoznit, a posílit tak konkurenceschopnost evropského průmyslu.
- Iniciativa se zaměřuje na investice do vývoje a výroby kritických technologií ve třech strategických odvětvích: digitální a tzv. hluboké technologie, biotechnologie a čisté technologie.
- Nová platforma spojí zdroje z různých stávajících investičních programů EU (InvestEU, Inovační fond, Horizont Evropa, EU4Health, Digitální Evropa a Evropský obranný fond) a napomůže jejich vzájemné synergii.
- Evropský obranný fond bude navýšen o 1,5 miliardy eur.
- Pro úspěch platformy napříč EU bude důležitý příspěvek členských států: každý bude moci své programy financované z EU v rámci politiky soudržnosti a Nástroje pro oživení a odolnost přesměrovat na investice do této platformy.
- Komise zřídí a v nadcházejících měsících zprovozní nový internetový portál nazvaný Portál suverenity. Ten bude shromažďovat informace o financování z EU a pomáhat předkladatelům projektů ve třech uvedených strategických odvětvích při hledání možností financování z EU, které by jim pomohly naplnit jejich podnikatelské potřeby v oblasti vývoje a výroby.
- Projekty, které získají tzv. pečeť suverenity, budou mít snazší přístup k financování a budou na novém portálu výrazně prezentovány.
Další kroky
Předběžné dohody o nařízeních, kterými se mění víceletý finanční rámec, zřizuje Nástroj pro Ukrajinu a platforma STEP, budou finalizovány po hlasování na plenárním zasedání Evropského parlamentu a po návazném hlasování v Radě.
Souvislosti
Od přijetí dlouhodobého unijního rozpočtu na období 2021–2027 v roce 2020 čelila EU řadě bezprecedentních a neočekávaných výzev – brutální ruské invazi na Ukrajinu a jejím důsledkům, obnovení migrace po pandemii a vysokému růstu inflace a úrokových sazeb.
Unijní rozpočet sehrál v reakci EU zásadní úlohu. Řešení těchto četných výzev však vedlo k tomu, že se jeho zdroje téměř vyčerpaly. V důsledku toho se výrazně omezila jeho schopnost financovat zvládání i těch nejnaléhavějších problémů.
Aby mohl unijní rozpočet i nadále plnit nejdůležitější cíle, navrhla Evropská komise v červnu 2023 dlouhodobý unijní rozpočet navýšit.
Dne 1. února 2024 vedoucí představitelé EU potvrdili všechny priority z návrhu Komise a shodli se na vůbec první revizi dlouhodobého rozpočtu EU a na vytvoření Nástroje pro Ukrajinu a platformy STEP.
Další informace
Vůbec první revize dlouhodobého rozpočtu EU pomůže Unii řešit její hlavní výzvy
Závěry Evropské rady ze dne 1. února 2024
Komise navrhuje posílit dlouhodobý rozpočet EU tak, aby lépe řešil nejnaléhavější výzvy současnosti
Platforma strategických technologií pro Evropu
Komise vítá dohodu o Nástroji pro Ukrajinu
Víceletý finanční rámec na období 2021–2027
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Nová politika pro spotřebitele: Evropská komise vítá prozatímní dohodu o posílení pravidel EU na ochranu spotřebitele
- Rozpočet EU: Evropská komise vítá dohodu o balíčku 1,8 bilionu eur, který pomůže vybudovat ekologičtější, digitálnější a odolnější Evropu
- Rozpočet EU na období 2021–2027: Komise vítá prozatímní dohodu o budoucím Evropském obranném fondu
- Komise vítá dohodu o rozpočtu EU na rok 2022
- Komise vítá dohodu o rozpočtu EU na rok 2024
- Komise vítá provizorní politickou dohodu o peněžence digitální identity EU, první důvěryhodné a bezpečné evropské aplikaci digitální identity
- Úřad evropského veřejného žalobce: Komise vítá dohodu o jmenování Laury Kövesiové na post prvního evropského žalobce
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?