ČNB na tiskové konferenci po dnešním zasedání vyslala do trhu vzkaz, že úrokové sazby budou dále klesat
ČNB na tiskové konferenci po dnešním zasedání vyslala do trhu vzkaz, že úrokové sazby budou dále klesat a z vyznění nové prognózy lze očekávat, že bankovní rada může i na dalších zasedáních snižovat úroky o půl procentního bodu v jednom kroku, přičemž ve hře může být i výraznější snížení sazeb.
Snížení úroků o půl procentní bodu, k němuž ČNB na únorovém zasedání přistoupila (repo sazba nově na úrovni 6,25 %) bylo podpořeno hlasy 6 členů bankovní rady a zbývající sedmý člen hlasoval dokonce pro snížení o tři čtvrtiny procentního bodu.
Prognóza z dílny ČNB naznačuje, že by dvoutýdenní repo sazba mohla ke konci letošního roku klesnout zhruba na 3,00 % a další mírný pokles, zhruba do oblasti 2,50 %, by mohl následovat v prvním pololetí roku 2025.
Z prohlášení bankovní rady, jež na tiskové konferenci prezentoval guvernér Michl, je patrné, že bankovní rada předpokládá spíše pozvolnější pokles úrokových sazeb, než jaký naznačuje samotná prognóza.
Nicméně, jak rozsah dnešního snížení úroků, tak výhled úrokových sazeb prezentovaný v prognóze jsou pro trh vzkaz v tzv. holubičím směru v tom smyslu, že lze čekat další výrazné snižování úroků.
Dnešní měnově politické rozhodnutí, vyznění nové prognózy i samotné tiskové konference jsou vesměs faktory, jež tlačí českou měnu k dalšímu oslabení nad úroveň 25 korun za euro.
Ve výhledu pro letošní rok předpokládala naše vlastní prognóza pokles repo sazby ČNB postupně na úroveň 3,50 % letos v prosinci.
Ještě nedávno komentáře z bankovní rady naznačovaly, že pokles úroků může být spíše pozvolnější, a že úroveň úroků letos v prosinci může být spíše nad naší prognózou.
Dnes zveřejněná prognóza z dílny ČNB ovšem naznačuje, že by dvoutýdenní reposazba mohla ke konci letošního roku klesnout zhruba na 3 %.
Jakkoliv bankovní rada i nadále vnímá rizika, jež mohou vést k tomu, že pokles úroků bude pozvolnější, než s čím pracuje prognóza z dílny ČNB, tak se pokles úroků do oblasti nad třemi procenty nyní zdá být pro konec letošního roku scénářem, jenž by nemusel být v rozporu s uvažováním bankovní rady.
Výhled úrokových sazeb, prezentovaný v prognóze ČNB, se opírá o předpoklad jen pozvolného oživení české ekonomiky (prognóza pro letošní růst HDP činí 0,6 %) a výrazného poklesu inflace (celoroční průměr 2,6 %; počátkem roku 2025 by pak inflace měla klesnout do blízkosti dvouprocentního inflačního cíle a spíše mírně pod tuto úroveň).
Pro samotný leden ČNB čeká pokles meziroční inflace z prosincových 6,9 % na 3,0 %.
Data o lednové inflaci budou zveřejněna 15. února: náš vlastní odhad pro lednovou inflaci činí 3,1 %, spatřujeme nicméně poměrně výrazné nejistoty v obou směrech
Koruna v reakci na dnešní zprávy z ČNB (včetně vyznění tiskové konference) oslabila k úrovni 25,20 za euro.
Čerstvá prognóza z dílny ČNB očekává pro letošní první čtvrtletí korunu v průměru na úrovni 24,70 za euro s pozvolným posilováním ve čtvrtletích následujících.
Slabší koruna může být faktorem, jenž bankovní radu povede při snižování úroků k opatrnosti a k bedlivé diskusi o rozsahu jednotlivých kroků, co se tempa snižování úrokových sazeb týče.
Na příštím měnovém zasedání bankovní rady ve druhé polovině března bych za stávajících podmínek čekal opět snížení úroků o půl procentního bodu: k tomu, aby se v březnu realizoval scénář výraznějšího snížení úroků, by koruna musela ze svých aktuálních úrovní celkem viditelně posílit a zdaleka není jisté, zda se tato podmínka tak rychle splní.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun