Dovoz ruského plynu do Česka prudce stoupl, říká UniCredit Bank. Z „ruského směru“ do Česka míří nejvíce plynu za čtyři roky, může ale aspoň zčásti jít o dovoz ne-ruského plynu ze zásobníků na Ukrajině
Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl ; letos v lednu činil asi 62 procent, uvádí UniCredit Bank na základě dat Českého statistického úřadu. V listopadu 2023 to podle téže banky bylo 26 procent, v prosinci pak 2023 pak 58 procent.
K obnovení dodávek ruského plynu do ČR došlo už loni v říjnu, jak na to autor tohoto textu upozorňoval na základě dat Bloombergu v listopadu 2023. Pikantní je, že ruský plyn do Česka proudil – podle pozdějších dat samotného ministerstva průmyslu – už v době, kdy ministerstvo průmyslu ještě tvrdilo, že do Česka neproudí „ani kubík ruského plynu“.
Průtok plynu předávací stanicí Lanžhot, ze Slovenska do Česka, dosáhl začátkem prosince 2023 denní hodnoty až 176,2 milionu kilowatthodin, vyplývá z dat společnost NET4GAS. Jedná se o nejvyšší denní průtok touto hraniční stanicí od roku 2019.
Jde tak samozřejmě i o nejvyšší průtok od předloňského září, kdy několik explozí na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 definitivně znemožnilo přepravu plynu z Ruska přes Německo nakonec až také právě do Česka. Tento ruský plyn ovšem neproudil do Česka přes Lanžhot, nýbrž přes Krušné hory.
Poměrně vysoké hodnoty průtoku plynu stanicí Lanžhot jsou patrné i z dat za letošní leden. Pohybují se v pásmu od 85 do zhruba 112 milionů kilowatthodin denně. Lanžhot nyní představuje prakticky jedinou předávací stanici, kterou může do Česka proudit ruský plyn. Loni v prosinci stanicí Lanžhot ze Slovenska do Česka protekl vůbec nejvyšší měsíční objem za celé období od prosince 2019.
Obchodníci s plynem totiž od loňského října až do současnosti umenšují svůj dovoz ze západní části Evropy, zatímco umocňují svůj dovoz ruského plynu hlavně z přebytků na středoevropském trhu
Nelze ovšem vyloučit, že stanicí Lanžhot může protékat i výraznější objem ne-ruského plynu, který si předtím obchodníci uskladnili v zásobnících na Ukrajině. Ukrajina disponuje značnou kapacitou zásobníků, takže po naplnění zásobníků v zemích EU se unijní obchodníci jali využít k uskladnění také právě kapacity na Ukrajině. Vláda v Kyjevě přišla s pobídkami v podobě levné ceny uskladnění plynu či tříletého zrušení cla právě na plyn, které výrazně usnadňuje jeho reexport zpět do zemí EU.
Vzhledem k tomu, že zásobníky v zemích EU byly ještě loni v listopadu naplněny z takřka sta procent, v několika členských zemích Unie i na více než sto procent, představovala Ukrajina – konkrétně hlavně její západní část, kde se neválčí – vítanou dodatečnou kapacitu k uskladnění ne-ruského plynu. Nadále relativně – na tuto část roku – velký objem uskladněného plynu, v EU i na Ukrajině, pomáhá v současnosti držet referenční burzovní cenu plynu platnou pro EU meziročně o zhruba 50 procent níže. Z tohoto zlevnění profitují také české domácnosti, jimž tak letos klesá – a zřejmě dále klesne – neregulovaná složka ceny plynu.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom / Chief Economist, Trinity Bank
Dodavatelé elektřiny dále snižují ceny – přinášíme aktuální srovnání. Na tarif pod 3 tis. Kč za MWh se však stále čeká
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?