Mnoho investorů preferuje aktivní správu fondů v naději na překonání trhu. Ne vždy se jim to ale povede. Výzkumy ukazují, že pouze malé procento z nich dokáže dlouhodobě překonat výkonnost pasivního investování.
Aktivně spravované fondy se obvykle vyznačují pestrou škálou poplatků, včetně vstupních, manažerských, výkonnostních a někdy i výstupních. Tyto poplatky jsou obhajovány potenciálně vyšší výkonností, kterou může aktivní správa přinést. Ano, aktivní fondy skutečně můžou někdy mít úspěšnější období než ty pasivně spravované. Pokud ale zvážíme dlouhodobé působení vyšších manažerských a existenci vstupních poplatků (ty u nás v Portu nevedeme), tak z dlouhodobého hlediska se to většinou podaří v nejlepším případě jen hrstce z nich.
V Portu jsme zastánci dlouhodobého pasivního investování do nízkonákladových a široce diverzifikovaných ETF, protože věříme, že v dlouhém časovém horizontu je tato strategie nejvýnosnější.
I přesto se ale pojďme se podívat na vývoj a výkonnost Portu portfolií v uplynulém roce v porovnání s velkými podílovými fondy, které působí na českém trhu. Každá kategorie má srovnatelnou rizikovost. Výnosy jsou již po započtení manažerských poplatků.
Právě vliv vstupního poplatku na výkonnost portfolia může být významný, zvláště pokud jsou tyto poplatky vysoké. Při investování, kde se účtuje vstupní poplatek, je počáteční hodnota investice snížena o tento poplatek. To znamená, že abyste dosáhli stejné úrovně výnosů jako v případě investice bez vstupního poplatku, musí váš investovaný fond generovat vyšší výnosy.
Příklad: Pokud investujete 100 000 Kč a vstupní poplatek je 3 %, vaše skutečná investice do fondu je pouze 97 000 Kč. Aby se vaše investice vrátila na původních 100 000 Kč, musí hodnota vašeho investovaného kapitálu vzrůst o více než 3 %.
Portu rizikový profil 1
Portu rizikový profil 5
Portu Portfolio 5 na druhou stranu zaznamenalo v porovnání s podobně rizikovými fondy nejvyšší výkonnost a připsalo +15,79 %. Vyvážený účastnický fond od KB v uplynulém roce připsal 14,33 %, zatímco Conseq Active Invest vyvážený 8,2 %. V případě prvního fondu od KB je zapotřebí brát v úvahu výkonnostní poplatek 15 %. Fond od Consequ má zase vstupní poplatek, který se může vyšplhat až na 4 %.
Portu rizikový profil 10
Portu portfolio s rizikovým stupněm 10 dosáhlo loni výkonnosti 20,5 % a v porovnání se zbytkem fondů se řadí na druhou příčku. Lepší výkonnost zaznamenal akciový fond od ČSOB, u kterého je ale potřeba počítat s vyšším manažerským poplatkem a poměrně vysokým vstupním poplatkem, jehož fungování a efekt jsme si vysvětlili na začátku.
Naše Portfolio 10 na druhou stranu překonalo dynamické fondy jak od České spořitelny a Consequ, tak i o něco rizikovější aktivně řízený fond TOP STOCKS od České Spořitelny, který je založen na základě tzv. stock pickingu, tedy aktivního výběru jednotlivých akcií.
Doplňující informace
Naše Portu portfolia se s manažerským poplatkem 1 % řadí mezi nejlevnější na trhu a neúčtujeme si žádný vstupní nebo výkonnostní poplatek, jako většina uvedených fondů. Věděli jste ale, že výši manažerského poplatku si můžete ještě snížit díky dvěma typům slev?
První možností je použití referenčního kódu od stávajícího investora, což oběma stranám poskytuje tři měsíce investování bez poplatků. Tyto slevy se mohou sčítat, takže někteří investoři nemusí platit poplatky klidně několik let. Druhým způsobem, jak ušetřit, je sleva pro dlouhodobé investory, kteří si mohou zafixovat portfolio na 5 až 15 let a snížit si tak celkový poplatek až o 40 % na 0,6 % ročně. Nejnižší poplatek na trhu mají i naše dětské účty (0,25 %).
Závěr
Zatímco rok 2022 byl náročný a plný výzev, ten loňský byl nadprůměrně výnosný a potvrdilo se tak pravidlo, že z každé krize se trhy časem postupně vzpamatují. Kromě Portu portfolia 5 jsme sice co se týče výkonnosti loni neobsadili vždy první příčku, ale to nás příliš netrápí. Jsme totiž zastánci dlouhodobého nízkonákladového pasivního investování, které věříme, že je tou správnou volbou a v delším časovém horizontu je výnosnější než dražší aktivní správa portfolia.
V náš prospěch totiž hrají nízké poplatky za správu, které si investoři mohou snížit až skoro na polovinu a fakt, že u nás nenajdete žádné další vstupní či výkonnostní poplatky, které z výkonnosti ukrajují, jako je to právě v případě aktivního investování.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.