Komise vítá nová opatření na podporu zavádění gigabitových sítí
Nová opatření na podporu zavádění gigabitových sítí
Komise vítá politickou dohodu dosaženou mezi Evropským parlamentem a Radou ohledně aktu o gigabitové infrastruktuře, kterou Komise navrhla dne 23. února 2023. K dohodě dochází současně s přijetím doporučení o podpoře regulace gigabitového připojení (doporučení o gigabitové síti).
Akt o gigabitové infrastruktuře
Akt o gigabitové infrastruktuře (GIA) zavádí soubor opatření ke zjednodušení a urychlení zaváděnísítí s velmi vysokou kapacitou, jako jsou optická vlákna a 5G, a to snížením administrativní zátěže a nákladů na zavádění. Plná dostupnost gigabitových sítí a zavádění sítí výkonných sítí 5G ve všech obydlených oblastech jsou klíčovými prvky podpory digitální transformace evropského hospodářství a společnosti, jak je stanoveno v cílech EU v oblasti digitální transformace do roku 2030, v politickém programu Digitální dekáda.
Akt zejména zjednodušuje a zefektivňuje postupy udělování povolení, které jsou předpokladem pro zavádění sítí, a zajišťuje, aby orgány veřejné správy dodržovaly lhůty pro udělování povolení. Zavádí rovněž opatření k digitalizaciinformací o stávajících fyzických infrastrukturách, plánovaných občanských dílech a postupech udělování povolení, která provozovatelům umožňují online přístup ke všem informacím nezbytným pro plánování zavádění sítě.
GIA rovněž zahrnuje opatření k usnadnění koordinace zavádění fyzické infrastruktury, jako jsou kabelovody, věže nebo stožáry, s pracemi na jiné veřejné infrastruktuře, jako jsou vodovodní nebo elektrické rozvodné sítě. Tato opatření usnadňují provozovatelům opakované využívání veřejné infrastruktury a prostor, jako jsou střechy, k instalaci digitálních síťových prvků, čímž se v konečném důsledku sníží náklady na zavádění.
Cílem nových pravidel je dále podpořit inovace a podpořit nové a výrazně renovované budovy, aby byly předem vybaveny infrastrukturou připravenou na optická vlákna a optická vlákna. Tím se zajistí rychlé zavedení sítí s velmi vysokou kapacitou, což v konečném důsledku umožní většímu počtu občanů využívat služeb rychlého připojení.
Cílem nového nařízení je rovněž snížit environmentální stopu sítí elektronických komunikací podporou zavádění ekologicky účinnějších technologií, jako jsou optická vlákna a 5G. Opětovné využití stávající fyzické infrastruktury a větší koordinace stavebních prací rovněž přispějí ke snížení celkového dopadu zavádění sítí na životní prostředí prostřednictvím účinnějšího využívání zdrojů.
Dále bylo dosaženo dohody o pravidlech pro komunikaci v rámci EU (hovory a SMS zasílané z domovského členského státu do jiného členského státu), čímž se zajistí trvalá ochrana zranitelných spotřebitelů před rizikem potenciálně nadměrných cen za tyto služby do roku 2032 a mechanismus řízený trhem, který má odstranit neodůvodněné cenové rozdíly.
Doporučení o gigabitových sítích
Doporučení o gigabitových sítích, které dnes přijala Komise, poskytuje vnitrostátním regulačním orgánům pokyny, jak koncipovat povinnosti týkající se přístupu operátorů s významnou tržní silou k zajištění spravedlivé hospodářské soutěže a zároveň podpořit zavádění gigabitových sítí zajištěním toho, aby všichni operátoři měli přístup ke stávajícím síťovým infrastrukturám. Doporučení o gigabitech zejména poskytuje pokyny k situacím, kdy je pravděpodobné, že přístup k infrastruktuře inženýrských sítí bude jediným prostředkem nápravy přístupu k řešení zjištěných problémů v oblasti hospodářské soutěže. Uvádí rovněž, jak mohou vnitrostátní regulační orgány hladce provádět přechod z mědi na vlákno.
Další kroky
Dohodu o GIA nyní musí formálně přijmout Evropský parlament a Rada. Nová pravidla budou přímo použitelná ve všech členských státech 18 měsíců po vstupu v platnost, přičemž některá ustanovení se použijí o něco později. Nová pravidla nahradí směrnici o snížení nákladů na širokopásmové připojení.
Doporučení o gigabitech nahrazuje doporučení o přístupu nové generace (2010) a doporučení o metodice nediskriminace a nákladů (2013).
Pozadí
Na podporu zavádění inovativních sítí konektivity přijala EU komplexní legislativní rámec, který v roce 2018 zavedl evropský kodex pro elektronické komunikace, který kombinuje inovace a modernizaci sítí s ochranou spotřebitelů. V roce 2020 Komise rovněž přijala soubor nástrojů pro konektivitu, soubor osvědčených postupů pro včasné zavedení sítí 5G a rychlého širokopásmového připojení, po němž v roce 2022 následovaly revidované pokyny ke státní podpoře širokopásmových sítí.
Dne 23. února 2023 předložila Komise balíček týkající se konektivity s cílem posílit zavádění gigabitových sítí. Kromě aktu o gigabitové infrastruktuře navrhla EU doporučení o gigabitové infrastruktuře, jehož přijetí dnes navazuje na stanovisko sdružení BEREC, které bylo Komisi oznámeno dne 5. května 2023. Zahrnovala rovněž konzultaci o budoucnosti odvětví telekomunikací, jejíž výsledky zveřejněné v říjnu 2023 zdůraznily potřebu spolehlivé a odolné infrastruktury pro konektivitu.
Zavádění sítí konektivity je rovněž podporováno financováním EU, zejména prostřednictvím programu Digitální Evropa v rámci Nástroje pro propojení Evropy, programu DigitálníEvropa a společnéhopodniku pro inteligentní sítě a služby (SNS JU).
Pro více informací
Doporučení o gigabitových sítích
Návrh aktu o gigabitové infrastruktuře
Výsledky průzkumné konzultace o budoucnosti odvětví elektronických komunikací a jeho infrastruktury
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?