EU znovu potvrzuje obchodní podporu pro Ukrajinu a Moldavsko
EU znovu potvrzuje obchodní podporu pro Ukrajinu a Moldavsko
Komise dnes navrhla prodloužit pozastavení dovozních cel a kvót na vývoz z Ukrajiny do EU o další rok a zároveň posílit ochranu pro citlivé zemědělské produkty EU.
Učinila tak v souladu se závazky EU podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba.
Tato autonomní obchodní opatření jsou v platnosti od června 2022 a jsou hlavním pilířem neochvějné podpory EU pro Ukrajinu a její hospodářství. Opatření pomáhají zmírnit obtížnou situaci ukrajinských výrobců a vývozců v důsledku nevyprovokované a neodůvodněné útočné války Ruska.
Hlavním cílem autonomních obchodních opatření je podpořit Ukrajinu, zohledňují však i citlivá místa zemědělců a dalších zainteresovaných stran v EU. Za tímto účelem a s přihlédnutím k významnému nárůstu dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny do EU v letech 2022 a 2023 obsahují prodloužená autonomní obchodní opatření posílený ochranný mechanismus. Ten zajistí, že v případě významného narušení trhu EU nebo trhů jednoho či více členských států lze přijmout rychlá nápravná opatření.
U nejcitlivějších produktů – drůbeže, vajec a cukru – se předpokládá záchranná brzda, která by stabilizovala dovoz na průměrných objemech dovozu v letech 2022 a 2023. To znamená, že pokud by dovoz těchto produktů dané objemy překročil, byla by znovu uložena cla, aby se zajistilo, že objemy dovozu výrazně nepřesáhnou objemy z předchozích let.
Souběžně s tím Komise navrhuje prodloužit o další rok pozastavení všech zbývajících cel na dovoz z Moldavska, které je v platnosti od července 2022.
Další kroky
Návrhy budou nyní zvažovat Evropský parlament a Rada Evropské unie. Cílem je zajistit hladký přechod od nynějšího režimu autonomních obchodních opatření na režim nový, a to než skončí platnost stávajících režimů 5. června 2024 pro Ukrajinu a 24. července 2024 pro Moldavsko.
Souvislosti
Autonomní obchodní opatření, jež jsou pro Ukrajinu v platnosti od 4. června 2022, mají jasně pozitivní vliv na obchod Ukrajiny s EU. Spolu s trasami solidarity zajistila, že obchodní toky z Ukrajiny do EU v letech 2022 a 2023 zůstaly pozoruhodně stabilní, a to navzdory významným narušením způsobeným válkou a obecně klesajícímu trendu celkového ukrajinského obchodu. Celkový dovoz z Ukrajiny do EU během 12 měsíců do října 2023 dosáhl 24,3 miliardy eur, zatímco předválečná výše v roce 2021 činila 24 miliard eur.
Tato opatření, jež jsou jednostranná a dočasná, výrazně rozšiřují rozsah liberalizace cel v rámci prohloubené a komplexní zóny volného obchodu mezi EU a Ukrajinou, protože pozastavují veškerá zbývající cla, kvóty a ochranná opatření na dovoz z Ukrajiny v době, kdy to Ukrajina potřebuje. Souběžně s tím EU a Ukrajina pokračují v jednáních o další trvalé a vzájemné liberalizaci cel podle článku 29 dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou.
Autonomní obchodní opatření pro Moldavsko jsou v platnosti od 25. července 2022. Vývoz z Moldavska do zbytku světa utrpěl vojenskou agresí Ruska vůči Ukrajině, jelikož byl často odkázán na tranzit přes ukrajinské území a na ukrajinskou infrastrukturu. Opatření pomohla Moldavsku v jeho úsilí přeorientovat vývoz přes EU. Celkově se vývoz z Moldavska do EU zvýšil z 1,8 miliardy eur v roce 2021 na 2,6 miliardy eur v roce 2022.
Komise nyní navrhuje prodloužit pozastavení veškerých cel na dovoz z Moldavska o další rok. To v praxi znamená, že bude i nadále plně liberalizován vývoz sedmi zemědělských produktů z Moldavska, na které se vztahují celní kvóty: rajčat, česneku, stolních hroznů, jablek, třešní, švestek a hroznové šťávy.
Další informace
Pozastavení dovozních cel a kvót na vývoz z Ukrajiny do EU
Pozastavení všech zbývajících cel na dovoz z Moldavska
Obchodní vztahy mezi EU a Ukrajinou
Obchodní vztahy mezi EU a Moldavskem
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?