Jak Češi cestují, zjistí i letos tazatelé ČSÚ (29.1.2024)
S počátkem roku 2024 zahájili tazatelé ČSÚ další cyklus Výběrového šetření cestovního ruchu (VŠCR), které provádí Český statistický úřad od roku 2003 s cílem zachytit důležité údaje o cestovních zvyklostech obyvatel Česka. Jedinečnost tohoto výzkumu spočívá v tom, že poskytuje řadu informací, které není možné zjistit jiným způsobem.
Předmětem dotazování jsou vícedenní a jednodenní cesty za účelem trávení volného času a za služebním účelem. Tazatelé respondentům pokládají mimo jiné otázky na cíl jejich cesty do zahraničí, počet noclehů, hlavní způsob dopravy a jaký druh ubytování využili. Některé druhy cest se však do výsledků výzkumu nezahrnují. Jde například o cestu obyvatele Prahy do místní ZOO, protože tato osoba přitom neopustí své bydliště (obec). Patří sem i tuzemské cesty, jejichž hlavním účelem je nákup, pokud taková cesta zahrnuje rovněž jinou aktivitu, jakou je třeba návštěva přátel, kina nebo restaurace.
VŠCR mapuje pohyb a zvyklosti Čechů na cestách doma i v zahraničí. „V našich podmínkách slouží šetření o cestovním ruchu pro plánování zdravého rozvoje cestovního ruchu na celostátní i místní úrovni. Data mohou přispět k vybudování cyklostezky nebo posílení vlakových či autobusových spojení nejen pro turisty. Uplatní se i v oblasti ochrany životního prostředí, kdy ministerstvům, profesním asociacím nebo odborníkům z akademické sféry pomáhají řešit udržitelnost cestovního ruchu. Pokud vás doma kontaktuje tazatel ČSÚ s otázkami na vaše cestování, věnujte mu prosím chvíli ze svého drahocenného času,“ uvádí Pavel Vančura, ředitel odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Cestovního ruchu se každoročně účastní zhruba tři čtvrtiny populace. Nejraději Češi plánují dovolenou v srpnu, naopak nejméně lákavý je pro pobyty listopad. Dlouhodobě převládají tuzemské cesty nad výjezdy do zahraničí. Nejoblíbenějším cílem domácí turistiky zůstává Středočeský a Jihočeský kraj, zejména díky kratším víkendovým cestám. Na zahraniční dovolenou nejčastěji směřujeme do Chorvatska a při krátkodobých cestách na Slovensko.
Výzkum se provádí každý rok v náhodně vybraném vzorku domácností a je realizován v rámci Výběrového šetření pracovních sil. Údaje jsou zjišťovány prostřednictvím proškolených tazatelů, kteří navštěvují vybrané byty a vyplňují dotazník se všemi osobami, které v době šetření na dané adrese obvykle bydlí. Domácnost je na cestovní ruch dotazována celkem čtyřikrát – vždy po čtvrt roce – a rozhovor může být uskutečněn i telefonicky. Z časových a finančních důvodů se nelze ptát všech obyvatel Česka, poměrně spolehlivý obraz však poskytne i dobře zvolený vzorek, který čtvrtletně činí přibližně 6 700 domácností. Šetření je důležité také pro mezinárodní srovnání. Informace o postavení Česka v rámci širšího (evropského) trhu cestovního ruchu pomáhají hledat způsoby zvyšování konkurenceschopnosti naší země jako cílové destinace. Evropská unie vyžaduje po členských zemích údaje o cestovním ruchu a cestovních zvyklostech Evropanů, a je proto legislativní povinností jednotlivých členských zemí tato data sbírat.
Více o výběrových šetřeních u domácností
Informace sdělené tazateli jsou přísně anonymní. Vybrané domácnosti si totožnost konkrétního tazatele ČSÚ mohou ověřit přímo na webových stránkách úřadu, kde jsou dostupné také výsledky šetření VŠCR. Jedním z mnoha zdrojů dat ČSÚ jsou i pravidelná výběrová šetření u domácností. V průběhu celého roku navštěvují tazatelé ČSÚ tisíce náhodně vybraných domácností po celé zemi, mluví s jejich členy, vyplňují s nimi dotazníky a získávají od nich důležité informace. Získáváme díky tomu souhrnná statistická data o životní situaci našich občanů v takovém rozsahu, kterého nelze dosáhnout jinak. Osobní účast respondentů ze všech skupin obyvatel je proto zcela nenahraditelná. Nasbírané údaje pomáhají například měřit zaměstnanost a nezaměstnanost, poskytují odhad o pracovní síle, využívání digitálních technologií, zdraví našich spoluobčanů, životním stylu a účasti dospělých na vzdělávání. Více informací naleznete na webu ČSÚ.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
?