Investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost – komentář k 30. 9. 2023
Společně s údaji investiční pozice a zadluženosti České republiky vůči zahraničí k 30. 9. 2023 jsou zveřejněny aktualizované údaje ke konci druhého čtvrtletí 2023. Revidované údaje zohledňují aktualizovaná data ČNB z výkazů finančních a nefinančních subjektů.
xxxx
Ve třetím čtvrtletí 2023 se schodek investiční pozice České republiky vůči zahraničí (saldo finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k nerezidentům) snížil o 102,4 mld. Kč na 1096,9 mld. Kč ke konci září. V meziročním srovnání je schodek nižší o 236,3 mld. Kč a ve vztahu k HDP představuje v běžných cenách 15,2 %. Stav zahraničního dluhu České republiky činil na konci třetího čtvrtletí 4546,1 mld. Kč (tj. 62,9 % HDP). Oproti stejnému období předchozího roku je stav zahraničního dluhu vyšší o 140,4 mld. Kč.
Graf 1 – Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům
(v mld. Kč, stav ke konci období)
Ve třetím čtvrtletí se stav zahraničních aktiv zvýšil o 244,9 mld. Kč na 8152,8 mld. Kč, meziročně jsou aktiva o 1485,7 mld. Kč nižší.
Graf 2 – Vývoj struktury aktiv investiční pozice
(v mld. Kč, stav ke konci období)
Zahraniční aktiva bankovního sektoru (vč. ČNB, bez portfoliových investic a derivátů) se ve třetím čtvrtletí zvýšila v důsledku nárůstu stavu krátkodobých vkladů a půjček v zahraničí a jejich podíl na celkových aktivech investiční pozice zaujímá ke konci září 47,6 %. Stav rezervních a ostatních aktiv ČNB se zvýšil o 89,5 mld. Kč a tvoří 39,1 %.
Stav zahraničních aktiv sektoru vládních institucí (bez portfoliových investic a derivátů) se ve třetím čtvrtletí téměř nezměnil a jejich podíl na celkových aktivech tvoří 0,7 %.
Stav zahraničních aktiv ostatních sektorů (mimo vládní a bankovní sektor a bez portfoliových investic a derivátů) se ve třetím čtvrtletí zvýšil především v důsledku uskutečněných investic do základního kapitálu zahraničních dceřiných společností a nárůstu stavů půjček poskytnutých zahraničním spřízněným firmám. Zahraniční aktiva ostatních sektorů se podílejí na celkových aktivech investiční pozice 35,2 %.
Držba zahraničních cenných papírů tuzemskými investory (portfoliové investice) se zvýšila v důsledku nákupů zahraničních akcií a dluhopisů a tvoří 12,7 % celkových aktiv investiční pozice.
Kladná reálná hodnota derivátů poklesla ve třetím čtvrtletí o 37,9 mld. Kč a zaujímá 3,8 % aktiv investiční pozice.
Stav zahraničních pasiv investiční pozice se zvýšil ve třetím čtvrtletí o 142,5 mld. Kč na 9249,7 mld. Kč ke konci září. V meziročním srovnání jsou pasiva o 1722 mld. Kč nižší.
Graf 3 – Vývoj struktury pasiv investiční pozice
(v mld. Kč, stav ke konci období)
Stav závazků z přímých investic se ve třetím čtvrtletí zvýšil a jejich podíl na celkových zahraničních pasivech zaujímá 59,1 %. Došlo k navýšení základního kapitálu v tuzemských firmách formou reinvestování zisku zahraničními vlastníky.
Vývoj stavu závazků z portfoliových investic vůči zahraničí ve třetím čtvrtletí ovlivnilo především zvýšení držby tuzemských dluhopisů v rukou zahraničních investorů. Na celkových pasivech zaujímají portfoliové investice 14,3 %.
Stav záporné reálné hodnoty derivátů poklesl ve třetím čtvrtletí o 40,1 mld. Kč a činí 2,9 % celkových pasiv.
Zahraniční dluh České republiky (suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti) se zvýšil ve třetím čtvrtletí o 126,3 mld. Kč a činí 4546,1 mld. Kč ke konci září. V meziročním srovnání je jeho stav o 140,4 mld. Kč vyšší. V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 45,1 % z celkových dluhových pasiv.
Graf 4 – Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků
(v mld. Kč, stav ke konci období)
Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů byl ve třetím čtvrtletí určující nárůst stavu zadluženosti bankovního sektoru a ostatních sektorů mimo vládní a bankovní sektor.
U bankovního sektoru vč. ČNB došlo k nárůstu vkladů a půjček přijatých ze zahraničí a ke zvýšení stavu bankovních dluhopisů v držbě zahraničních věřitelů. Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti činí 39,6 %.
Zvýšení stavu zahraničního dluhu sektoru vládních institucí bylo důsledkem nákupů vládních dluhopisů zahraničními investory. Podíl sektoru vládních institucí na celkovém zahraničním dluhu činí 14,9 %.
Zahraniční dluh ostatních sektorů (mimo vládní a bankovní sektor) se zvýšil na 45,5 % celkového zahraničního dluhu. Stav zahraničních závazků se zvýšil především v důsledku čerpání obchodních a finančních úvěrů podniky od přidružených zahraničních firem.
Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a půjčky od přidružených podniků (v souhrnu 51,8 % zahraničního dluhu).
Graf 5 – Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů
(v mld. Kč, stav ke konci období)
Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 77,3 %. Zbývající část (22,7 %) tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky sektoru vládních institucí, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.
Graf 6 – Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru
(v mld. Kč, stav ke konci období)
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?