Oba představitelé si vyměnili zkušenosti s kontrolou veřejných financí ve svých zemích. Prezident Kala při té příležitosti zdůraznil užitečnou spolupráci kontrolorů obou zemí v rámci projektu BIEP. Ten vznikl z iniciativy NKÚ a je určen k výměně informací mezi zahraničními nejvyššími kontrolními institucemi. Portál BIEP využívá více než 500 zaměstnanců národních kontrolních úřadů z celkem 51 členů EUROSAI. Zabývá se 68 tématy.
Díky projektu BIEP mohli např. čeští kontroloři v roce 2020 porovnat ceny, za které byly v ČR a ve Spojeném království v době pandemie covidu-19 nakupovány osobní ochranné prostředky (kontrolní akce č. 20/23). A ukázalo se, že například respirátory nakupovala ČR v průměru za více než 102 Kč, zatímco Spojené království za necelé 74 Kč. „Výměna informací pomáhá zkvalitnit národní kontroly. Můžeme díky tomu nabídnout kontrolovaným subjektům objektivní srovnání s praxí v zahraničí,“ zdůraznil prezident Kala. Gareth Davies souhlasil, že předávání informací, dat a zkušeností je pro národní kontrolní úřady přínosné a dodal, že rozhodně by mělo být i nadále rozvíjeno. Setkání využil i k tomu, aby prezidentovi Kalovi poděkoval za profesionální vedení EUROSAI. České předsednictví končí letos v květnu.
Gareth Davies poté převzal cenu prezidenta NKÚ za mimořádné zásluhy v oblasti veřejné kontroly či za prosazování nové formy kontrol, kterými jsou tzv. „rychlé audity“ (trvají max. několik týdnů a zjišťují a popisují aktuální stav věcí). Cena je ztvárněna v podobě lupy coby symbolu detailního zkoumání stavu věcí, kdy skryté je odhaleno a zdánlivě neviditelné vystupuje do reality.
Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad
- Snímek z jednání zástupců NKÚ a NAO
- G. Davies a Andy Fisher z britského NAO
- Prezident M. Kala a kolegové z NKÚ během jednání