Ranní okénko - Spotřebitelská důvěra v eurozóně na vzestupu?
Začátek tohoto týdne se z ekonomického pohledu rozjíždí pomaleji, když po pondělku ani v úterý nedorazí větší množství ekonomických dat. Patrně nejzajímavějším údajem bude index spotřebitelské důvěry v eurozóně, který by ale patrně neměl ovlivnit čtvrteční zasedání bankovní rady Evropské centrální banky. I nadále by měl mezi spotřebiteli přetrvávat pesimismus, ač jeho míra se v posledních měsících velice pozvolně snižuje. To souvisí s postupným poklesem inflace a vyhlídkami na uvolňování měnové politiky ze strany ECB, což by se mimo jiné projevilo ve vyšší dostupnosti úvěrů.
Ve středoevropském regionu stojí za zaznamenání vývoj mezd v Maďarsku, který pečlivě sleduje tamní centrální banka. Pokud by růst mezd byl příliš dynamický, mohlo by to Maďarské centrální bance ztížit dosáhnutí svého inflačního cíle a ta by tak byla nucena udržovat svou měnovou politiku na přísnější úrovni. To by mělo nepřímé konsekvence i pro Českou republiku, protože státy ve střední Evropě s vlastní měnou jsou mnohdy investory vnímány jako jeden celek, a tudíž není možné vyloučit ani případný pohyb české koruny.
Pohled zpět:
Tento týden začal pozvolna, když byl zveřejněn pouze prosincový výsledek tzv. Leading indexu, pomocí kterého lze odhadnout možnou změnu ve vývoji americké ekonomiky. Již více než rok tento ukazatel naznačuje, že by americká ekonomika měla upadnout do recese, ale včerejší výsledek (-0,1 %) zamířil téměř do černých čísel a nezdá se tak, že by americká ekonomika byla na cestě k recesi, což potvrzují i skutečné údaje o růstu amerického hospodářství.
V noci rozhodovala o dalším nastavení měnové politiky Japonská centrální banka, která v souladu s očekáváním trhu nezměnila svou základní úrokovou sazbu (-0,1 %) a zároveň bude i nadále udržovat kontrolu nad svou výnosovou křivkou, aby se i pomocí tohoto stimulu dostala ke svému 2% inflačnímu cíli. Tato politika bude udržována alespoň po dobu, než bude uzavřena dohoda mezi zaměstnavateli a odbory. Bude-li vyjednán vyšší růst mezd, mělo by to podpořit tamní spotřebu domácností a tím pádem i rychlejší dosažení zmíněného inflačního cíle.
Eurostat zveřejnil, že zadlužování České republiky mezičtvrtletně pokračuje, zatímco dluh eurozóny i celé Evropské unie se mírně snížil. Trajektorie, po které se vydaly tuzemské veřejné finance v posledních letech, je velmi nebezpečná, a i proto současná vládní koalice prosadila tzv. konsolidační balíček, díky kterému by se měly veřejné finance vrátit na udržitelnější cestu.
Včerejší den znamenal pro americký index S&P 500 zisk ve výši 0,2 % a pro německý DAX téměř 0,8 %. Naopak pražský PX zaostával a vykázal červenou nulu. Koruna se pohybuje pod hranicí 24,80 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?