Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, přijede v úterý 16. ledna 2024 na oficiální pracovní návštěvu Karlovarského kraje. Setká se s vedením kraje i města Karlovy Vary, bude diskutovat se zástupci podnikatelské sféry a se zástupci Sokolovské uhelné a.s., navštíví projekt revitalizace a resocializace lokality Medard.
M. Ladmanová se v pondělí dopoledne setká s paní Andreou Pfeffer Ferklovou, primátorkou Karlových Varů, a panem Petrem Kulhánkem, hejtmanem Karlovarského kraje. Hlavními body jejich jednání budou uhelná transformace kraje a letošní výročí 20 let členství České republiky v EU a příležitostí, které z něj pramení pro Karlovarský kraj, jeho občany a podnikatele.
Paní Ladmanová bude následně na pracovním obědě diskutovat s vedením Krajské hospodářské komory a zástupci podnikatelské sféry Karlovarského kraje. Hovořit budou zejména o spolupráci mezi Zastoupením Evropské komise a regionálními subjekty kraje, energetice, vnitřním trhu EU, přijetí eura či připravované legislativě, podpoře a opatření pro podnikatele.
Odpoledne bude následovat jednání se zástupci Sokolovské uhelné, a.s. v lokalitě jezera Medard a dolu Jiří na Sokolovsku. Udržitelná revitalizace a resocializace lokality Medard byla podpořena finančně evropskými fondy.
Projekt Udržitelná revitalizace a resocializace lokality Medard je podpořen prostředky z Operačního programu Spravedlivá transformace 2021-2027. Z celkových nákladů 583 milionů Kč je předpokládaná výše evropské dotace 455 milionů Kč.
Operační program Spravedlivá transformace 2021-2027 financuje Fond spravedlivé transformace, který je zaměřen na řešení negativních dopadů, jež způsobuje odklon od těžby uhlí v nejvíce zasažených regionech. V České republice se týká Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Tyto tři regiony si v období 2021-2027 rozdělí 37,8 miliard Kč (při kurzu 24Kč/euro), přičemž do Karlovarského kraje půjde 5,8 miliardy Kč. Cílem podpory z Evropské unie je umožnit těmto regionům řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady, které provázejí modernizaci a transformaci ekonomiky. Finanční podpora souvisí s cílem EU být do roku 2050 klimaticky neutrální.
K dalším významným zdrojům evropských financí pro Karlovarský kraj patří také tzv. strukturální fondy či Národní plán obnovy (NPO). Cílem plánů obnovy je pomoci členským státům řešit dopady pandemie koronaviru a zajistit, aby v jejich hospodářství proběhla ekologická a digitální transformace a ekonomiky byly udržitelné. Revidovaný NPO pro Českou republiku má hodnotu 9,2 miliardy eur.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
-
15. ledna 2024
- Autor /Autorka
- Zastoupení v Česku