V návaznosti na Evropský rok mládeže Komise zvyšuje vliv mladých lidí na tvorbu politik EU
Komise zvyšuje vliv mladých lidí
Vliv mladých Evropanů na politiku EU roste. V návaznosti na úspěchy Evropského roku mládeže 2022 dnes Komise oznámila několik opatření, která mladým lidem umožní více ovlivňovat rozhodnutí, která se jich týkají, a dávají hlasu mládeže v řadě politik EU větší váhu.
Tato opatření, která staví potřeby mladých lidí do středu pozornosti, je smysluplným způsobem zapojují do politiky před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024 i v dalších letech.
Zohlednění perspektivy mládeže v politikách EU
Při navrhování politik EU bude Komise provádět „test s ohledem na potřeby mládeže“, aby byl systematicky zohledňován jejich dopad na mladé lidi. Toho bude dosaženo tím, že se zajistí, aby stávající nástroje pro zlepšování právní úpravy, včetně konzultací a posouzení dopadů, byly využívány v maximální možné míře.
Tyto nástroje budou doplněny několika nástroji zaměřenými na mládež v rámci strategie EU pro mládež na období let 2019–2027. Mezi další iniciativy, které jdou ruku v ruce s „testem s ohledem na potřeby mládeže“, patří politický dialog mezi mladými lidmi a komisaři, řada cílených diskusních fór věnovaných problematice mládeže a nová platforma stran zainteresovaných v oblasti mládeže, která usnadní nepřetržitou výměnu názorů s mládežnickými organizacemi, výzkumnými pracovníky v oblasti mládeže, zástupci členských států a dalšími orgány EU. Komise rovněž zintenzivní dialog EU s mládeží, největší mechanismus pro účast mládeže v Evropě, který více sladí zaměření dialogu s pracovním programem Komise.
Řešení problémů mladých lidí v klíčových oblastech politiky
Komise navíc předložila několik konkrétních opatření řešících otázky v pěti oblastech politiky, které mladým lidem leží na srdci: zdraví a dobré životní podmínky, životní prostředí a změna klimatu, vzdělávání a odborná příprava, mezinárodní spolupráce a evropské hodnoty a zaměstnanost a začleňování.
V rámci těchto opatření Komise například:
- pokročí v práci na společném evropském diplomu v roce 2024 v souladu s Evropskou strategií pro univerzity,
- prostřednictvím platformy pro dialog s mládeží v rámci vnější činnosti EU zřídí fórum pro pravidelný dialog a konzultace s mládežnickými organizacemi po celém světě,
- aktualizuje svůj rámec pro kvalitu stáží v roce 2024 a přitom vyřeší otázky jako spravedlivá odměna a přístup k sociální ochraně,
- vypracuje pokyny týkající se dobrých životních podmínek ve školách, které budou zveřejněny v roce 2024,
- prostřednictvím nadcházející kampaně Komise o klimatu a demokracii před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024 osloví mladé lidi,
- rozšíří nabídky dobrovolnické činnosti pro mladé lidi, v jejímž rámci budou moci řešit ekologickou transformaci, a to navýšením podpory pro výzvu Evropského sboru solidarity 2024 z programu Horizont Evropa,
- bude dále provádět iniciativu ALMA (Aim, Learn, Master, Achieve – stanovit si cíl, učit se, osvojit si dovednost, dosáhnout cíle), aby pomáhala znevýhodněným mladým lidem ve věku 18–29 let začlenit se do společnosti a na trh práce prostřednictvím studijně-pracovní zkušenosti v zahraničí.
Evropský týden mládeže 2024
V rámci úsilí Komise o přiblížení EU mladým lidem proběhne ve dnech 12. až 19. dubna Evropský týden mládeže 2024, který se dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu zaměří na demokratickou účast a volby. Tento týden vyzdvihne a podpoří zapojení, účast a aktivní občanství mládeže prostřednictvím řady akcí po celé Evropě.
Souvislosti
Opatření, která dnes byla oznámena, vycházejí z poznatků Evropského roku mládeže 2022. V uvedeném roce proběhlo více než 13 000 aktivit, které organizovalo více než 2 700 aktérů z EU i mimo ni, například orgány EU, členské státy EU, organizace pracující s mladými lidmi a pro mladé lidi a mladí lidé sami. V rámci evropského roku určila Komise více než 130 politických iniciativ pro mladé lidi, na jejichž vzniku se také podíleli.
Dnešní opatření na podporu postavení mládeže v rámci priorit a politik EU reaguje na žádosti Evropského parlamentu a Rady, jakož i klíčových organizací zúčastněných stran, jako je Evropské fórum mládeže.
Další informace
Sdělení o Evropském roce mládeže (2022)
Strategie EU pro mládež na období let 2019–2027
Evropský rok mládeže – video o odkazu
Infografika – Evropský rok mládeže
Rozhodnutí o Evropském roce mládeže (2022)
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?