Inflace v ČR je nejvyšší v EU. Náklady na bydlení včetně nájemného v prosinci opět vzrostly
Pokles inflace v Česku pokračoval i na konci loňského roku. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 6,9 procenta. To je o 0,4 procentního bodu méně než v listopadu. Výrazný vliv na meziroční nárůst cenové hladiny měly podle statistiků ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly hlavně ceny nájemného. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v prosinci meziročně vzrostly o 7,6 procenta a ceny služeb o 5,7 procenta. Průměrná míra inflace za celý loňský rok činila 10,7 procenta, což bylo o 4,4 procentního bodu méně než o rok dříve. Loni v listopadu přitom byla inflace v Česku podle Eurostatu nejhorší z celé EU, prosincová čísla za všechny země zatím Eurostat nezveřejnil.
Náklady vlastnického bydlení loni v prosinci meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 5,5 procenta), vodného (+ 16,3 procenta), stočného (+ 26,9 procenta), elektřiny (+142,4 procenta) a tepla a teplé vody (+24,2 procenta). Naopak ceny zemního plynu klesly o 7,7 procenta a tuhých paliv o rovná dvě procenta. Za energie tak rodiny stále zaplatí výrazně více než před rokem.
Kromě nákladů spojených s bydlením rodinné rozpočty výrazně zatěžují nákupy potravin. Většina těch, jejichž cenu ČSÚ sleduje, v prosinci zmírnila meziroční růst či prohloubila cenový pokles. Nejvýrazněji zlevnila vejce (-30,3 procenta) a polotučné trvanlivé mléko (-28,3 procenta). Naopak ovoce zdražilo o 5,8 procenta. Klesaly také ceny pohonných hmot, v prosinci stál litr benzinu Natural 95 nejméně od ledna 2022.
Listopadová inflace v Česku byla podle Eurostatu nejvyšší ze všech zemí EU. Podle Eurostatu dosahovala osmi procent, u druhého nejhoršího Maďarska evropští statistici uvádí inflaci 7,7 procenta. Třetí nejvyšší inflaci mělo v listopadu sousední Slovensko, konkrétně 6,9 procenta. Stejnou inflaci mělo i Rumunsko. V Polsku inflace v listopadu dosáhla 6,3 procenta a v Rakousku 4,9 procenta. Německo se s 2,3procentní inflací dostalo pod celounijní průměr (3,1 procenta). Jedinou zemí, kde inflace v listopadu klesla, byla Belgie (-0,8 procenta).
Inflace postupně klesá a pravděpodobně v tomto trendu bude pokračovat i na začátku nového roku. Prodejci totiž do cen nejprodávanějších potravin promítli nižší DPH, což ocení všechny domácnosti. Náklady na bydlení by také mohly o něco klesnout. Na trh se totiž po dlouhé době dostávají cenově dostupné byty, které budou tlačit dolů také ceny těch ostatních. Otázkou je, jak vysoko zamíří ceny energií po zvýšení poplatků za distribuci a obnovení platby za obnovitelné zdroje energie. Regulované poplatky u plynu letos vzrostou průměrně o 38 procent, u elektřiny dokonce až o 68 procent. To by mohlo výrazně zbrzdit snižování celkové inflace a návrat k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Investice do nemovitostí, jejichž zhodnocení z dlouhodobého hlediska inflaci překonává, tak budou i letos preferovaným zajištěním pro zachování hodnoty majetku.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun