Temná stránka elektromobility
V posledních letech zažíváme revoluci v podobě rozmachu elektrických aut. Cílem je postupně se zbavovat závislosti na ropě a redukovat spalování fosilních paliv, která tvoří emise a přispívají ke klimatickým změnám. Navíc znečišťují ovzduší a ohrožují zdraví lidí, zejména ve velkých městech, kde je provoz přehuštěný. I nástup elektromobilů však neznamená jen pozitiva. Tato změna s sebou přináší také nové problémy, které mohou mít dalekosáhlé následky.
Jak je to s emisemi opravdu?
Analýza životního cyklu silničních vozidel Spojeného království z roku 2021 od společnosti Richardo Energy & Environment odhadovala, že typický elektro mobil na tamním trhu dosáhne redukce emisí skleníkových plynů přibližně o 76 procent do roku 2030 a možná až o 81 procent do roku 2050, ve srovnání s ekvivalentním benzinovým autem, a to díky pokrokům v technologii baterií a čistší britské síti elektrické energie. Na druhé straně je však třeba zdůraznit, že výroba lithiových baterií do elektromobilů není až tak ekologická, jak se na první pohled může zdát. Emise při výrobě elektromobilů byly zejména kvůli bateriím v roce 2020 zhruba o 50 procent vyšší než u benzinových automobilů. Přiblížit se ke srovnatelné úrovni by mohly do roku 2050.
Problémem je i těžba minerálů
Lithium je neodmyslitelnou součástí výroby baterií pro elektromobily i pro další technologie, které spoléhají na lithiové baterie. Věděli jste, že globální trh s lithium-iontovými bateriemi byl v roce 2022 oceněn na 52 miliard USD a očekává se, že bude růst na 194 miliard USD do roku 2030? Největším producentem lithia je Austrálie s podílem světové produkce 49 procent. Druhé místo zastává Chile s 30procentním podílem produkce. Právě tam se nacházejí největší ložiska tohoto minerálu. Jenže těžba lithia vede ke kontaminaci ekosystémů a znečištění vodních ploch, což může vést k tomu, že se stávají nebezpečné pro život.
Sucho jako vedlejší efekt
Na vytížení jedné metrické tuny lithia je zapotřebí 1,9 milionu litru vody. V Chile těžba lithia pohltila 65 procent vodních zásob, což má drastický dopad na farmáře v okolí, kteří musí nyní vodu dovážet. to i jedno z nejsušších měst na Zemi.
Špatné podmínky pro dělníky
Negativní dopad těžby na zemi je jedna věc. Jenže podmínky pro pracovníky také nebývají zrovna „ideální“, což lze vidět na příkladu kobaltových dolů v Kongu., kde se nachází téměř polovina světových ložisek kobaltu, který se také požívá při výrobě lithium-iontových baterií. Jak uvádí zpráva Amnesty International, která byla publikována letos, lidé, jejichž těžba ovlivnila nebyli nijak kompenzováni. Těžební teritoria mají být přitom kontrolována vojáky, kteří údajně dělníky šikanují a napadají. Podle několika lidskoprávních organizací tam dochází k vystěhování z domovů a farem, nelidským zacházením s dělníky a dokonce jsou tam nuceny pracovat i děti.
Poptávka po lithium-iontových bateriích stoupla v letech 2016 až 2022 téměř 12násobně. Lídrem v oblasti elektromobilů je společnost Tesla, která za rok 2022 dodala 1,31 milionu elektromobilů. Pro srovnání, v roce 2019 před pandemií Covidu, to bylo přes 367 tisíc dodávek. Tržní kapitalizace firmy Tesla činila k 7. prosinci 2023, 750 miliard USD. Po ní následuje Vinfast Auto sídlící ve Vietnamu o hodnotě 40 miliard USD, čínská Li Auto o hodnotě 39 miliard USD a americká společnost Rivian se sídlem v Kalifornii o hodnotě 22 miliard USD. Pětku uzavírá další čínský výrobce NIO s 18 miliardami USD. Jiní světoví výrobci automobilů, jako jsou Mercedes, Nissan, Toyota, Ford a mnozí další, dříve dominantní u fosilních paliv, se také snaží přizpůsobit trhu a postupují s vlastními modely elektromobilů či vozidel na hybridní pohon.
Evropská unie slibuje několik změn
Evropská unie schválila nové nařízení o bateriích, které zavádí nové požadavky v oblasti udržitelnosti a bezpečnosti baterií a bateriově převáděných produktů. Nařízení obsahuje několik článků s různými termíny účinnosti, ovlivňujícími dodavatelský řetězec. Klíčové oblasti udržitelnosti zahrnují například požadavky na design, omezení látek, uhlíkovou stopu, obsah recyklovaných materiálů a mimo jiné zvýšenou odpovědnost výrobců. Také přináší změny v kategoriích baterií, ale také, látkách nebezpečných pro životní prostředí, obsahu recyklovaných materiálů, výkonu a dalších oblastech.
Před námi je ještě dlouhá cesta
Zbavení se závislosti na fosilních palivech je důležitý cíl v agendě více světových lídrů nebo korporaci, aby se snížily emise skleníkových plynů. Zároveň je však jejich úkolem i to, aby se environmentální dopad jen nepřesunul do rozvojových zemí. Tato cesta je ještě dlouhá a řešení nebude jednoduché. Je i na odpovědnosti daných společností, aby se snažili co nejlépe vybírat dodavatele tak, aby byly dodržovány zásady lidských práv a dopadů na životní prostředí.
Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
Olívia Lacenová
Ve světě finančních trhů začínala na oddělení sales, kde se věnovala klientům obchodujícím prostřednictvím CFD certifikátů. Fascinoval ji zejména svět akcií a komodit, kterým se chtěla věnovat podrobněji. Rok a půl strávila psaním odborných článků na tuto tématiku v redakci Hospodářských novin. Momentálně se zabývá analytickou činností, kde se věnuje hlavně trhům s komoditami a vývoji drahých kovů, které ve fyzické podobě považuje za nejlepší formu zajištění majetku proti nejistotě.
Wonderinterest Trading Ltd
Váš úspěch je pro nás prioritou, a proto ke klientům přistupujeme individuálně. Společnost Wonderinterest Trading Ltd tvoří tým nejlepších odborníků a vyškolených profesionálů, kteří jsou připraveni poskytnout vám pomoc při vstupu do světa investic tím správným způsobem - cestou k úspěchu. Wonderinterest Trading Ltd je kyperská investiční společnost (CIF), která je regulována a dohlížena Kyperskou komisí pro cenné papíry (CySEC) s licencí číslo 307/16. Poskytuje klientům obchodní příležitosti v dynamickém prostředí globálních trhů.
Více informací na https://www.wonderinterest.com/.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select