Německá inflace vlivem nižší srovnávací základny výrazně zrychlí (Ranní zpráva z finančního trhu)
Pozornost dnes bude upřena zejména na první odhad německé inflace za prosinec, který bude zítra následovat odhad za celou eurozónu. Německá inflace podle nás v meziročním harmonizovaném vyjádření zrychlila z 2,3 % na 4,0 %. Důvodem však z velké části byl čistě statistický efekt související s loňskou pomocí německé vlády domácnostem čelícím vysokým platbám za energie. V USA budou zveřejněny statistiky z trhu práce zahrnující pravidelné týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a prosincový vývoj zaměstnanosti v soukromém sektoru podle ADP reportu. Hlavní čísla z amerického trhu práce tzv. non-farm payrolls budou ale zveřejněna až zítra. V ČR dnes ekonomický kalendář nabízí prosincový údaj bilance státního rozpočtu.
Loňská pomoc s energiemi v Německu statisticky zvýší inflaci
Harmonizovaná inflace v Německu podle našeho odhadu zrychlila z listopadových 2,3 % y/y na prosincových 4,0 %. Na tom se podepsala hlavně nízká srovnávací základna, když podobně jako v ČR zavedla německá vláda ke konci loňského roku opatření snižující platby domácností za energie. To se následně promítne i do inflace za celou eurozónu, která bude zveřejněna zítra. V případě té očekáváme v meziročním vyjádření zrychlení z 2,4 % na 3,1 %, přičemž vyšší ceny energií z velké části dané právě zmíněným statistickým efektem se na prosincové meziroční dynamice podle nás podílely z 0,8 pb. Proti tomuto efektu by mělo naopak působit meziměsíční i meziroční zlevnění pohonných hmot. Ceny potravin se pravděpodobně držely poblíž současných úrovní, což by mělo vést k dalšímu zmírnění jejich meziročního růstu.
Německý trh práce si i přes slabou ekonomiku vede dobře
Nárůst počtu nezaměstnaných v Německu byl výrazně menší, než se čekalo. Na tamních úřadech práce se v prosinci zaregistrovalo 5 tis. nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Tržní konsensus naproti tomu očekával zvýšení počtu nezaměstnaných o 20 tis., tedy v obdobné výši jako měsíc předtím. Registrovaná míra nezaměstnanosti nepatrně vzrostla z 5,8 % na 5,9 %, což bylo v souladu s očekáváními. Navzdory tomu, že se německé ekonomice již nějakou dobu nedaří, tamní trh práce zůstává v dobré kondici. Přestože firmy aktuálně čelí slabé poptávce po své produkci, k významnější redukci počtu zaměstnanců zatím nepřistoupily. Podniky v řadě oborů naopak stále hlásí problémy s náborem potřebných pracovníků. Podnikatelé mají pravděpodobně v živé paměti situaci z doby koronavirové pandemie, kdy část pracovníků propustili a po obnovení poptávky bylo těžké je dostat zpět. Předstihové indikátory pro nejbližší měsíce rozhodně silné oživení německé ekonomiky nevěští, s ohledem na dříve uvedené však výraznější nárůst nezaměstnanosti pravděpodobně očekávat nelze, a to i s ohledem na skutečnost, že nedostatkem pracovních sil trpí celý evropský kontinent.
ISM z amerického zpracovatelského průmyslu také pozitivně překvapil. V prosinci se zvýšil z 46,7 b. na 47,4 b., zatímco byl očekáván nárůst na 47,1 b. Lépe dopadlo hlavně hodnocení vývoje zaměstnanosti. Hodnocení stavu nových objednávek naopak zaznamenalo meziměsíční zhoršení. Listopadová statistika JOLTS o počtu nově vytvořených pracovních míst skončila zhruba o 30 tis. pod tržním konsensem, směrem vzhůru o přibližně 120 tis. byl však zároveň revidován údaj za říjen.
Americký dolar včera vůči euru mírně posiloval. Během evropského obchodování zpevnil o zhruba 0,2 %. Pokračovala tak částečná korekce prosincového oslabení, které bylo podpořené holubičím vyzněním posledního zasedání Fedu. Včera zveřejněný záznam z tohoto zasedání potvrdil, že americké úrokové sazby již pravděpodobně dosáhly vrcholu, i přesto ale tamní politika bude muset zůstat ještě nějakou dobu restriktivní. A to do té doby, než dojde k významnému poklesu inflace. Vývoj inflace však představitelé Fedu hodnotili pozitivně, což by podle nich mělo umožnit v letošním roce začít snižovat úrokové sazby. Kdy by snižování mohlo začít, ale specifikováno nebylo. V souhrnu představitelé Fedu v letošním roce očekávají trojí snížení úrokových sazeb. Reakce amerického dolaru na zveřejněný zápis byla zanedbatelná. Česká koruna včera vůči euru zůstala v podstatě beze změny, když se obchodovala kolem 24,67 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint naopak o přibližně půl procenta posílily.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory