Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  04.01.2024 08:05:57

Německá inflace vlivem nižší srovnávací základny výrazně zrychlí (Ranní zpráva z finančního trhu)

Pozornost dnes bude upřena zejména na první odhad německé inflace za prosinec, který bude zítra následovat odhad za celou eurozónu. Německá inflace podle nás v meziročním harmonizovaném vyjádření zrychlila z 2,3 % na 4,0 %. Důvodem však z velké části byl čistě statistický efekt související s loňskou pomocí německé vlády domácnostem čelícím vysokým platbám za energie. V USA budou zveřejněny statistiky z trhu práce zahrnující pravidelné týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a prosincový vývoj zaměstnanosti v soukromém sektoru podle ADP reportu. Hlavní čísla z amerického trhu práce tzv. non-farm payrolls budou ale zveřejněna až zítra. V ČR dnes ekonomický kalendář nabízí prosincový údaj bilance státního rozpočtu.

Loňská pomoc s energiemi v Německu statisticky zvýší inflaci

Harmonizovaná inflace v Německu podle našeho odhadu zrychlila z listopadových 2,3 % y/y na prosincových 4,0 %. Na tom se podepsala hlavně nízká srovnávací základna, když podobně jako v ČR zavedla německá vláda ke konci loňského roku opatření snižující platby domácností za energie. To se následně promítne i do inflace za celou eurozónu, která bude zveřejněna zítra. V případě té očekáváme v meziročním vyjádření zrychlení z 2,4 % na 3,1 %, přičemž vyšší ceny energií z velké části dané právě zmíněným statistickým efektem se na prosincové meziroční dynamice podle nás podílely z 0,8 pb. Proti tomuto efektu by mělo naopak působit meziměsíční i meziroční zlevnění pohonných hmot. Ceny potravin se pravděpodobně držely poblíž současných úrovní, což by mělo vést k dalšímu zmírnění jejich meziročního růstu.

Německý trh práce si i přes slabou ekonomiku vede dobře

Nárůst počtu nezaměstnaných v Německu byl výrazně menší, než se čekalo. Na tamních úřadech práce se v prosinci zaregistrovalo 5 tis. nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Tržní konsensus naproti tomu očekával zvýšení počtu nezaměstnaných o 20 tis., tedy v obdobné výši jako měsíc předtím. Registrovaná míra nezaměstnanosti nepatrně vzrostla z 5,8 % na 5,9 %, což bylo v souladu s očekáváními. Navzdory tomu, že se německé ekonomice již nějakou dobu nedaří, tamní trh práce zůstává v dobré kondici. Přestože firmy aktuálně čelí slabé poptávce po své produkci, k významnější redukci počtu zaměstnanců zatím nepřistoupily. Podniky v řadě oborů naopak stále hlásí problémy s náborem potřebných pracovníků. Podnikatelé mají pravděpodobně v živé paměti situaci z doby koronavirové pandemie, kdy část pracovníků propustili a po obnovení poptávky bylo těžké je dostat zpět. Předstihové indikátory pro nejbližší měsíce rozhodně silné oživení německé ekonomiky nevěští, s ohledem na dříve uvedené však výraznější nárůst nezaměstnanosti pravděpodobně očekávat nelze, a to i s ohledem na skutečnost, že nedostatkem pracovních sil trpí celý evropský kontinent.

ISM z amerického zpracovatelského průmyslu také pozitivně překvapil. V prosinci se zvýšil z 46,7 b. na 47,4 b., zatímco byl očekáván nárůst na 47,1 b. Lépe dopadlo hlavně hodnocení vývoje zaměstnanosti. Hodnocení stavu nových objednávek naopak zaznamenalo meziměsíční zhoršení. Listopadová statistika JOLTS o počtu nově vytvořených pracovních míst skončila zhruba o 30 tis. pod tržním konsensem, směrem vzhůru o přibližně 120 tis. byl však zároveň revidován údaj za říjen.

Americký dolar včera vůči euru mírně posiloval. Během evropského obchodování zpevnil o zhruba 0,2 %. Pokračovala tak částečná korekce prosincového oslabení, které bylo podpořené holubičím vyzněním posledního zasedání Fedu. Včera zveřejněný záznam z tohoto zasedání potvrdil, že americké úrokové sazby již pravděpodobně dosáhly vrcholu, i přesto ale tamní politika bude muset zůstat ještě nějakou dobu restriktivní. A to do té doby, než dojde k významnému poklesu inflace. Vývoj inflace však představitelé Fedu hodnotili pozitivně, což by podle nich mělo umožnit v letošním roce začít snižovat úrokové sazby. Kdy by snižování mohlo začít, ale specifikováno nebylo. V souhrnu představitelé Fedu v letošním roce očekávají trojí snížení úrokových sazeb. Reakce amerického dolaru na zveřejněný zápis byla zanedbatelná. Česká koruna včera vůči euru zůstala v podstatě beze změny, když se obchodovala kolem 24,67 CZK/EUR. Polský zlotý a maďarský forint naopak o přibližně půl procenta posílily.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:56  Bankovní statistika: Říjen – rekordní objemy retailových úvěrů Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Pá 12:58  Meziroční inflace v eurozóně až 2,3 % Eurostat (Eurostat)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688