Roklen sleduje: Šest hlavních témat, která mohou letos rozhýbat trhy
Klíčové body
- V letošním roce máme šest hlavních témat, která budeme pečlivě sledovat.
- Inflace zůstane v popředí ekonomického dění minimálně v první polovině roku.
- Dolar zahájil nový rok posílením proti euru. Zpevnila i koruna.
Rok 2023 byl především o odeznívání nabídkových inflačních tlaků v čele s energiemi. Rok 2024 bude dále o dopadech měnové politiky na poptávkové straně. Která témata budeme sledovat?
Jako již tradičně „střet“ trh vs. centrální banka. Kdo zaceňuje to, co se skutečně stane, a kdo bude muset své predikce přehodnotit? Vše se bude odvíjet od inflace. Aktuálně, a již jsme o tom psali zde a zde, trhy zaceňují pokles sazeb spíše s ohledem na možnost evropské i americké recese než s ohledem na posun inflace udržitelně směrem k cíli.
Bankovní sektor a podmínky úvěrování. V eurozóně půjde o klíčový faktor, banky jsou hlavním zdrojem financování firem i domácností. V USA půjde o důležitou oblast pro malé a střední podniky, které jsou financovány především bankami. U velkých firem bude směrodatný vývoj na dluhopisovém trhu. Refinancování bude skloňované slovo. Netřeba zmiňovat, že tolik očekávané hladké přistání by mělo být ze své podstaty spojeno s vyššími tržními sazbami, zejména na dlouhém konci výnosové křivky.
Spotřebitelský sektor. Nejen s ohledem na předchozí bod, ale i proměnné jako je efekt bohatství či reálný disponibilní příjem. Silný spotřebitel znamenaná silnou poptávku, a tedy i silnou ekonomiku a silnější inflační tlaky. Výsledkem by nebylo nic jiného než potřeba vyšších sazeb.
Fiskální politika, především americká. Letošní rok je rokem prezidentských voleb. Ty se navíc odehrají v prostředí výrazně vyšších nákladů dluhu. Zajímat nás bude emise dluhopisů podél splatností – kratší vs. delší. Během příštích 12 měsíců dojde do splatnosti téměř devět bilionů dluhopisů. To vše v prostředí, kdy podle včerejší informace amerického ministerstva financí přesáhl celkový americký dluh 34 bilionů dolarů.
„Návrat do normálu“ v bankovním sektoru. Opět půjde hlavně o USA. Jak dlouho poběží QT? Kde je LCLor, Lowest Comfortable Level of Reserves neboli dostatečné minimum bankovní likvidity potřebné k hladkému fungování sektoru? Kdy se dostane reverzní repo jako zdroj dodatečné likvidity na nulu? Jaký to bude mít dopad na repo trh? Bude prodloužen, případně v jaké podobě, Bank Term Funding Program, u něhož banky profitují z poklesu tržních sazeb a mohou využít arbitráž díky vyšším sazbám na účtech u Fedu? A jak bude trh reagovat na případný nárůst využití diskontního okna a trvalé repo facility, zda vůbec?
A na závěr to nejhůře předvídatelné – geopolitika. Nejen s ohledem na konflikty, ale i jejich dopady, včetně potenciálního narušení dodavatelských řetězců, které si z pandemie a z napadení Ukrajiny Ruskem pamatujeme na silný proinflační faktor.
Všechna tato témata mají potenciál ovlivnit nejen devizový, ale i dluhopisový a akciový trh. První kvartál bude stěžejní s ohledem na vývoj inflace a trh práce, na což bude nutně navazovat vývoj evropské i americké měnové politiky. Už tento týden budou zveřejněna klíčová data na obou stranách Atlantiku. Ve čtvrtek nás čeká evropská inflace za prosinec a v pátek data z amerického trhu práce. Překvapení směrem dolů podpoří aktuální tržní výhledy sazeb, směrem nahoru by vedla k přecení.
Dolar odstartoval nový rok zpevněním pod 1,1000 za euro, které bylo podpořeno především nárůstem výnosů. Koruna mezi svátky oslabila k 24,70 za euro. Včera malou část ztrát smazala pod tuho hranici, nehledě na nad očekávání horší výsledek indexu PMI ze sektoru průmyslu. Dnes budou zveřejněna především americká data, a to index ISM průmyslu, počet volných pracovních míst a večer pak zápis z prosincového zasedání Fedu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0957 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0899 do 1,1011 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,50 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,40 do 22,66 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME