Pomáháme s Erasmem na Vysočině aneb Z Vysočiny až na konec světa
Přínosy českého členství v Evropské unii pociťujeme my všichni, nejvíce však asi mladí lidé – mohou v Evropě volně cestovat, studovat, věnovat se dobrovolnické činnosti a podobně. Jedním z hlavních evropských programů zaměřených na mladé je Erasmus+. Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava dlouhodobě informuje mladé lidi a studenty na Vysočině o příležitostech, které tento program přináší, a motivuje je k jejich využívání. Tentokrát jsme se však soustředili na pedagogy a další pracovníky s mládeží, neboť to jsou oni, kdo umožňují a pomáhají mladým lidem se do program Erasmus+ zapojit.
V pátek 8. prosince 2023 se na Krajském úřadě v Jihlavě konal seminář „Mezinárodní spolupráce: rozšiřte své portfolio příležitostí“. Zorganizovalo jej Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava ve spolupráci s oddělením mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina. Proč jsme seminář uspořádali? Chtěli jsme pedagogy i další pracovníky s mládeží informovat o možnostech a novinkách v programu Erasmus+, ale především – chtěli jsme pomoci těm školám na Vysočině, které ještě Erasmus nevyužívají, ale rády by se do něj zapojily, i těm školám, které do Erasmu sice zapojeny jsou, ale nedaří se jim jej plně využít.
Na semináři nejprve vystoupili zástupci Domu zahraniční spolupráce, kteří představili programy Erasmus+ i Evropský sbor solidarity a možnosti, které tyto programy nabízí. Soustředili se nejen na možnosti mobilit v oblasti formálního vzdělávání, ale i v tom neformálním, a poskytli účastníkům cenné rady s tím, jak s Erasmem začít. Poté se již slova ujali dva pedagogové ze středních škol na Vysočině, kteří mají bohaté zkušenosti a četné úspěchy s organizací stáží v rámci programu Erasmus+. Byla to Simona Zatočilová z jihlavské obchodní akademie a Roman Veselský ze žďárského gymnázia. Oba prezentovali zapojení svých škol do programu Erasmus+, zvláště využití platformy eTwinning, a obecněji postupy navazování nové spolupráce a partnerství, komunikace se zahraničními školami, vytváření projektů apod. Své zkušenosti s akreditací Erasmus + neformální vzdělávání prezentovaly pedagožky ze ZŠ a MŠ pro sluchově postižené Plzeň a příkladem dobré praxe v přijímání zahraničních dobrovolníků je Základní a Střední škola Donum Felix z Kladna.
Významnou součástí semináře byla i diskuse, síťování účastníků, sdílení rad, předávání příkladů dobré praxe, a to nejen jednostranně od všech prezentujících pedagogů k posluchačům, ale mezi všemi účastníky navzájem. Semináře se zúčastnilo celkem asi 20 pedagogů za všech koutů kraje i napříč různými druhy škol (veřejné i soukromé; gymnázia, obchodní akademie, průmyslové školy, dokonce sportovní oddíly a podobně).
Autorka: Michaela Neumannová, Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava
Foto: Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?