Pomáháme s Erasmem na Vysočině aneb Z Vysočiny až na konec světa
Přínosy českého členství v Evropské unii pociťujeme my všichni, nejvíce však asi mladí lidé – mohou v Evropě volně cestovat, studovat, věnovat se dobrovolnické činnosti a podobně. Jedním z hlavních evropských programů zaměřených na mladé je Erasmus+. Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava dlouhodobě informuje mladé lidi a studenty na Vysočině o příležitostech, které tento program přináší, a motivuje je k jejich využívání. Tentokrát jsme se však soustředili na pedagogy a další pracovníky s mládeží, neboť to jsou oni, kdo umožňují a pomáhají mladým lidem se do program Erasmus+ zapojit.
V pátek 8. prosince 2023 se na Krajském úřadě v Jihlavě konal seminář „Mezinárodní spolupráce: rozšiřte své portfolio příležitostí“. Zorganizovalo jej Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava ve spolupráci s oddělením mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina. Proč jsme seminář uspořádali? Chtěli jsme pedagogy i další pracovníky s mládeží informovat o možnostech a novinkách v programu Erasmus+, ale především – chtěli jsme pomoci těm školám na Vysočině, které ještě Erasmus nevyužívají, ale rády by se do něj zapojily, i těm školám, které do Erasmu sice zapojeny jsou, ale nedaří se jim jej plně využít.
Na semináři nejprve vystoupili zástupci Domu zahraniční spolupráce, kteří představili programy Erasmus+ i Evropský sbor solidarity a možnosti, které tyto programy nabízí. Soustředili se nejen na možnosti mobilit v oblasti formálního vzdělávání, ale i v tom neformálním, a poskytli účastníkům cenné rady s tím, jak s Erasmem začít. Poté se již slova ujali dva pedagogové ze středních škol na Vysočině, kteří mají bohaté zkušenosti a četné úspěchy s organizací stáží v rámci programu Erasmus+. Byla to Simona Zatočilová z jihlavské obchodní akademie a Roman Veselský ze žďárského gymnázia. Oba prezentovali zapojení svých škol do programu Erasmus+, zvláště využití platformy eTwinning, a obecněji postupy navazování nové spolupráce a partnerství, komunikace se zahraničními školami, vytváření projektů apod. Své zkušenosti s akreditací Erasmus + neformální vzdělávání prezentovaly pedagožky ze ZŠ a MŠ pro sluchově postižené Plzeň a příkladem dobré praxe v přijímání zahraničních dobrovolníků je Základní a Střední škola Donum Felix z Kladna.
Významnou součástí semináře byla i diskuse, síťování účastníků, sdílení rad, předávání příkladů dobré praxe, a to nejen jednostranně od všech prezentujících pedagogů k posluchačům, ale mezi všemi účastníky navzájem. Semináře se zúčastnilo celkem asi 20 pedagogů za všech koutů kraje i napříč různými druhy škol (veřejné i soukromé; gymnázia, obchodní akademie, průmyslové školy, dokonce sportovní oddíly a podobně).
Autorka: Michaela Neumannová, Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava
Foto: Eurocentrum EUROPE DIRECT Jihlava
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory