Americké akcie v ranné fázi cyklu, ale nevlídné prostředí pro ty evropské? (Perly týdne)
Stratég banky UBS Bhanu Baweja na Bloombergu vysvětloval, proč by příští rok měly mít evropské akcie jen omezený prostor pro růst i přesto, že ECB může podobně jako další centrální banky snižovat sazby. Tom Lee ze společnosti Fundstrat klade důraz na posun americké centrální banky k větší přívětivosti vůči akciovému trhu a optimistický je i ohledně vývoje ziskovosti obchodovaných firem.
Vlídnost centrální banky a rally na akciích: Tom Lee ze společnosti Fundstrat se domnívá, že posilování amerického akciového trhu je nyní oprávněné, jeden z jeho hlavních pilířů představuje „hrdliččí“ posun americké centrální banky. Investor na CNBC dodal, že Fed se přesunul od „války s inflací k managementu ekonomického cyklu“. Jinak řečeno, centrální banka podle experta přestala klást takovou váhu na snížení inflace a začala věnovat větší pozornost i ekonomické aktivitě a trhu práce.
Investor konkrétně očekává, že v roce 2025 by zisky na akcii v indexu S&P 500 mohly dosáhnout 280 dolarů. Na CNBC na to namítli, že by šlo o velmi optimistický vývoj, ale Lee si to nemyslí. Na takové číslo se podle něj zisky dostanou při zhruba 10% ročním růstu, což podle jeho názoru není s ohledem na výši odkupů a růst nominálního produktu přehnané číslo. Celý trh se pak podle experta nachází v rané fázi cyklu a v ní je neobvyklé, aby akcie otočily výrazně dolů. K tomu dochází v pozdějších fázích, kdy „akcie klesají na dobrých zprávách“. A k tomu nyní nedochází.
Nejpopulárnější obchody a sázky: BofA v následujícím grafu ukazuje výsledky svého posledního průzkumu mezi investory. Podle nich je momentálně „nejnatlačenějším“ obchodem sázka na sedmičku nejpopulárnějších akcií. Druhou nejrozšířenější sázkou jsou krátké pozice na čínském akciovém trhu, tedy sázky na jeho pokles. Třetí v řadě jsou pak dlouhé pozice na japonských akciích:
Zdroj: X
Evropským akciím vývoj v roce 2024 nahrávat nebude: Evropská ekonomika by letos měla růst asi o 0,5 % a příští rok by se neměl výrazně odlišovat. Pro Bloomberg to uvedl hlavní stratég banky UBS Bhanu Baweja, podle kterého byl letos překvapivý vývoj v německém hospodářství. Jeho slabost se totiž dá chápat na straně externí poptávky, protože globálně byly slabší investiční výdaje a výrazně nezrychlilo ani čínské hospodářství, se kterým je německá ekonomika provázaná. Podle stratéga je ale překvapivé, že i domácí poptávka Německo brzdila, protože spotřebitel „má práci a úspory“.
Zatímco tempo reálného růstu by tedy v Evropě podle UBS mělo být příští rok podobné tomu letošnímu, nominální produkt by kvůli klesající inflaci měl růst znatelně nižším tempem. Stratég rozdíl odhaduje konkrétně na 2 – 3 procentní body, a to by mělo mít znatelný dopad na vývoj ziskovosti evropských obchodovaných firem. Na rozdíl od USA se tedy v Evropě pravděpodobně nedostaví recese, ale na straně zisků platí opak a příčinou by měl být právě vývoj nominálního produktu.
Na straně zisků se tedy evropské akcie podle stratéga podpory nedočkají. K tomu dodal, že pomáhat nebude ani náklad kapitálu. Zde by přitom mohl panovat dojem, že očekávané snižování sazeb ze strany Evropské centrální banky bude mít opačný efekt a náklad kapitálu by měl naopak klesat. Baweja ale připomněl, že náklad kapitálu není tvořen jen bezrizikovými sazbami, ale i rizikovými prémiemi. Ty se přitom nyní nachází s ohledem na současnou fázi cyklu mimořádně nízko.
Na nízké prémie expert usuzuje například z volatility na trhu či z volatility rizikových prémií na trhu s korporátními dluhopisy. A to znamená, že v příštím roce by se prémie měly pravděpodobně zvedat a více než vyvážit efekt klesajících sazeb. Podle stratéga se to přitom netýká jen Evropy, ale některých dalších trhů a investoři by tedy měli být opatrní s tím, aby extrapolovali vývoj v roce letošním do toho příštího.
V Evropě pak podle experta bude rostoucí náklad kapitálu omezovat prostor pro růst valuací. Jejich negativní tlak by měl být znatelný zejména v první polovině roku a dojde k němu i přesto, že centrální banky budou snižovat sazby.
Uvedený průzkum od BofA se zaměřoval i na další vývoj v americké ekonomice. Podle následujícího grafu nyní většina investorů věří v její hladké přistání a situace je tu zhruba stejná jako před měsícem:
Zdroj: X
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- ČEZ - Akcie ČEZ aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- VIG - Akcie VIG aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- E4U - Akcie E4U aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie MONETA Money Bank, a.s., aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- CPI FIM - Akcie CPI FIM aktuálně - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory