Ve výrobním sektoru nadále převažuje pokles cen (Komentář)
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly v poklesu. Meziměsíčně byly nižší o 0,4 % po říjnovém snížení o 0,1 %. Tržní konsensus přitom předpokládal meziměsíční stagnaci průmyslových cen. V meziročním vyjádření došlo ke zrychlení růstu z 0,2 % na 0,8 %.
Pokles cen zaznamenal zpracovatelský průmysl. Zde ceny v listopadu meziměsíčně klesly v průměru o 0,5 % po říjnovém poklesu o 0,1 %. Ke snižování cen docházelo v potravinářském, chemickém, textilním, dřevozpracujícím, papírenském a kovodělném průmyslu. K největšímu poklesu (o 1,7 % m/m) došlo ve výrobě základních kovů, kde navzdory vysoké energetické náročnosti odvětví ceny konstantně klesají více než rok v kuse. Stejně hluboký pokles cen se udál i v chemickém průmyslu, šlo však pouze o částečnou kompenzaci předchozího růstu. Zvyšování cen naopak pokračovalo v elektrotechnickém průmyslu. Ve výrobě automobilů po předchozích čtyřech měsících setrvalého růstu v listopadu ceny nepatrně klesly (o 0,1 % m/m).
V energetickém a těžebním průmyslu se ceny zvyšovaly. Těžební průmysl zaznamenal průměrný nárůst cen o 0,2 % m/m po předchozím růstu o 0,6 %. V energetickém průmyslu pak ceny v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m poté, co předchozího čtvrt roku klesaly. Důvodem byly vyšší ceny elektrické energie.
Ceny u zemědělců a potravinářů nadále klesají, ve spotřebitelských cenách potravin to ale zatím moc vidět není. Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziměsíčně snížily o výrazných 4,9 %. Trend jejich snižování trvá po velkou část letošního roku a oproti lednu tak byly v listopadu ceny u zemědělců nižší o 19,3 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tyto ceny ale stále o 20,9 % vyšší. V potravinářském průmyslu v listopadu ceny klesly o 0,3 % m/m a oproti letošnímu lednu byly nižší o 5,1 %. Pokud srovnáme ceny s předpandemickým únorem 2020, byly ceny u potravinářů vyšší o 29,1 %. Spotřebitelské ceny potravin (včetně nealkoholických nápojů) se v listopadu snížily o 0,4 % m/m, ale oproti lednu byly nižší jen o 2,6 %. Oproti předpandemickému únoru 2020 byly ceny vyšší o 29 %, tedy zhruba stejně jako v potravinářském průmyslu.
Ceny stavebních materiálů opět klesly, stavební práce ale nadále zdražují. Meziměsíčně byly ceny stavebních materiálů nižší o 0,1 %, zatímco ceny stavebních prací naopak ve stejném rozsahu vzrostly. Takovýto trend vývoje přitom pokračuje již několik měsíců. Výsledkem je, že ceny stavebních materiálů byly v listopadu meziročně nižší o 0,5 % a ceny stavebních prací naopak vyšší o 3,3 %.
Ve výrobním sektoru tak nadále vesměs pokračuje trend snižujících se cen. Lze předpokládat, že důvodem je jak slabší poptávka, tak i nižší ceny vybraných výrobních vstupů. Tento vývoj by měl rovněž zmírňovat tlak na růst spotřebitelských cen. Velkou nejistotu však v tomto ohledu představuje nárůst regulovaných cen energií od příštího roku, který se pravděpodobně propíše do vyšších vstupních nákladů firem.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory