Rozvoj letišť jednou z priorit gruzínské vlády
Rozvoj letišť jednou z priorit gruzínské vlády
12.12.2023 / 13:38 | Aktualizováno: 12.12.2023 / 13:43
Gruzie je díky své rozmanité přírodě, historickým památkám, skvělé kuchyni a starobylé vinařské tradici vyhledávanou turistickou destinací. Přestože v roce 2022 Gruzii navštívilo 5,4 mil. zahraničních návštěvníků, o 189 % více než v roce 2021, doposud se cestovní ruch v Gruzii nevrátil na úroveň před koronavirovou pandemií, kdy v roce 2019 do Gruzie přicestovalo rekordních 9,4 mil. cizinců. Cestovní ruch v roce 2022 vygeneroval 3,5 mld. USD, o 183 % více než v roce 2021. Příjmy z cestovního ruchu tvoří téměř 12 % HDP a jsou pro gruzínské hospodářství významnějším zdrojem příjmu než přímé zahraniční investice.
Gruzínská vláda si je významu cestovního ruchu dobře vědoma a rozvoj stávající dopravní infrastruktury je jednou z jejích priorit. Podle premiéra I. Garibašviliho není stávající kapacita mezinárodního letiště Tbilisi dostatečná a neodpovídá ambicióznímu cíli stát se leteckým uzlem v regionu. Gruzie má v současné době tři mezinárodní letiště v Tbilisi, Kutaisi a Batumi a dvě sloužící pouze pro vnitrostátní lety v Ambrolauri a Mestii. Největší dvě letiště v Tbilisi a Batumi nyní provozuje společnost TAV Georgia, dceřiná společnost tureckého TAV Airports Holdingu. Na gruzínském trhu začala působit v roce 2007 a její smlouva skončí v roce 2027. Letiště v Kutaisi, Mestii a Ambrolauri jsou ve vlastnictví státu a jsou spravována státní agenturou United Airports of Georgia.
Výstavba nového mezinárodního letiště v Tbilisi
Vzhledem k tomu, že tbiliské letiště v současnosti svými parametry neodpovídá rostoucímu počtu přepravovaných osob (v roce 2022 přibližně 3 mil. osob, o 78 % více než v roce 2021), v květnu 2023 předseda vlády I. Garibašvili oznámil záměr vybudovat nové mezinárodní letiště poblíž Tbilisi. Podle stávající dohody mezi vládou Gruzie a společností TAV Georgia jsou v okruhu 200 kilometrů od letiště Tbilisi nyní mezinárodní lety omezeny, avšak s ukončením platnosti smlouvy v roce 2027 bude možné provozovat mezinárodní lety i v bezprostředním okolí. Vláda tak uvažuje o otevření nového letiště v roce 2027 a v současnosti probíhají diskuze, zda bude jeho výstavba financována pouze státem, či se zapojením investorů.
O tom, že gruzínská vláda myslí rozvoj letecké infrastruktury vážně svědčí v listopadu udělené povolení pro společnost Sakaeronavigatsia, státní agenturu zajišťující bezpečnost gruzínského letového provozu, k zadání studie proveditelnosti bez výběrového řízení v hodnotě 230 500 EUR. Společnost identifikovala jako vhodné prostory bývalé vojenské letiště Vaziani, 30 km severovýchodně od centra Tbilisi, a s nejmenovanou společností zahájila jednání ohledně konkrétního obsahu studie (počáteční letové postupy, oblast sledování vzdušného prostoru, orientace budoucího vzdušného prostoru, umístění navigačních technických prostředků atd.). Studie by měla být dokončena během 8 měsíců po podpisu smlouvy.
Oživení vnitrostátního letiště v Kachetii
A výstavbou nového letiště v Tbilisi gruzínská vláda nekončí. V listopadu Státní agentura pro zadávání zakázek zveřejnila výběrové řízení United Airports of Georgia na projekt nového terminálu letiště v Telavi, centru vinařské oblasti Kachetie. Cílem výběrového řízení v hodnotě 296 400 GEL (cca 104 000 EUR) je rekonstrukce starého historického letiště známého pod jménem „Mimino“. Výběrové řízení je otevřeno pro gruzínské i zahraniční společnosti a návrhy lze podávat v termínu od 23. do 28. prosince 2023. Podrobnosti jsou uvedeny na webu Státní agentury pro zadávání zakázek pod číslem CNT230000085.
Příležitosti pro české firmy v leteckém průmyslu
Český letecký průmysl a jeho výrobky jsou v Gruzii dobře známy. Plánovaný rozvoj letecké infrastruktury Gruzie tak znamená příležitosti pro české výrobce navigačních zařízení, systémů řízení letového provozu, systémů hlasové komunikace, světelných systémů a pozemního vybavení, ale také výrobců malých letounů, simulátorů a simulačních technologií pro letouny, vrtulníky či pozemní síly a poskytovatelů leteckého výcviku pilotů.
Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance, pověřená agendou politickou, ekonomickou, lidskoprávní a veřejnou diplomacií
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Rozvoj letišť jednou z priorit gruzínské vlády
- Vláda představila priority českého předsednictví, digitalizace justice je jednou z nich
- Rozvoj dopravní infrastruktury patří mezi priority alžírské vlády
- Novou mluvčí vlády bude Lucie Ješátková, vláda schválila také priority adaptace a integrace držitelů dočasné ochrany na další období
- Studium je jedna ze životních priorit
- Plzeň: Udržet absolventy univerzity v Plzni je jednou z priorit města
- Dostavba Temelína je pro nás jednou z priorit, tvrdí ministr průmyslu Kuba
- Posílení přítomnosti malých a středních firem na globálních trzích je jednou z priorit italského předsednictví G20
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti