Unijní státy podpořily zahrnutí jádra mezi strategické klimaticky neutrální technologie
Ve čtvrtek 7. prosince v Bruselu zasedala Rada pro konkurenceschopnost za účasti ministrů odpovědných za agendu vnitřního trhu a průmyslu, kteří přijali obecný přístup k návrhu nařízení o Aktu o klimaticky neutrálním průmyslu. Členské státy rovněž v rozpravě podpořily návrh nařízení, který zakazuje prodej výrobků pocházejících z nucené práce.
Hlavním bodem jednání bylo přijetí obecného přístupu k nařízení o Aktu o klimaticky neutrálním průmyslu, tzv. Net Zero Industry Act(NZIA), který tvoří jeden z pilířů tzv. průmyslového plánu Zelené dohody. Jeho cílem je rozšířit výrobu čistých technologií v Evropské unii a zajistit dosažení cílů v oblasti dekarbonizace. „Pro Českou republiku je zásadní především to, že se nám podařilo prosadit jaderné technologie do seznamu strategických technologií s celkovými nulovými emisemi. Pro Českou republiku se specifickými geografickými podmínkami to znamená možnost dále rozvíjet jádro v rámci našeho energetického mixu,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník, který Českou republiku na Radě zastupoval.
„Pokud chceme jako Evropa dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, bez energie z jádra se v dalším ozeleňování hospodářství neobejdeme,“ dodal Kožušník. Akt zjednoduší povolovací procesy a efektivně sníží byrokratickou zátěž pro unijní podniky v klíčových průmyslových sektorech. Přínosem tak bude zejména rychlejší zavádění výrobků na evropský trh, větší výrobní kapacita tzv. net-zero technologií a vybudování průmyslové základny s čistými technologiemi. Návrh také vyjasňuje postupy zadávání veřejných zakázek s cílem zajistit bezpečné, transparentní a harmonizované požadavky na technologie pro nulové čisté emise, jakož i diverzifikaci dodávek strategických technologií do EU.
Ministři rovněž diskutovali o návrhu nařízení o zákazu produktů pocházejících z nucené práce na trhu Unie. Návrh si klade za cíl celkové odstranění nucené práce a zamezení uvádění výrobků pocházejících z nucené práce na unijní trh. „V případě tohoto návrhu plně podporujeme jeho myšlenku, nicméně se domníváme, že není možné dojednat tento návrh v potřebné kvalitě ještě v tomto funkčním období unijních institucí,“ uvedl Kožušník, který se s dalšími unijními zástupci shodl na tom, že je nutné návrh nařízení ještě sladit s mezinárodními normami a právními předpisy EU a rovněž zajistit, aby nebyl duplicitní s jinou legislativou.
Předsednictví dále ministry informovalo o stavu projednávání několika aktuálních legislativních návrhů, včetně Aktu o kritických surovinách, nařízení o krátkodobých pronájmech ubytování nebo nařízení o ekodesignu pro udržitelné výrobky. V rámci pracovního oběda vedoucí delegací jednali o roli malých a středních podniků v zelené transformaci průmyslu.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?