Obrana demokracie – Komise navrhuje posvítit si na skrytý zahraniční vliv
Obrana demokracie
Evropská komise dnes před blížícími se volbami do Evropského parlamentu v roce 2024 přijala balíček opatření na obranu demokracie. Ústředním prvkem tohoto balíčku je legislativní návrh na posílení transparentnosti a demokratické odpovědnosti u aktivit zastupování zájmů jménem třetích zemí, které usilují o to ovlivnit politiky, rozhodovací proces a demokratický prostor. Balíček obsahuje rovněž dvě doporučení, jejichž cílem je podpořit svobodné, spravedlivé a odolné volby a účast občanů a organizací občanské společnosti na tvorbě politik.
Balíček si klade za cíl bojovat proti hrozbě zahraničního vměšování pomocí větší transparentnosti a zároveň podpořit občanskou angažovanost a účast občanů v našich demokratických procesech.
Nedávný průzkum Eurobarometr ukazuje, že 81 % respondentů souhlasí s tím, že zahraniční vměšování do našich demokratických systémů představuje vážný problém, který je třeba řešit. Nastal nejvyšší čas obnažit skrytý zahraniční vliv.
Zajištění transparentnosti v oblasti zastupování zahraničních zájmů
EU je otevřena světu a aktivně spolupracuje s partnery po celém světě. V případě, že vlády třetích zemí využívají aktivity v oblasti zastupování zájmů k prosazování svých vlastních cílů a ovlivňování demokratických procesů v EU, musí k tomu docházet transparentně. Dnešní návrh harmonizovaných pravidel má zajistit společnou vysokou úroveň transparentnosti a demokratické odpovědnosti v celé EU v souvislosti s lobbistickými kampaněmi a podobnými aktivitami, které subjekty provádí jménem vlády třetí země.
Návrh plánuje tyto požadavky v oblasti transparentnosti:
- Registrace v rejstříku transparentnosti: subjekty vykonávající činnosti v oblasti zastupování zájmů jménem třetí země se budou muset zaregistrovat v rejstříku transparentnosti. Členské státy budou požádány, aby k tomuto účelu zřídily vnitrostátní rejstříky nebo přizpůsobily ty stávající.
- Přístup veřejnosti: klíčové prvky údajů o těchto činnostech v oblasti zastupování zájmů budou veřejně dostupné, což přinese transparentnost a demokratickou odpovědnost. Týká se to například ročních obdržených částek, dotčených třetích zemí a hlavních cílů činností.
- Vedení záznamů: subjekty vykonávající činnosti v oblasti zastupování zájmů jménem třetí země budou povinny uchovávat záznamy o klíčových informacích nebo materiálech souvisejících s činností zastupování zájmů po dobu čtyř let od ukončení této činnosti.
Návrh obsahuje přiměřená pravidla a záruky, které zabrání zneužívání požadavků na registraci k omezování základních práv, jako je svoboda projevu nebo sdružování, nebo k nepřiměřenému omezování občanského prostoru, konkrétně:
- Nezávislé dozorové úřady budou oprávněny požadovat omezené záznamy pouze v řádně odůvodněných případech, a to v rámci přiměřeného postupu.
- Orgány budou muset zajistit, aby s registrací nebyly spojeny žádné nepříznivé důsledky.
- Možnost odchýlit se v řádně odůvodněných případech od zveřejňování informací.
- Úplná harmonizace podle návrhu brání členským státům v zachování nebo zavedení dodatečných požadavků nebo postupů.
Komise se tímto návrhem snaží přispět k zavedení norem nejen v Unii, ale rovněž v celosvětovém měřítku, pokud jde o to, jak řešit zahraniční vliv racionálním a přiměřeným způsobem při současném plném respektování základních práv.
Posílení volebních procesů v EU
Cílem dnešního Doporučení o inkluzivních a odolných volebních procesech v Unii a o posílení evropského charakteru a efektivního průběhu voleb do Evropského parlamentu je prosazovat vysoké demokratické standardy pro volby v EU, podpořit velkou volební účast, inkluzivní participaci a usnadnit výkon volebních práv. Doporučení se rovněž zabývá ochranou a kybernetickou bezpečností infrastruktury související s volbami a navrhuje opatření k minimalizaci rizik vměšování ze strany třetích zemí prostřednictvím financování politických stran, politických nadací, organizací kampaní a kandidátů. Svobodná a spravedlivá demokratická diskuse závisí na zákonnosti a fair play. V doporučení se zdůrazňuje, že nástroje dohledu by nikdy neměly být využívány k zasahování do demokratické diskuse a že použití těchto nástrojů pro útoky na politické činitele a novináře za účelem dosažení politického prospěchu je nepřípustné.
Nedávný průzkum Eurobarometr zveřejněný dne 6. prosince ukazuje, že hlavní obavy občanů EU v souvislosti s volbami v Evropě jsou následující: lidé při volebním hlasování vycházejí z dezinformací (78 %), manipulace voleb prostřednictvím kybernetických útoků (72 %), výkon skrytého vlivu na volby ze strany zahraničních zemí (70 %) a tlak na osoby, aby volily konkrétním způsobem (65 %).
Podpora inkluzivní účasti občanů a organizací občanské společnosti na tvorbě veřejné politiky
Cílem Doporučení o podpoře zapojení občanů a organizací občanské společnosti v procesech tvorby veřejných politik je vytvořit a udržovat bezpečné a příznivé prostředí pro organizace občanské společnosti a obránce lidských práv, které jim umožní účinně se podílet na demokratické tvorbě politik. Vybízí rovněž členské státy, aby vypracovaly strukturovaný přístup k procesům účasti na tvorbě politik prostřednictvím předvídatelných, dostupných, transparentních a inkluzivních rámců. Obdobně s cílem posílit svůj rámec pro participaci občanů nyní Komise v návaznosti na Konferenci o budoucnosti Evropy začlenila do svého procesu tvorby politik evropské panelové diskuse občanů. Počátkem roku 2024 Komise spustí přepracovaný portál „Podělte se o svůj názor“ jako nové jednotné online kontaktní místo pro participaci občanů.
V nedávném průzkumu Eurobarometr považovalo téměř devět z deseti respondentů občanskou společnost za důležitý aspekt při prosazování a ochraně demokracie a společných hodnot.
Další postup
Komise se zájmem očekává plné zapojení od Evropského parlamentu a Rady, aby byl učiněn rozhodující pokrok u všech legislativních návrhů v oblasti demokracie před volbami do Evropského parlamentu; a od širšího okruhu zúčastněných vnitrostátních aktérů, veřejných i soukromých, aby bylo zajištěno provádění Akčního plánu pro evropskou demokracii a tohoto nového balíčku opatření na obranu demokracie.
Před volbami do Evropského parlamentu v roce 2024 bude Komise podporovat předvolební dialogy a spolupráci s online platformami a dalšími signatáři kodexu zásad boje proti dezinformacím, přičemž bude vycházet ze stávajících závazků týkajících se transparentnosti politické reklamy a spolupráce mezi signatáři. Komise taktéž prozkoumá další způsoby, jak řešit škodlivý potenciál nových nástrojů využívajících umělou inteligenci, pokud jde o dezinformace.
V Evropské unii mohou občané svobodně vyjadřovat své názory a účastnit se demokratického života, vybírat si své politické zástupce a vyjadřovat se ke své budoucnosti. Volby do Evropského parlamentu jsou pro nás svátkem, a proto plni očekávání vyhlížíme rok 2024. Demokracie a s ní spojená práva a svobody tvoří jádro našich otevřených a transparentních společností. Demokracie má však také své nepřátele. Autoritářské režimy ji považují za hrozbu. Některé režimy se pokouší zneužívat rozkolů ve společnosti a vyvolávat nedůvěru v zavedené instituce. Šíří dezinformace s cílem oslabit demokratický hlas občanů a občanské společnosti a narušovat volební kampaně.
Balíček na obranu demokracie vychází z předchozích iniciativ Komise na ochranu evropské demokracie, mimo jiné z Akčního plánu pro evropskou demokracii. Tři roky po jeho přijetí je jeho implementace v plném proudu. EU prosazuje svobodné a spravedlivé volby a silnou demokratickou účast, podporuje svobodné a nezávislé sdělovací prostředky a bojuje proti dezinformacím v Unii i mimo ni.
Dalšími iniciativami Komise na ochranu naší demokracie jsou výroční zpráva o právním státu, nedávné iniciativy v oblasti etiky a boje proti korupci, jakož i zpráva o provádění Listiny základních práv za rok 2022 zaměřující se na občanský prostor.
Dnešní balíček na obranu demokracie zahrnuje Směrnici o transparentnosti zastupování zájmu jménem třetích zemí, Sdělení o přezkumu práce vykonané v rámci Akčního plánu pro evropskou demokracii, Doporučení o inkluzivních a odolných volebních procesech v Unii a o posílení evropského charakteru a efektivního průběhu voleb do Evropského parlamentu a Doporučení o podpoře zapojení a účinné účasti občanů a organizací občanské společnosti v procesech tvorby veřejných politik. Komise dnes rovněž zveřejnila výsledky doplňkového průzkumu Eurobarometr o demokracii.
Další informace
Obrana demokracie – otázky a odpovědi
Obrana demokracie – informativní přehled
Obrana demokracie – internetové stránky
Demokracie a volební práva – internetové stránky
Kodex zásad boje proti dezinformacím – internetové stránky
Akt o svobodě sdělovacích prostředků – internetové stránky
Mechanismus právního státu – internetové stránky
Evropské panelové diskuse občanů – internetové stránky
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?