Export (export.cz)
Export  |  06.12.2023 15:04:00

Půjčky i silné firmy. Kambodža plánuje reformu zemědělství

Půjčky i silné firmy. Kambodža plánuje reformu zemědělství

Kambodža v posledních letech zaznamenává prudký ekonomický rozvoj. Navzdory celkové dynamické modernizaci ekonomiky zůstával sektor zemědělství, jeden ze stálých hospodářských pilířů, výrazně pozadu. Nové iniciativy by nyní měly zefektivnit zemědělskou výrobu a usnadnit její financování, což by mělo přinést příležitosti také pro zahraniční obchodní partnery.

Ilustrační foto Shutterstock

Zemědělství je stále jedním z opěrných ekonomických odvětví Kambodže – tvoří zhruba 20% HDP a je v něm zaměstnána téměř třetina zdejší pracovní síly. Ta žije v převážně chudších venkovských oblastech, kde příjem dosahuje jen asi 50-60 % příjmů v městských aglomeracích, což vytváří silnou ekonomickou nerovnost. Nadále přetrvaly zásadní problémy, jimiž jsou nízká produktivita a konkurenceschopnost pěstitelů, přílišná závislost na prvovýrobě s nedostatečně rozvinutým zpracovatelským průmyslem, které jsou dány i velmi omezeným přístupem k financím. Z celkového objemu půjček v zemi pouze asi 9 % míří do financování zemědělské výroby, přičemž více než polovina farmářů dosud neměla k těmto nástrojům přístup vůbec.

Vládní garance zemědělským komunitám

Situaci v zemědělském sektoru by nyní měly zlepšit některé nové iniciativy zaměřené na lidské zdroje a přístup ke kapitálu, představené novou kambodžskou vládou. V rámci finanční podpory na rozvoj zemědělských výrobních řetězců, zvýšení produkce ovoce a zeleniny a zajištění bezpečnosti, kvality, množství a ceny zemědělské produkce stát uvolní prostředky na půjčky ve výši 100 milionů USD.

Vláda chce nově podporovat také vytváření moderních vysoce integrovaných zemědělských komunit. Jejich členové mají s garancí státu získat technickou podporu, moderní výrobní infrastrukturu, poradenství a půjčky s nízkým úrokem. Cílem je vybudovat ekonomicky silné zemědělské podniky, které budou kvalitativně a cenově více konkurenceschopné a uspokojí rostoucí tržní poptávku. V první fázi plánuje kambodžské ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybolovu zavádět moderní zemědělské komunity pro strategické plodiny, jako jsou zelenina, rýže, kešu a pepř.

Nejen pěstování, ale i zpracování

Dosavadní rozvoj zemědělství byl z významné části postaven na preferenčním režimu, který přinášel zemi výhody v exportu některých zemědělských plodin a potravin (zejména rýže) na vyspělé trhy. Zlepšení přístupu k financování umožní malým a středním podnikům, ale i větším výrobcům, zvláště pak nově podporovaným komunitám, zavádět moderní zemědělské metody a pořizovat novou techniku. Z hlediska českých firem by uplatnění mohli nalézt zejména vývozci nabízející řešení jak pro samotné zemědělství (dodávky hnojiv, pesticidů a zemědělské techniky), tak i pro odvětví zpracování zemědělské produkce a potravinářství (transfer zemědělských a potravinářských zařízení nezbytných pro třídění, sušení, balení a vakuování tropických plodů).

Nové technologie a inovativní postupy se uplatní i v oblasti produktů s chráněným zeměpisným označením (kampotský pepř, palmový cukr z Kampong Speu či pomelo z ostrova Koh Trong), po nichž roste poptávka na vyspělých zahraničních trzích, avšak jejich producenti nedisponují dostatečnými kapacitami pro zpracování a vývoz. Na na dovoz zemědělské techniky a vybavení do Kambodže se přitom vztahuje nulová celní sazba.

Roman Seidl, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688