Bulharsko pokročilo v přípravě dalšího bloku jaderné elektrárny
Bulharsko pokročilo v rozšíření jaderné elektrárny v Kozloduji, kde by měl vzniknout nový blok podle technologie americké firmy Westinghouse (AP 1000). Poté, co byla v létě podepsána dohoda o výstavbě 7. bloku, nyní vláda navýšila kapitál společnosti AEC Kozloduj-Nové kapacity. Tato masivní investice představuje vzhledem ke zkušenostem a produktové nabídce zajímavou příležitost pro české firmy.
Ilustrační foto: Shutterstock
Na základě rozhodnutí Národního shromáždění o stavbě nového bloku na stávající ploše jaderné elektrárny v Kozloduji převedla vláda na účet nové společnosti 500 miliónů leva (6,3 mld. Kč) určených na realizaci projektu. „Jedná se o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, které jsme přijali během našeho mandátu,“ uvedl předseda vlády Nikolaj Denkov. Dodal také, že investor zahájí jednání s firmami, které by měly postavit nový blok, přičemž termín dokončení byl stanoven na rok 2033. Agentura pro jadernou regulaci již vydala souhlas ke stavbě.
Podle předsedy vlády bude rovněž zahájena příprava na realizaci výstavby dalšího nového bloku na území JE Kozloduj, díky čemuž by se kapacita nových bloků dostala na úroveň 2 300 MW, což přesáhne instalovaný výkon bloků 1 až 4 odstavených při vstupu do EU (1 760 MW). Oba nové bloky by se měly budovat zároveň. Za výhodu zvolené technologie AP 1000 označil premiér Nikolaj Denkov schopnost v krátkém čase měnit výkon reaktoru, tedy že je jejich řízení pružnější s ohledem na potřeby a zatížení energetického systému.
Firma Westinghouse oznámila, že podepsala memoranda o porozumění s pěti bulharskými firmami, které by měly poskytovat služby pro realizaci projektu. Jedná se o firmy Oskar-L, Glavbolgarstroj, ENPRO Konsult, EnergoServis a EQE Bulgaria, které působí v oblasti systémů řízení a kontroly (I&C), radiačního monitoringu, jakož i různých inženýrských, konzultačních a stavebních činností.
Stopka pro elektrárnu v Belene
Vláda již předtím v říjnu zastavila projekt výstavby nové jaderné elektrárny v Belene, jehož počátek spadá ještě do doby vlády Simeona Sakskoburggotského v roce 2005 a samotná myšlenka výstavby dokonce do začátku 70. let minulého století. V současné době běží jednání s ukrajinskou vládou o možném odkoupení veškerého zařízení, které bylo pro původně plánovanou výstavbu v Belene dodáno.
České firmy tradičně a dlouhodobě spolupracují s bulharskými partnery v oblasti energetiky, včetně jaderné oblasti. Agrese Ruska na Ukrajině a s tím spojená sankční opatření vytvořila podmínky pro rozšíření spolupráce při nahrazování ruské technologie a dodávek a souběh projektů výstavby nových bloků v Česku i Bulharsku může přispět k nalezení nové synergie a příležitostí pro zapojení českých dodavatelů.
Petr Vávra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?