mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  22.11.2023 16:06:00

České firmy obstály v mezinárodní konkurenci bezpečnosti práce, ochranných pomůcek a nových technologií na ochranu zdraví pracovníků

České firmy obstály v mezinárodní konkurenci bezpečnosti práce, ochranných pomůcek a nových technologií na ochranu zdraví pracovníků

22.11.2023 / 15:55 | Aktualizováno: 22.11.2023 / 16:06

Stěžejní témata bezpečnosti práce, moderních ochranných pracovních prostředků, bezpečnostních technologií a zdraví pracovníků při práci pod názvem „Impulzy pro lepší pracovní svět“ představily firmy z celého světa na letošním prestižním, světově nejvýznamnějším veletrhu A+A v Düsseldorfu, kde měly i české firmy příležitost představit své výrobky a technologie.

V odvětví bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ochranných pracovních prostředků, bezpečnostních technologií, ergonomie a péče o zdraví pracovníků dochází k převratné transformaci způsobené několika souběžnými fenomény, jako jsou nové digitální technologie, ochrana klimatu a udržitelný rozvoj. Dva nejdůležitější megatrendy současnosti, digitalizace a udržitelnost, jsou hlavním motorem změn ve všech ekonomických a produkčních procesech, ve vyšších nárocích na bezpečnost na pracovišti i v oblasti osobní ochrany zaměstnanců.

S digitalizací průmyslové výroby a dochází k zavádění nových technologií prakticky do všech odvětví. Koncept „Průmysl 4.0“ znamená nejen chytrou továrnu, ale hlavně digitální propojení všech oblastí ekonomiky. Düsseldorfský veletrh A+A jen potvrdil, že digitální nástroje připravují cestu pro „smart industry“ budoucnosti i v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Zvláštní pozornost si zasluhují nové technologie pro digitalizaci výrobních procesů, jakými jsou chytrá přenositelná elektronika (senzory) pro sledování a sběr dat k prevenci a zamezení zdravotních problémů zaměstnanců a zajištění bezpečnosti pracoviště, osobní ochranné prostředky, objednávkové aplikace pro správu nebezpečných materiálů, zdravotní koučové na bázi umělé inteligence, dále aplikace virtuální reality a další příklady technologií, které posouvají pracovní svět digitálním a udržitelným směrem. Dále jsou to ergonomické pomůcky jako např. exoskelety ve výrobě a logistických procesech, které významně snižují úrazy a nemocnost zaměstnanců. Nové technologie ve výrobě jako např. „digitální dvojčata“ umožňují vytvořit virtuální modely průmyslových zařízení a jednotlivých pracovních procesů. Technologie Digital Thread (DT) umožňuje shromažďovat všechna data o výrobku v průběhu jeho celého životního cyklu a přispívá k optimalizaci výrobních postupů. Důležitým digitálním nástrojem je rovněž prediktivní údržba ke snížení celkových servisních nákladů.

Digitalizace se netýká jen průmyslového vývoje, výroby a logistiky. Pracovní svět budoucnosti se týká i vlastního pracovního prostředí a zaměřuje se na potřeby zaměstnanců. Digitalizace je často uváděna jako výchozí bod pro diskusi a zavádění koncepce „nové práce“(New Work), díky které lze v každodenním pracovním procesu provést pozitivní změny a přijmout a zavést aspekty „nové práce“. Tato koncepce umožňuje větší flexibilitu zaměstnanců, nejen co se týká pracovní doby. Její přínos spočívá v podpoře větší svobody zaměstnanců, větší osobní motivaci a měla by přispívat k celkové pohodě na pracovišti.

Další megatrend v podobě mnohovrstevnatého tématu udržitelnosti se projevuje v oblasti zavádění nových (i recyklovaných) materiálů pro výrobu ochranného textilu, pracovních oděvů a textilních pomůcek. Nová řešení z oblasti cirkulární ekonomiky se u této branže týkají zejména recyklace pracovních oděvů a používání biologicky rozložitelných materiálů. Výrobci stojí před velkou výzvou, jak dostát vysokým požadavkům na kvalitu, a zároveň recyklovatelnost pracovních oděvů. Inovace v oblasti bezpečnosti práce otevírají nové možnosti vývoje tohoto odvětví směrem k efektivitě a umožňují vytvářet zdravější pracovní prostředí.

Na okraj mezinárodního veletrhu A+A uspořádal generální konzulát projekt ekonomické diplomacie (PROPED) pod názvem Obchodní kulatý stůl v Düsseldorfu. Setkání přineslo přidanou hodnotu k paralelní prezentaci českých firem, jako např. Areset, AVEC CHEM s.r.o., ASTONA a ITC a.s. (Institut pro testování a certifikaci) a dalších. Pro české exportéry byl projekt kvalitní platformou pro navázání nových obchodních kontaktů, ale i kontaktů na vládní a městské organizace. Ve shodě s německými partnery spatřujeme velký potenciál pro uplatnění našich firem v procesu obnovy útočnou válkou poničené Ukrajiny. Ochranných pomůcek a technologií na ochranu osob při práci bude ve značné míře zapotřebí při dekontaminaci ekologicky zamořené půdy, při odminování velkých územních ploch, demontáži a likvidaci rozbombardovaných staveb a při odklízení škod napáchaných na výrobních kapacitách země.

Autor: kolektiv GK Düsseldorf



Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Út 12:10  GDPR podráží nohy inovacím v EU Research (Česká spořitelna)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688