Komise vítá politickou dohodu o silnější kontrole vývozu odpadů
Politická dohoda o silnější kontrole vývozu odpadů
Komise vítá politickou dohodu, které bylo dosaženo minulý noc mezi Evropským parlamentem a Radou o přepravě odpadů, která zajistí, aby EU převzala větší odpovědnost za své odpady a nevyvážela své environmentální výzvy do třetích zemí. Pravidla rovněž usnadní využívání odpadu jako zdroje. Dohoda je příspěvkem k cíli Zelené dohody pro Evropu, kterým je snížení znečištění a pokrok v oběhovém hospodářství.
Vývoz plastového odpadu z EU do zemí, které nejsou členy OECD, bude zakázán. Pouze pokud jsou splněny přísné environmentální podmínky, mohou jednotlivé země tyto odpady obdržet pět let po vstupu nových pravidel v platnost. S ohledem na globální problémy rostoucího množství plastového odpadu a výzvy pro jeho udržitelné nakládání se zákonodárci EU snaží prostřednictvím tohoto opatření předcházet zhoršování životního prostředí a znečištění životního prostředí ve třetích zemích způsobenému plastovým odpadem vzniklým v EU.
Další odpad vhodný k recyklaci bude z EU vyvážen do zemí, které nejsou členy OECD, pouze tehdy, pokud zajistí, že s ním budou moci nakládat udržitelným způsobem. Zároveň bude snazší přepravovat odpad k recyklaci v rámci EU díky moderním digitalizovaným postupům. Bude rovněž posíleno prosazování a spolupráce v boji proti obchodování s odpady. Nový zákon doplní novou směrnici o trestněprávní ochraně životního prostředí, o níž bylo včera rovněž dosaženo politické dohody.
Zajištění udržitelného nakládání s vývozem odpadů z EU
Přijatá opatření týkající se vývozu odpadů stanoví normu pro předcházení problémům v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví ve třetích zemích způsobeným neudržitelným nakládáním s odpady, které vznikly jinde. Toto nové nařízení umožní vývoz odpadů do zemí, které nejsou členy OECD, pouze tehdy, pokud tyto země informují Komisi o tom, že jsou ochotny dovážet odpad a jsou schopny s ním nakládat udržitelným způsobem. Pokud jde o plastový odpad, nebude povolen žádný vývoz do zemí, které nejsou členy OECD, 2,5 roku po vstupu nového zákona v platnost, pokud země nebude moci splnit přísné podmínky – v tomto případě by byl dovoz povolen, ale pouze pět let po vstupu nových pravidel v platnost.
Komise bude rovněž sledovat vývoz odpadů do zemí OECD a přijme opatření, pokud tento vývoz způsobí problémy v oblasti životního prostředí v zemi určení. Kromě toho budou muset všechny společnosti v EU, které vyvážejí odpad mimo EU, zajistit, aby zařízení přijímající odpad byla podrobena nezávislému auditu, který prokáže, že s tímto odpadem nakládají způsobem šetrným k životnímu prostředí.
Uvolnění potenciálu trhu EU s odpady na podporu oběhového hospodářství
Oběh odpadů za účelem recyklace a opětovného použití mezi členskými státy má klíčový význam pro přechod EU na oběhové hospodářství a bezpečnost dodávek surovin.
EU zmodernizuje stávající postupy pro přepravu odpadů, aby byly digitálnější. Zrychlená řízení pro některá způsobilá zařízení určená členskými státy se rovněž zjednoduší a zefektivní. Tím se usnadní opětovný vstup odpadů do oběhového hospodářství v celé EU, aniž by se snížila nezbytná úroveň kontroly této přepravy.
Boj proti obchodování s odpady
V zájmu posílení reakce EU proti obchodování s odpady bude existovat užší spolupráce mezi členskými státy EU a budou uvaleny více odrazujících sankcí proti pachatelům trestné činnosti zapojeným do nezákonného obchodu s odpady. Komise bude moci jednat přímo na místě s cílem podpořit vyšetřování nadnárodní trestné činnosti související s nedovoleným obchodováním s odpady ze strany členských států, a to s přímým zapojením Úřadu EU pro boj proti podvodům (OLAF) v těchto otázkách.
Obchodování s odpady je jednou z nejzávažnějších trestných činů proti životnímu prostředí, které poškozují životní prostředí, ale také legální podniky. Kromě toho existuje jasná souvislost mezi nedovoleným obchodováním s odpady a organizovanou trestnou činností. Má se za to, že až jedna třetina veškeré přepravy odpadů je nezákonná a každoročně vytváří značný nezákonný zisk.
Další kroky
Evropský parlament a Rada budou nyní muset nařízení formálně přijmout v souladu s dosaženou politickou dohodou. Jakmile bude nařízení formálně přijato, vstoupí v platnostdvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku.
Komise se již připravuje na rychlé provedení, například včasným zprovozněním digitálních postupů a prostřednictvím mnohostranných a regionálních fór, jakož i dvoustranně, s cílem poskytnout podporu partnerským zemím, které usilují o sladění s novými požadavky na vývoz. Očekává se rovněž, že to podpoří lepší postupy nakládání s odpady a zavádění oběhovějších modelů v ekonomikách partnerských zemí EU.
Pozadí
Nové nařízení je klíčovým závazkem Zelené dohody pro Evropu, nového akčního plánu pro oběhové hospodářství a akčního plánu pro nulové znečištění a nové strategie EU pro boj proti organizované trestné činnosti na období 2021–2025.
Odpad může být cenným zdrojem, ale musí být využíván s náležitou péčí. Není-li odpad přepravovaný přes hranice v cílových zemích řádně kontrolován a není-li s ním udržitelně nakládáno, může škodit lidskému zdraví a životnímu prostředí. Na druhé straně může mít takový odpad pozitivní ekonomickou hodnotu a může být rovněž přínosem pro životní prostředí. Tak je tomu v případě, kdy se recykluje a používá jako druhotný materiál, a nahrazuje tak původní materiály a zdokonaluje oběhové hospodářství.
Mezinárodní obchod s odpady roste a EU v něm hraje významnou úlohu. Nařízení o přepravě odpadů, které je v současné době v platnosti, pochází z roku 2006. Od jeho přijetí výrazně vzrostl vývoz odpadů z EU do třetích zemí, zejména do těch, které nejsou členy OECD. Absence podrobných ustanovení, která by zajistila udržitelné nakládání s odpady v cílových zemích, vedla k nedostatečnému prosazování předpisů a problémům v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví v těchto zemích.
Pro více informací
Návrh nového nařízení o přepravě odpadů
Internetové stránky Evropské komise o přepravě odpadů
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Komise vítá politickou dohodu o silnější kontrole vývozu odpadů
- Komise vítá politickou dohodu o Evropském roku dovedností
- Komise vítá politickou dohodu o nových pravidlech na podporu kybernetické bezpečnosti v orgánech, institucích a ostatních subjektech EU
- Komise vítá politickou dohodu o podpoře kolaborativního zadávání veřejných zakázek mezi členskými státy - Evropský obranný průmysl
- Komise vítá politickou dohodu o pravidlech pro spravedlivou a inovativní ekonomiku založenou na datech - Akt o datech
- Komise vítá provizorní politickou dohodu o peněžence digitální identity EU, první důvěryhodné a bezpečné evropské aplikaci digitální identity
- Komise vítá politickou dohodu o poskytnutí podpory na zvyšování kapacit výroby munice a raketových střel - Evropský obranný průmysl
- Komise vítá politickou dohodu ohledně posílení ochrany vysoce kvalitních potravin a nápojů
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory