Sedmička výjimečných akcií na nových vrcholech. Jak vypadá jejich fundament v kostce?
Liz Ann Sonders ze Schwabu poukazuje na to, že sedmička výjimečných akcií je svou návratností na nových maximech. Dnes pohled pod pokličku– co se děje s valuacemi a ziskovostí této skupiny.
Jak ukazuje graf, předchozích cenových maxim bylo dosaženo na konci roku 2021. Pak přišel růst sazeb a spolu s ním určité pochyby o fundamentu některých společností v oné skupině výjimečných. Výsledná korekce trvala asi rok. A i přes další růst sazeb, na který by měly být růstovější firmy citlivější, začala sedmička opět nabírat na síle. Vše dospělo až k současným novým maximům:
Zdroj: X
Skupinu tvoří Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia a Tesla. Pohyb cen akcií si pak můžeme rozložit na vývoj ziskovosti a na vývoj valuací (poměry cen a zisků PE). Ziskovost samotná je dána maržemi a růstem tržeb. Z pohledu na marže tak, jak jej sumarizují v Yardeni Reseach, zaujme zejména prudký růst u společnosti NVIDIA. Ta se s nimi dostala z 13 % před deseti lety na současných více než 50 %. S odstupem za ní je Microsoft s necelými 35 %, na druhém konci spektra najdeme Amazon s necelými 6 % a Teslu s necelými 12 %.
Nějaký trend marží u celé skupiny za posledních deset let nijak jasně patrný není, spíše oscilace kolem úrovně 20 % (pohled který odráží ještě Netflix). Jinak řečeno, skupina jako celek vydělává z každého dolaru tržeb zhruba stejně, jako před deseti lety (i když pod povrchem se to mele více). To je celkem zajímavá informace i z hlediska diskuse o rostoucí tržní síle – pokud bychom jí odhadovali na základě marží, tak u této skupiny jako celku to na takový vývoj moc nevypadá. Ale opět - u jednotlivých firem to může být jiné a jde i o výchozí stav v roce 2013.
Zisky samotné samozřejmě rostou s růstem tržeb firem a spolu s valuacemi určují konečné chování akcií. Poměry cen k tržbám P/S se u skupiny (plus Netflix) zvýšily za posledních deset let z 2,5 až 3 na dvojnásobek. Za dolar tržeb se tak u této osmičky platí na akciovém trhu výrazně více i přesto, že marže se ve skupině trendově nijak nezvedají – viz výše. Co poměr cen k ziskům, tedy populární PE? Z úrovní kolem 13 jsme nyní na cca 26. Tedy opět na dvojnásobek. Proč se nyní zisky cení o tolik víc?
Připomenu, že v roce 2013 se výnosy desetiletých dluhopisů nacházely mezi 2,5 – 3 %, nyní jsou asi o dva procentní body výš a nedávno si zahrávaly s 5 %. Samy výnosy by tedy měly valuace tlačit dolů, ne nahoru. To ukazuje, jak moc se u této skupiny za posledních deset let zvýšila růstová očekávání (a popřípadě snížily rizikové prémie). Tato očekávání totiž výrazně zvedla valuace a to i přesto, že bezrizikové výnosy jsou výš. Mimochodem, nahoru šly i valuace celého indexu SPX bez naší skupiny, ale „jen“ z cca 13 na 15,4.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?