Nepatrně nižší americká inflace přivodila kolaps dolarových sazeb, eurodolar skokově na dostřel 1,09 - Rozbřesk
Pomalejší růst americké jádrové inflace se přes výrazný pokles amerických výnosů nakonec propsal až do střední Evropy. Americký dvouletý výnos poklesl o více než 20bps, zatímco desetiletý o 17bps a poprvé od poloviny září se podíval na delší “výlet” pod 4,50 %. Nízké americké výnosy a slabý dolar působí samozřejmě jako živá voda na všechny měny rozvíjejících se trhů včetně koruny. A to byl hlavní důvod, proč se ve včerejším obchodování české koruně podařilo dostat pod 24,50 EUR/CZK.
Včerejší pohyb koruny jenom dokládá, jak je pro ni v tuto chvíli důležitá nálada na globálních trzích. Bez explicitní podpory ČNB (závazku používat devizové rezervy na určitých úrovních) je koruna bezesporu zranitelnější, než byla v první polovině roku 2023. Současně s tím je “na spadnutí” první pokles českých sazeb a další zužování “úrokového náskoku” koruny vůči euru a dolaru. Právě kvůli tomu je koruna velmi citlivá na inflační zprávy přicházející z globálních trhů. Nižší inflační čísla si investoři překládají jako “úspěch” současné úrovně měnové restrikce v USA a sázejí na nižší potřebu měnové restrikce v budoucnu. To přináší nejen koruně zaslouženou úlevu. Otázkou je, zda trvalou?
I když v USA i v eurozóně s vysokou pravděpodobností nepůjdou sazby vzhůru, jejich první pokles je stále relativně daleko. Česká měna proto bude v nejbližších měsících čelit tenčícímu se úrokovému “náskoku”. Současně s tím český pro-exportní průmysl hlásí slabé nové zakázky, což se může projevit v opatrnějším zajišťování otevřených devizových pozic. Těžko tedy věřit tomu, že se do konce roku dočkáme výraznějších trvalých zisků české měny. Krátkodobě koruna sice může ještě těžit z lepší nálady na amerických dluhopisových trzích, prostor pro zisky však v tuto chvíli stále považujeme za omezený.
Koruna
Česká koruna včera reagovala pozitivně na nižší americkou inflaci a dostala se pod 24,50 EUR/CZK. I když krátkodobé zisky nelze vyloučit, prostor pro jejich rozšiřování je podle nás na koruně v tuto chvíli spíše omezený (viz úvodník). Rozhovor Jana Fraita pro Seznam zprávy na trzích příliš velký “otisk” nezanechal - i když z něj bylo patrné, že i Jan Frait má o poklesu sazeb v tuto chvíli stále své pochybnosti.
Eurodolar
Co může napáchat jedna desetina v odhadu inflace včera názorně ukázaly americké trhy. Říjnová jádrová inflace totiž v říjnu nerostla o očekávaných 0,3 % meziměsíčně, ale jen o 0,2 % (meziročně 4,0 % versus 4,1 %), což způsobilo masivní kolaps výnosů amerických dluhopisů. Trh a to pochopitelně i ten eurodolarový se totiž utvrdil v tom, že se zvyšováním úrokových sazeb Fedu je v tomto cyklu konec. Následný pohyb cen byl markantní, když výnos dvouletého vládního dluhopisu propadl o 21 bazických bodů a eurodolar byl katapultován téměř o dvě figury výše.
Výrazné tržní pohyby by však nemusely skončit jen se zveřejněním amerických inflačních dat. Dnes odpoledne bude ve hře další veledůležité číslo v podobě amerických maloobchodních tržeb (za říjen). Pokud přijde další zklamání, tak eurodolaroví býci ještě nemuseli říct poslední slovo.
Akcie
Investoři na Wall Street zažili další nákupní horečku, a tak index S&P 500 zaznamenal téměř 2% zisk. Optimismus přinesla čísla o americké inflaci. Sázky investorů na budoucí sazby Fedu se posunuly ve prospěch snižování sazeb o 50bps do červencového zasedání v příštím roce. Na vidinu nižších sazeb včera velmi citlivě reagovaly technologické tituly, když technologický index Nasdaq 100 posílil o více než 2 %. V rámci tohoto sektoru se dařilo všem těžkým váhám v čele s akciemi Tesla, které přidaly zhruba 6 %. Těsně pod psychologickou hranicí se zastavily akcie Nvidia, které pokračovaly ve spanilé jízdě. Díky včerejšímu růstu si připsaly již desátý růst v řadě a dvanáctý růst během posledních třinácti dní.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select