Americké maloobchodní tržby se v říjnu snížily (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americké maloobchodní tržby zřejmě v říjnu
meziměsíčně poklesly a částečně tak korigovaly jejich výrazný zářijový růst.
Svůj vliv sehrály i nižší ceny pohonných hmot. Podobný osud čeká i evropskou
průmyslovou produkci. Ta by po solidním srpnovém výsledku měla výrazně
propadnout. Naznačují to alespoň již zveřejněné výsledky z jednotlivých
členských zemí. Průmyslová produkce v eurozóně by tak klesala již čtvrté
čtvrtletí v řadě. Na domácí půdě je kalendář událostí prázdný.
Průmyslovou produkci v eurozóně čeká propad
Americké maloobchodní tržby podle našeho odhadu v říjnu o 0,3 % poklesly. Stály za tím zřejmě nižší prodeje automobilů i levnější pohonné hmoty. Bez prodeje aut byly podle nás tržby v říjnu stagnovaly. Spotřeba domácností bude podle nás ve Q4 slábnout.
Podle již zveřejněných dat národních ekonomik (Německo -1,4 % m/m, Francie -0,5 %, Irsko -2,6 %, Španělko +1,3, Itálie 0 %) evropská průmyslová produkce v září meziměsíčně o 1,2 % poklesla. Za celé třetí čtvrtletí tak průmyslový výstup propadl již po čtvrté v řadě, tentokrát o 1,3 % q/q. Na energeticky náročná odvětví stále doléhá ztráta konkurenceschopnosti v důsledku vysokých cen energií. Samotná produkce energií je zároveň nižší v důsledku energetických úspor, ač zde už se podle našeho názoru blížíme dnu. Naopak solidnímu výkonu se stále těší výroba automobilů, strojů a zařízení. Pokud jde o výhled, čtvrté čtvrtletí bude ještě slabé. V příštím roce ale očekáváme oživení evropského průmyslu díky vyšší zahraniční i domácí poptávce.
Rozhovor pro Seznam zprávy poskytl viceguvernér Jan Frait. Podle jeho slov v ČNB zatím panuje dilema, kdy ke snížení sazeb přistoupit. Prosincové zasedání bude podle jeho vyjádření o tom, jak jednotliví centrální bankéři budou vnímat bilanci rizik a zda si budou jisti tím, že se nová prognóza ČNB naplní. Zároveň centrální banka zveřejnila termíny zasedání na příští rok. První velké zasedání (tedy včetně nové prognózy) se uskuteční 8. února, tedy ještě před zveřejněním lednové inflace (15.12.). Na něm očekáváme první 50bodové snížení úrokových sazeb. Na prosincovém zasedání (21.12.) změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme.
V eurozóně byl zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q3. Ten byl potvrzen na úrovni flash odhadu, tedy -0,1 % q/q a +0,1 % y/y. Struktura HDP bude známa až 7. prosince. Podle našeho odhadu k mezičtvrtletní dynamice HDP pozitivně přispěly spotřeba, investice a čistý vývoz, a to shodně 0,1 pb. To ale kompenzovala nižší tvorba zásob (-0,4 pb). Čekáme, že nevýrazný výkon ekonomiky eurozóny setrvá i nadále. Mezičtvrtletně by však již měla růst. Dále byl zveřejněn německý ZEW index. Ten pozitivně překvapil ve výhledu na šest měsíců dopředu, ve složce hodnotící současnou situaci ale za očekáváními zaostal. V odpoledních hodinách byla zveřejněna americká inflace. Ta skončila o jednu desetinu níže ve srovnání s očekáváními a potvrdila, že inflační tlaky v USA slábnou. Dolar reagoval oslabením o 1,2 % na úroveň 1,082 USD/EUR. Společně s eurem pak posílily i regionální měny. Koruna o 0,5 % na 24,46 CZK/EUR, shodně zpevnil i polský zlotý na 4,41 PLN/EUR, maďarský forint pak posílil o 0,4 % na 375,9 HUF/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?